Premier League - 26. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Liverpool : Manchester Utd. - 5. března 2023   17:30

Liverpool
43' Gakpo (Robertson) • 47' Núñez (Elliott) • 50' Gakpo (Saláh) • 66' Saláh  • 75' Núñez (J. Henderson) • 83' Saláh (Firmino) • 89' Firmino (Saláh)
7:0
(1:0)
Liverpool
Alisson – Alexander-Arnold, Konaté, van Dijk, Robertson – Henderson /C/ (79. Bajčetić), Fabinho (79. Milner), Elliott (85. Jones) – Saláh, Gakpo (79. Firmino), Núñez (79. Jota).
Kelleher – Tsimikas, Matip, Carvalho.
Madley – Nunn, Lennard
Anfield Road, Liverpool
53 394 diváků
Manchester Utd.
de Gea – Dalot, Varane, Martínez (77. Malacia), Shaw – Casemiro (77. Sabitzer), Fred (58. McTominay) – Antony, Fernandes /C/, Rashford (85. Elanga) – Weghorst (58. Garnacho).
Heaton – Wan-Bissaka, Maguire, Sancho.

12. října 1895 porazili fotbalisté Liverpoolu doma Manchester United v druhé anglické lize 7:1. V Čechách se tehdy nejstarší fotbalové kroužky Sparty, Slavie, AC Praha a DFC chystaly uspořádat pro příští jaro první „Národní zápasy mužstev, kopaný míč cvičících“, inženýru Dieselovi ještě neoschl inkoust na patentu vznětového motoru a bratři Lumiérové si v Paříži připravovali na prosinec první veřejné promítání pohyblivých obrázků.
Od té doby spousty generací „Rudých ďáblů“ neutrpěly větší debakl, jejich potupu překonal až dnešní večer. Kdo by to čekal ve 43. minutě za bezbrankového stavu! Liverpool otevřel skóre gólem do šatny z první přímé střely, po přestávce už ničil znovu a znovu nebohého de Geu, který si chodil pro míče jen do své sítě. Po střeleckém rekordu Saláha, jenž překonal legendárního Fowlera, se do historie zapsal v atmosféře oslav gólem na 7:0 Firmino.
Liverpool popáté v řadě neinkasoval a může se dotáhnout na čtvrtý Tottenham.
Držení míče: 60 % : 40 %.
Střely na branku: 8:4. Střely mimo: 5:3. Rohy: 4:3. Ofsajdy: 0:4. Fauly: 14:14.
90+3'
90+2'
Zmírnit debakl se pokusil z trestného kopu z levé strany Bruno Fernandes, jeho točenku však domácí odvrátili a hned zamířili do brejku. Tentokrát se obrana Manchesteru stačila vrátit a zatarasit cestu.
89'
Liverpool právě vstřelil branku!
Sedmá střela na bránu, sedmý banán v síti nešťastného De Gey. ROBERTO FIRMINO dostal míč od Mohameda Saláha, navedl si ho obloukem do úhlu a po zemi překonává špatně postaveného brankáře, který by měl už dnešní noční můru nejraději za sebou.
87'
Zápas je rozhodnutý, tak se pokusím najít v historických tabulkách nejvyšší výhru Liverpoolu nad Manchesterem United... Od roku 1950 se takový výsledek určitě neurodil.
85'
Střídání v týmu Liverpool FC:
ze hřiště odchází Harvey Elliott, přichází Curtis Jones.
85'
Střídání v týmu Manchester United:
ze hřiště odchází Marcus Rashford, přichází Anthony Elanga.
84'
Za svlečení dresu dostává Mohamed Saláh (Liverpool) taxativní žlutou kartu.
83'
Nejlepším střelcem slavného klubu v Premier League všech dob je MOHAMED SALÁH. Dnešním druhým zásahem sesadil z čela historických tabulek Robbieho Fowlera. Jak se vše seběhlo? Elliott pronikl do volného prostoru na pravém křídle a poslal střílený centr před bránu, kde ho pod sebe na přední tyči sklepl Roberto Firmino a Saláh už věděl, co s ním.
81'
Saláh postupoval na velkém vápně, ale přišel o míč, který se ještě sprintem snažil u rohového praporku zachránit Alexander-Arnold. I za rozhodnutého stavu vletě lskluzem proti Fernandesovi, který tak tak uhnul a domácí fotbalista ohnul praporek.
80'
Dnešní utkání sleduje 53 394 diváků, je vyprodáno.
79'
Trenér Liverpoolu Jürgen Klopp provádí v atmosféře vítězných oslav čtyři změny naráz:
ze hřiště odchází Jordan Henderson, přichází Stefan Bajčetić,
ze hřiště odchází Darwin Núñez, přichází Diogo Jota,
ze hřiště odchází Cody Gakpo, přichází Roberto Firmino,
ze hřiště odchází Fabinho Henrique, přichází James Milner.
77'
ze hřiště odchází Lisandro Martínez, přichází Tyrell Malacia,
ze hřiště odchází Carlos Casemiro, přichází Marcel Sabitzer.
75'
Kroucený trestný kop Alexandera-Arnolda hosté odvrátili, ale hned dva hráči při náskoku zaběhli mimo hrací plochu, čímž uvolnili prostor na levém křídle. Odtud poslal další centr Jordan Henderson a DARWIN NÚÑEZ trkl míč hlavou do sítě popáté.
74'
Núñezův přízemní centr vytáhl mimo dosah jeho spoluhráčů de Gea, který si dnes ještě nepřipsal zákrok proti přímé střele a již čtyřikrát lovil míč ze sítě.
73'
Riskantně, ale přesně a hlavně čistě načasovaným skluzem sebral Trent Alexander-Arnold šanci Rashfordovi.
71'
Z půlící čáry rozehráli po faulu Jordana Hendersona trestný kop hosté, výsledek byl nulový.
69'
Z trestného kopu nic nebylo, míč mají hosté.
69'
Shaw fauloval Núñeze a ještě ho dohrál drcnutím kolenem do zad. Uruguayec se hodně čertil, ale nakonec udržel nervy na uzdě.
66'
Další smrtící brejk do přečíslení po rohu hostů zakončil bombou o břevno MOHAMED SALÁH. Míč k němu dostal Darwin Núñez napodruhé, první pokus zblokoval McTominay. Ač couvající Varane dělal, co mohl, Egypťan prošel středem a začíná to zavánět debaklem.
65'
Alejandro Garnacho zakončil náběh po levé straně tečovanou ranou a získal pro hosty roh.
64'
Scott McTominay (Manchester United) dostává žlutou kartu za skluz, kterým trefil Gakpa do kolene.
62'
Liverpool nevyužil trestný kop, pro odražený míč vyběhl skoro ke středovému kruhu Alisson, ale další nákop směřuje až za bránu.
61'
Lisandro Martínez (Manchester United) podrazil ze strany rozběhnutého Gakpa je napomínán žlutou kartou.
59'
Shaw si pomohl v tísni a vytloukl bloky o Saláha.
58'
Na tragický vývoj reaguje Manchester United dvojím střídáním:
ze hřiště odchází Fred de Paula, přichází Scott McTominay,
ze hřiště odchází Wout Weghorst, přichází Alejandro Garnacho.
58'
Na rohový kop vyskočil Ibrahima Konaté a hlavičkoval několik metrů vedle vzdálenější tyče.
57'
Gakpova střela byla sražena na roh.
56'
Celý kvartet bíločerných se shlukl kolem Gakpa, který dokázal prostrčit míč doleva, Andrew Robertson však z vyložené šance o vlásek minul bránu Manchesteru. Už to mohlo být o čtyři.
55'
Bruno Fernandes málem využil kiksu Alissona Beckera, který minul míč a pak honem vytahoval míč zpod jeho nohou. Sporný moment neviděl rozhodčí jako faul domácího brankáře.
54'
Na křížný pas vyskakovali Bruno Fernandes a Trent Alexander-Arnold, míč se od temene útočícího hráče odráží vedle liverpoolské brány.
52'
Antony dos Santos (Manchester United) dostává žlutou kartu za faul vysokou nohou.
50'
Anfield Road bouří po bleskurychlém protiútoku z vlastní šestnáctky až do sítě. Saláhovi pomohlo podklouznutí Lisandra Martíneze a z jeho přihrávky těžil úžasný gól CODY GAKPO. Z velmi těžkého úhlu přehazuje obloučkem de Geu a i třetí střela na bránu končí v jeho síti.
49'
Antony dos Santos ze střední vzdálenosti zaměstnal Alissona Beckera, ale z klidu podobný pokus jeho krajana určitě nevyvedl.
47'
Hosté se soustředili na hromadný souboj o míč na pokutovém oblouku a pravé křídlo nechali úplně volné. Saláh ještě neprošel, ale Harvey Elliott již odcentroval přesně a víceméně odrazem o DARWINA NÚÑEZE dostal míč do sítě.
46'
Statistické okénko:
Držení míče 60% – 40%, střely na bránu 1:3, střely mimo 3:1, rohy 2:2, ofsajdy 0:2, fauly 6:6.
Liverpool dál drží dlouhou neprůstřelnost a první poločas ho díky gólu Codyho Gakpa do šatny zase přiblížil pohárovým příčkám. Domácí měli dlouho nevýraznou převahu a z brejků hrozil spíše Manchester. Zhruba od 25. minuty převzali hosté taktovku, jenže právě v téhle fázi zápasu paradoxně inkasovali.
45+1'
45'
Rudí ďáblové si znovu nepohlídali ofsajd, Fernandes přebíral mimo hru Martínezův dlouhý pas.
43'
Druhou asistenci si zapisuje Alisson Becker, tu klíčovou a počítanou Andrew Robertson. Naběhl si na ni CODY GAKPO a zaskočil gólmana po přehození na pravačku šlehou přes obránce k zadní tyči.
42'
Fernandesův trestný kop umístil hlavou zblízka do sítě Casemiro, ovšem radost je předčasná, nejméně tři hráči se zapomněli v ofsajdové pasti.
41'
Při kličce mezi beky byl podražen Rashford, první žlutou kartu vidí Fabinho Henrique (Liverpool).
40'
Tak to byl jen pozdrav z trestného kopu pro spoluhráče z brazilské reprezentace.
39'
Na zemi skončil podražený Antony dos Santos, ale kartu si u sudího žádá pro Robertsona marně.
38'
Robertsonovi vletěl u postranní čáry pod nohy Dalot a odehrál míč skluzem mezi diváky.
38'
Tak trochu oddechový čas z obou stran, hra je teď opatrná, obě mužstva si přejí hlavně do přestávky neinkasovat.
35'
Saláh unikal Shawovi, který egyptského kanonýra zastavuje opět jen nedovoleně.
34'
Robertson ťukl míč hezky do běhu Núñezovi, jehož centr zleva však směřuje na soupeřovy kopačky.
33'
Luke Shaw centroval do šestnáctky, Diogo Dalot však nemohl slabou hlavičkou doprostřed brány ohrozit domácího brankáře.
32'
Gakpo došlápl na nohu Casemirovi a přichází docela zajímavá možnost standardky pro hosty blízko postranní čáry na úrovni velkého vápna.
32'
Fernandes oslovil dos Santose dlouhou přihrávkou do běhu. Brazilec hledal centrem Rashforda, u míče byl však dříve domácí Konaté.
30'
Saláha zastavil stažením oběma rukama kolem ramen Shaw.
29'
Hra se teď přesunula doprostřed hřiště, čekáme, kdo zasadí první úder.
27'
Luke Shaw prostrčil kolmicí míč na Marcuse Rashforda, který střílí z 10 metrů po zemi nepříliš prudce k tyči. Alisson Becker byl na místě.
26'
Na to, jak velkou převahu má zatím Liverpool, je s podivem, že šance přicházejí hlavně na opačné straně. Bruno Fernandes tlačil prudkou křížnou hlavičkou centr Dioga Dalota k tyči, Alisson Becker se proletěl vzduchem zbytečně, míč končí těsně vedle.
26'
Sedící Saláh se nechápavě dívá po rozhodčím, který nepostřehl, že utržil ránu do brady od Lisandra Martíneze. Míč mezitím dospěl za čáru a kope se od brány Manchesteru.
24'
Hosté se ubránili, Bruno Fernandes šikovně přeběhl tečovaný míč a je to vhazování pro Manchester United.
23'
Darwin Núñez naskakoval na malém vápně na výborný centr Andrewa Robertsona, s ním však skákal Wout Weghorst a jeho volej přizvedl vysoko nad břevno.
22'
Robertson pálil z brejku do protipohybu brankáře, ale trefuje jen přebíhajícího protihráče.
21'
Manchester tuto standardku přímo ukázkově zazdil. Přihrávkami dozadu se posouval mimo nebezpečný prostor a nakonec Lisandro Martínez pod tlakem zakopává míč do autu.
20'
Druhý rohový kop pro hosty po zásahu Virgila van Dijka.
19'
Darwin Núñez dorážel Hendersonovu zblokovanou střelu křížně daleko mimo brány hostů.
18'
Antony dos Santos si pomohl rukama nedovoleně v souboji se Saláhem.
16'
Zvláštní závar v šestnáctce Manchesteru, kterou domácí fotbalisté spíše překopávali zleva doprava a zpět jako přes most. Zkoušeli to Henderson, Alexander-Arnold a nakonec Elliott, ale míč končí v zámezí.
15'
Hra rukou je pro změnu pískána hostujícímu Weghorstovi. O míč se před rozehrávkou přetahují van Dijk s de Paulou.
14'
Mohamed Saláh si zasekl míč po přihrávce Fabia Henriqueho na velkém vápně, jeho pokus levačkou však postrádal přesnost.
13'
Elliott si pomohl při zpracování míče házenkářsky.
11'
Z rohu se hosté neprosadili do zakončení.
10'
Alisson Becker vytáhl pěknou střelu Antonyho dos Santose levačkou z 20 metrů od zadní tyče na rohový kop.
9'
Pokračuje hra v jednosměrce. Darwin Núñez prostrčil patičkou na Gakpa, před ním však zasáhl včas Fred de Paula.
7'
Na Robertsonův rohový kop vyskakoval Henderson předčasně a hlavičkoval již v klesavé fázi slabě.
6'
Diogo Dalot přerušil další akci Liverpoolu odkopem na roh.
5'
Saláhovi spadl při průniku skákavý míč na koleno a odráží se mimo jeho dosah a do zámezí.
3'
Harvey Elliott dostal míč proti noze od Mohameda Saláha do vápna, nepropálil však dobře postavenou hradbu.
2'
První trestný kop však domácí nevyužili. S nákopem Alexandera-Arnolda si obrana Manchesteru poradila.
1'
Casemiro zajel nedovoleně do Gakpa.
1'
Domácí dnes ctí červenou barvu, Manchester nastupuje ve venkovních sadách bílých dresů a černých trenýrek.

Liverpool FC: Becker – Alexander-Arnold, Konaté, van Dijk, Robertson – Henderson (C), Henrique, Elliott – Saláh, Gakpo, Núñez.
Náhradníci: Kelleher – Tsimikas, Matip, Bajčetić, Jones, Milner, Firmino, Jota, Carvalho.
Trenér: Klopp

Manchester United: de Gea – Dalot, Varane, Martínez, Shaw – Casemiro, de Paula – dos Santos, Fernandes (C), Rashford – Weghorst.
Náhradníci: Heaton – Malacia, Wan-Bissaka, Maguire, Sabitzer, McTominay, Elanga, Garnacho, Sancho.
Trenér: ten Hag

Rozhodčí: Madley – Nunn, Lennard.
Na Old Trafford se v srpnu radoval domácí Manchester United z těsné výhry 2:1 (16. Sancho, 53. Rashford – 81. Saláh), kterou ukončil čtyřleté čekání na ligové vítězství nad Liverpoolem.
Zato o 50 kilometrů západněji na liverpoolské Anfield Road uspěl naposledy v lednu 2016 a od té doby zde šestkrát ze sedmi zápasů zažil střelecký půst (4-3-0, 11:1).
Manchester United
Rudí ďáblové v neděli oslavili zisk Ligového poháru proti Newcastlu góly Casemira a Rashforda ze čtvrté desetiminutovky zápasu. Před osmifinále Ligy mistrů s Betisem Sevilla si odskočí po dvou týdnech znovu do Premier League, kde hájí třetí příčku. Poslední zápasy zvládl Manchester bez klopýtnutí, Leedsu oplatil předchozí nečekanou domácí ztrátu výhrou 2:0 na jeho hřišti a doma přemohl Leicester hladce 3:0.
Pokud se ještě chce ten Hagova parta zapojit do boje o titul, musí zvítězit i v mnohem těžší zkoušce na Anfield Road. Chybět budou zranění Martial a Eriksen.

Střelci: 25 – Rashford, 7 – Fernandes, 6 – dos Santos, de Paula, Martial.
Liverpool FC
Reds sice v osmifinále Ligy mistrů schytali doma pět kousků od Realu Madrid, v Premier League ale neinkasovali již čtyři zápasy a po vítězné dohrávce s Wolverhamptonem, kterou po nepřesvědčivém výkonu rozhodli až slepenými góly na přelomu poslední čtvrthodiny van Dijk a Saláh, se vyšvihli na šesté místo. Od postupu do Ligy mistrů jsou vzdáleni již pouze šest bodů a navíc mají zápas k dobru.
V případě vítězství pak mohou Kloppovi svěřenci lehce znepokojit i dnešního soupeře.

Střelci: 19 – Saláh, 12 – Núñez, 9 – Firmino.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.