Premier League - 8. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Brighton : Crystal Palace - 15. března 2023   20:30

Brighton
15' March (Mitoma)
1:0
(1:0)
Brighton
Steele – Veltman, Dunk (C), Colwill, Estupiñán – Groß, Caicedo – March (90+1. Webster), Mac Allister (88. Sarmiento), Mitoma (79. Enciso) – Welbeck (79. E. Ferguson).
R. Sánchez – Buonanotte, Gilmour, Undav, van Hecke.
Bankes – Perry, Greenhalgh
Amex Stadium, Falmer
30 933 diváků
Crystal Palace
Whitworth – Clyne, Andersen, Guéhi (C), Mitchell – Lokonga, C. Doucouré (46. Eze), Schlupp (80. Ahamada) – Olise (70. J. Ayew), Édouard (80. Mateta), Zaha.
Goodman – Milivojević, C. Richards, Tomkins, J. Ward.

Držení míče: 57 % : 43 %.
Střely na branku: 5:3. Střely mimo: 5:6. Rohy: 1:4. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 13:20.
Utkání Brightonu s Crystal Palace slibovalo zajímavější podívanou, než se nakonec na Amex Stadium odehrála, přesto domácí fanoušci mohou odcházet spokojeni, neboť Racci vítězí nad Orly 1:0 brankou Sollyho Marche z 15. minuty.

Hostům patřil úvod zápasu, v první desetiminutovce byli jasně lepší, pak ale jejich útočná aktivita opadla až téměř do konce zápasu, kdy po velkém zaváhání brankáře Steela nedokázali sehrát rychlou akci do střeleckého zakončení a z jihu Anglie se budou po dálnici M23 vracet bez bodu.
90+9'
90+9'
Mnoho domácích fanoušků nechce čekat frontu na parkovišti a tribuny pořádně prořídly, mezitím se rozehrála poslední minuta avizovaného nastavení.
90+8'
Po přiťuknutí Matety se do zakončení neprotlačil Zaha, navíc mu je pískán nedovolený zákrok.
90+6'
Snaha Orlů ale byla brzy zastavena nepřesným nákopem do pokutového území, pro míč si doběhl Jason Steele.
90+6'
Crystal Palace se natlačili na útočnou polovinu, v posledních desítkách minut jev takřka nevídaný.
90+5'
Jason Steele měl v úvodu zápasu skvělé zákroky, teď ale mohl svůj tým pohřbít! Domácí brankář selhal při přihrávce na obsazeného Grosse, ten navíc nedokázal míč zasáhnout a hosté se snadno dostali do obrovské šance, Ahamada v ní ale neuspěl!
90+4'
Estupiñán fauloval Ayewa, ten poté srazil poblíž stojícího Moisése Caiceda a prohlíží si žlutou kartu.
90+3'
Po Whithworthově odkopu Mateta sice mezi dvěma soky vyhrál hlavičkový souboj, ovšem měl absolutně nulovou podporu a míč tak nasměroval k domácím zadákům.
90+1'
Rozhodčí Bankes nakonec oddaluje závěrečný hvizd o plných devět minut!
90+1'
Střídání v týmu Brighton & Hove Albion:
ze hřiště odchází Solly March, přichází Adam Webster.
90'
Ve druhém poločase jsme kromě čtyřminutové přestávky kvůli výpadku elektřiny viděli dvě ošetření, dá se čekat tak šest minut přesčas.
89'
Enciso se snažil prosadit technickým obstřelem, mířil ale za vzdálenější tyč.
88'
ze hřiště odchází Alexis Mac Allister, přichází Jeremy Sarmiento.
88'
Jordan Ayew při krytí míče zasáhl rukou do obličeje Encisa a píská se mu nedovolený zákrok.
86'
Dalším trumfem Roberta De Zerbiho pro závěr zápasu bude dvacetiletý ekvádorský útočník Jeremy Sarmiento.
85'
U hranice pokutového území si střeleckou parketu našel Mac Allister, přízemní ránu ale poslal vedle bližší tyče mimo branku.
83'
V bolestech zůstává ležet na trávníku Moisés Caicedo a bude muset být ošetřen.
81'
Wilfried Zaha se snažil před brankou najít Naouiroua Ahamady, ten ale nečekaně zastavil a Zahova přihrávka tak mířila zcela mimo jeho dosah.
80'
Střídání v týmu Crystal Palace FC:
ze hřiště odchází Odsonne Édouard, přichází Jean-Philippe Mateta.
80'
ze hřiště odchází Jeff Schlupp, přichází Naouirou Ahamada.
79'
ze hřiště odchází Danny Welbeck, přichází Evan Ferguson.
79'
ze hřiště odchází Kaoru Mitoma, přichází Julio Enciso.
78'
V posledních minutách vidíme na trávníku mnoho nepřesností, utkání v této periodě nemá moc valnou úroveň.
76'
Mac Allister se při volném kopu z dobrých třiceti metrů odhodlal k přímé střele, tak však byla nepřesná.
74'
Crystal Palace zatím ve druhém poločase absolutně nic nepředvedlo, ovšem vzhledem k jednogólovému manku stále zůstává ve hře.
72'
Estupiňan nepříliš povedenou přihrávkou podél postranní čáry trefil paty Sollyho Marche, ten už se navíc stihl dostat do ofsajdu.
70'
Neúspěšný Zahův průnik do pokutového území, dlouholetá opora Eagles se pak provinila faulem.
70'
ze hřiště odchází Michael Olise, přichází Jordan Ayew.
68'
Na Mac Allisterův výborný centr jen těsně nedosáhl Solly March, ten by jinak hlavičkoval v čisté gólovce.
66'
Po rohu se k hlavičce zblízka protlačil Alexis Mac Allister a Jose Whithworth reflexivním zákrokem míč vyrazil!
65'
Pascal Gross na pravém křídle vybojoval vůbec první rohový kop Brightonu v dosavadním průběhu zápasu.
64'
Schluppova přízemní střela z nějakých dvaadvaceti metrů postrádala přesnost, Steele nemusel zasahovat.
63'
Brighton se usadil na útočné polovině, zatím ale Seagulls kombinují zejména po šíři hřiště.
61'
Danny Welbeck se po sražení před pokutovým územím Crystal Palace marně dožadoval odpískání faulu na svoji osobu.
60'
Žlutou kartu dostal i Roberto De Zerbi, zřejmě rozhodčímu Bankesovi připomněl, za co nedal žlutou kartu v prvním poločase Doucourému.
60'
Moisés Caicedo ve středu hřiště srazil Michaela Oliseho a je žlutě napomenut.
59'
Mac Allister se v pokutovém území marně snažil protlačit k odraženému míči.
57'
Po zhruba čtyřminutové pauze bude hra navázána autovým vhazováním Tyricka Mitchella.
56'
Fotbalisté už se ale zpět vrací do svého postavení a utkání by mělo brzy pokračovat.
54'
A utkání je dokonce přerušeno! Hráči jsou staženi z trávníku, neboť vypadla i část osvětlení.
53'
V Brightonu po většinu zápasu silně prší, teď i vypadly velkoplošné obrazovky a mohou být nějaké potíže s elektrikou. Rozhodčí Bankes při přerušení hry přiběhl ke střídačkám a diskutuje situaci s oběma trenéry.
51'
Hosté totálně propadli na své pravé straně, Mitoma vysunul do dobré šance Estupiñána, jehož nepříliš dobře umístěnou střelu Whithworth stačil vykopnout!
50'
Nepovedená střela Dannyho Welbecka nenadělala Whithworthovi žádné potíže.
50'
Guéhi už je zpět na hřišti a hned stačil zastavit Grossovu kolmici na Sollyho Marche.
49'
Hostující kapitán už míří do zámezí a snaží se svalový šrám rozchodit a rozběhat.
48'
Další nepříjemnost pro hosty, Marc Guéhi utrpěl nějaké svalové zranění a musí být ošetřen.
46'
Po příchodu Ezeho by se rozestavení Orlů mělo změnit na 4-2-3-1.
46'
ze hřiště odchází Cheick Doucouré, přichází Eberechi Eze.
46'
Hostující trenér Vieira připravuje první střídání, do druhého poločasu zasáhne Eberechi Eze. Podle očekávání byl stažen Cheick Doucouré, jenž mohl, a spíše i měl, dostat žlutou kartu.
Brighton po prvním poločase vede 1:0 díky trefě Sollyho Marche z 15. minuty.

Úvodních deseti minut přitom jasně patřilo hostům z Londýna, kteří ale neproměnili několik více či méně slibných příležitostí, pak inkasovali po rychlé souhře Mitomy se zakončujícím Marchem. Od té doby už měli domácí favorité převahu, další branku už ale nepřidali.
45'
45+1'
Další faul Doucourého, ten nedovoleně atakoval Veltmana při přechodu středové čáry.
45+1'
Rozhodčí Bankes k úvodním pětačtyřiceti přidává jednu nastavenou minutu.
44'
Solly March posunul míč Mac Allisterovi, jeho rána z dálky postrádala přesnost, mířila výrazně mimo hostující branku.
43'
Doucouré podkopl rozběhnutého Caiceda, čímž si koledoval o svoji druhou dnešní žlutou kartu, domácí hráči se tak seběhli k rozhodčímu Bankesovi, ten ale nechává karty v kapse.
42'
Po standardní situaci se v pokutovém území objevil naprosto osamocený Joakim Andersen, ten se z voleje pokusil zamířit ke vzdálenější tyči, branku ale minul!
41'
Caicedo fauloval Lokongu, pak riskoval velmi zbytečnou žlutou kartu odkopnutím míče, rozhodčí Bankes se ale nad ekvádorským středopolařem slitoval.
41'
Olisemu nevyšel pokus o individuální průnik do pokutového území, hosté se ale zase ujali odraženého míče.
39'
Caicedo vystihl hostující rozehrávku a po ose hřiště si to namířil k pokutovému území, domácím pak ale přečíslení vůbec nevyšlo, Welbeck se ke střele nedostal a pouze fauloval.
38'
Po Grossově přihrávce se o střelu z otočky pokusil Kaoru Mitoma, jeho pokus ale mířil vedle hostující branky asi o dva metry.
37'
Joel Veltman podklouzl při průniku podél postranní čáry, ovšem Doucouré trochu neohrabaně zahrál míč takovým způsobem, že jej posunul do zámezí.
35'
Levi Colwill propadl při Oliseho kolmici na Édouarda, ten mohl běžet sám na Steela, domácí brankář ale skvěle přečetl hru, vyběhl rychle z branky a byl u míče dříve než Édouard!
34'
Brighton se pokusil o rychlou kombinaci na útočné polovině, Mitoma se ale hlavou snažil příliš prudce posunout míč do běhu Welbeckovi, ten už jej nedostihl na hrací ploše.
32'
Oliseho centr ale končí jen dalším faulem, tentokrát se u bližší tyče provinil Jeffrey Schlupp.
31'
Střela Michaela Oliseho z volného kopu byla zdí sražena na rohový kop, už čtvrtý pro Eagles v tomto zápase.
30'
Na poměry Premier League vidíme skutečně hodně faulů, předchozí na Oliseho byl již třináctý (5:8).
29'
Hosté budou mít možnost zajímavé standardní situace, neboť Michael Olise byl faulován poblíž rohu pokutového území.
27'
Doucouré nedovoleně atakoval Veltmana, za což si vysloužil už devátou žlutou kartu v této sezóně.
26'
March byl sražen na pravém křídle, rozhodčí Bankes však pískal až o pár sekund později, kdy právě March podkopl Tyricka Mitchella.
24'
Crystal Palace po zisku míče rozjel rychlý protiútok, ovšem Clyne centroval nepřesně, pak mu ani nevyšla přihrávka na rozběhnutého Oliseho.
23'
Brighton nadále kontroluje hru, po odrazu míče do zámezí mohou domácí vhazovat z místa poblíž středové čáře.
21'
Veltman se elegantně prokličkoval do pokutového území, pak ale neposunul míč ideálně do běhu Grossovi, ten v těžké pozici už nedokázal přesně přihrát před branku.
19'
Další velká šance domácích! Danny Welbeck vnikl do pokutového území pomocí narážečky s Pascalem Grossem, ten přihrál Welbeckovi do výborné šance, ovšem v poslední chvíli mu stačil ukopnout míč bránící Doucouré!
17'
Po Whithworthově odkopu si Odsonne Edouard pomohl hrou rukou, domácí rozehrávají ve středovém kruhu.
15'
Brighton právě vstřelil branku! Z druhé střely na bránu už Brighton udeřil! Kaoru Mitoma povedenou kolmicí vysunul do úniku SOLLYHO MARCHE, na jeho střelu k tyči si Whitworth sáhl, vyrazit mimo branku ji ale nedokázal! March si pohlídal své postavení v době Japoncovy přihrávky a branka je tak zcela regulérní.
13'
První zákrok v Premier League si připisuje Joe Whitworth, byl ale velmi jednoduchý, neboť Kaoru Mitoma trefil hostujícího mladíka přímo do náruče.
11'
Nepovedený Mitchellův centr domácí zadáci odvrátili znovu jen k hostujícím hráčům a Odsonne Edouard si u pokutového území našel palebnou pozici, ovšem z kroku nedokázal dát míči potřebnou razanci a Jason Steele si připisuje svůj již třetí úspěšný zákrok.
9'
Patrick Vieira je po dlouhé sérii nezdarů pod tlakem a jeho hráči se do zápasu vrhli skutečně po hlavě, v úvodu jsou nečekaně jednoznačně lepším týmem.
8'
Na Andersenovu výbornou přihrávku si za obranu Brightonu naběhl Michael Olise, zblízka ale nevyzrál na Jasona Steeleho!
7'
Crystal Palace zahrávali dva rohy v rychlém sledu, oba nakrátko po zemi, přičemž ve druhém případě načechral míč do pokutového území Nathaniel Clyne a Odsonne Edouard v obrovské šanci hlavičkoval těsně vedle branky!
6'
Těsně před akcí Clyneho byl faulován Olise, po čemž rozhodčí Bankes ponechal výhodu, Olise se těžce zvedal z trávníku, ovšem bude v pořádku.
6'
Nathaniel Clyne průnikem po pravém křídle vybojoval už druhý rohový kop pro Eagles.
5'
Whitworth odvážně vyběhl daleko z branky a neodehrál míč úplně ideálně, přesto se domácí nedokázali dostat do rychlejší útočné akce, brzy byli zatlačeni na vlastní polovinu.
4'
Welbeck se neúspěšně snažil napadat rozehrávajícího Guéhiho, od domácího forvarda se míč odrazil za brankovou čáru a rozehrávky se ujme již zmíněný Joe Whitworth.
2'
Po rohovém kopu se do odraženého míče opřel Cheick Doucouré, mířil ale mnoho metrů vedle domácí branky.
1'
V závěru úvodní minuty se Wilfried Zaha individuálním průnikem protáhl do pokutového území a z ostrého úhlu se pokusil zaskočit Steela střelou na bližší tyč, domácí brankář míč vyrazil na rohový kop.
1'
Úvodního výkopu se ujali v tradičních bilo-modrých dresech hrající domácí Racci, Orli z Londýna oblékli tmavou sadu.
1'
Trojice rozhodčích v čele s Peterem Bankesem přivedla fotbalisty na trávník, zahajovací výkop se pomalu blíží.
Zmíněné zranění Sama Johnstoneho má pro Crystal Palace mnohem horší důsledky, neboť zadní stehenní sval si poranila brankářská jednička Vicente Guaita, Jack Butland v zimě zamířil na hostování do Manchesteru United a chytat tak bude muset devatenáctiletý brankář juniorky Joe Withworth, jenž se stane pátým nejmladším brankářem v historii Premier League.

Brighton & Hove Albion: Steele – Veltman, Dunk (C), Colwill, Estupiñán – Groß, Caicedo – March, Mac Allister, Mitoma – Welbeck.
Náhradníci: R. Sánchez – Buonanotte, Sarmiento, Gilmour, Undav, van Hecke, Webster.
Trenér: Roberto De Zerbi

Crystal Palace FC: Whitworth – Clyne, Andersen, Guéhi (C), Mitchell – Lokonga, C. Doucouré, Schlupp (80. Ahamada) – Olise, Édouard, Zaha.
Náhradníci: Goodman – Milivojević, C. Richards, Tomkins, J. Ward.
Trenér: Patrick Vieira

Rozhodčí: Bankes – Perry, Greenhalgh.
Crystal Palace FC

Crystal Palace rozhodně nevstupují do zápasu v ideálním rozpoložení, neboť naposledy dokázali vyhrát ještě v prosinci, od začátku nového roku získali jen pět bodů za remízy a všech šest dalších soutěžních zápasů (5 ligových a 1 v FA Cupu) prohráli. Naposledy Orli sehráli důstojnou partii s Manchesterem City, obhájci ligového titulu ale v domácím prostředí přeci jen podlehli brankou Haalanda ze 78. minuty.

Tabulkou Orli moc neklesají, neboť před nimi je obrovská mezera, ovšem bodově to je neustále bídnější. Ze současné dvanácté pozice mají v mimořádně vyrovnané dolní polovině tabulky náskok pouhých tří bodů na sestupové pásmo a nutně musí začít vyhrávat, pokud se nechtějí namočit do záchranářských bojů.

Hostům bude chybět nemocná dvojice Will Hughes – James McArthur, kromě nich chybí už jen s lýtkem absentující náhradní brankář Sam Johnstone. Po odpykání karetního trestu by se do sestavy měl vrátit Cheick Doucouré. Vzhledem k bídné produktivitě (jen 5 branek ve zmíněných posledních 11 zápasech) se dají čekat změny v útoku, své místo by si ale měl udržet Wilfried Zaha, jenž proti Brightonu střílí nejvíce branek ze všech soupeřů.
Brighton & Hove Albion

Brighton vstupuje do utkání ze sedmé pozice se ztrátou devíti bodů na čtvrtý Tottenham, oproti Kohoutům ale má hned tři zápasy k dobru a v případě stoprocentního bodového zisku z těchto dohrávaných zápasů by se tak mohl dotáhnout až právě na pozice zajišťující účast v příštím ročníku Ligy mistrů. Nutno však dodat, že pro Brighton by velkým úspěchem v této sezóně byla jakákoliv účast v evropských pohárech, která by pro něj byla premiérová v klubové historii.

Naposledy Brighton sehrál velmi vyrovnané utkání v Leedsu, kde dvakrát neudržel vedení a s domácím celkem se rozešel smírně 2:2.

Utkání na Elland Road vynechal Tariq Lamptey a jeho účast je ohrožena i v dnešním utkání, na postu pravého beka by se tak mohl znovu objevit Joel Veltman. Mimo hrů kvůli dlouhodobějším zraněním zůstávají i Adam Lallana s Jakubem Moderem, naopak dohromady se v posledních dnech dali Levi Colwill a Yasin Ayari, byť jejich účast v základní sestavě je nepravděpodobná.
Hezký večer při sledování přenosu dohrávky osmého kola, Brighton přivítá Crystal Palace v zápase dvou celků, jejichž stadióny spojuje dálnice M23 a vzájemné zápasy jsou tak často označovány právě za „M23 Derby“.

To podzimní muselo být přeloženo na dnes kvůli železniční stávce ve Velké Británii, ta shodou okolností hrozila i dnes, nakonec se ale uskuteční až zítra. Dnes je „jen“ stávka v londýnském metru.

Oba celky se utkaly poprvé před měsícem, kdy v „řádném“ termínu se v Selhurst Parku hrálo 1:1, když Brighton měl na trávníku obrovskou převahu, ovšem kvůli hrubce brankáře Sáncheze neudržel těsné vedení.