ZOH - Běh na lyžích - Ženy - 30 km volně s hromadným startem -  ONLINE PŘENOS -  20. února 2022   04:00

Ukončeno

Ženy - 30 km volně s hromadným startem

04:00 finále - ženy
CZE  P. HynčicováK. JanatováP. Nováková
NOR 1. T. Johaugová
USA 2. J. Digginsová
FIN 3. K. Niskanenová
 
Přenos se aktualizuje automaticky

S konstatováním, že Therese Johaugová ovládla vytrvalostní závod na 30 kilometrů, se loučím a přeji vám příjemný vstup do nedělního dne.
Konečné výsledky

1. Therese Johaugová (NOR) 1:24:54,0 hod
2. Jessie Digginsová (USA) +1:43,3
3. Kerttu Niskanenová (FIN) +2:33,3
4. Jonna Sundlingová (SWE) +2:35,4
5. Taťána Sorinová (ROC) +2:37,2
6. Rosie Brennanová (USA) +2:38,7
7. Delphine Claudelová (FRA) +2:40,0
8. Ebba Andersonová (SWE) +2:41,5
9. Marija Istominová (ROC) +3:06,1
10. Krista Pärmäkoskiová (FIN) +3:41,0
11. Teresa Stadloberová (AUT) +3:42,2
12. Victoria Carlová (GER) +5:14,4
13. Lotta Udnes Wengová (NOR) +6:20,3
14. Tiril Udnes Wengová (NOR) +6:21,4
15. Sophia Laukliová (USA) +6:27,2
16. Cendrine Browneová (CAN) +6:27,6
17. Anastasia Rygalinová (RUS) +6:28,1
18. Novie McCabeová (USA) +6:28,5
19. Antonia Fräbelová (GER) +6:29,5
20. Anne Kyllönenová (FIN) +6:47,0
...
22. Kateřina Janatová (CZE) +6:49,2
41. Petra Hynčicová (CZE) +11:32,6
Petra Nováková (CZE) DNF
Pouze první okruh měl Therese Johaugová nějaký doprovod. Jelikož v následujícím kopci odpárala i zbytek favoritek a mířila za zlatou medailí! Úžasný závod prožila také Jessie Digginsová, která má stříbro a řekněme, že zcela zaslouženě. Naopak sportovní tragédii zažila Ebba Anderssonová. Švédská reprezentantka byla téměř celý závod na třetí pozici, ovšem v posledních stovkách metrů zcela vytuhla, čehož využila především Finka Kerttu Niskanenová.

Z pohledu českých závodnic dlouho o TOP20 bojovala Kateřina Janatová, která nakonec bere dvaadvacátou pozici. Naopak Petra Hynčicová jela téměř celý závod osamocená a dojela jednačtyřicátá. Do cíle se pak nepodívala Petra Nováková, která odstoupila.
Cíl'
Na jednačtyřicátém místě pak dojela druhá česká závodnice! Petra Hynčicová na famózní Norku v cíli ztratila 11 minut 32 vteřin.
Cíl'
Kateřina Janatová si to v cílové rovince rozdala s Izabelou Marciszovou, ale s polskou soupeřkou těsně prohrála. Česká závodnice dnes bere krásné 22. místo!
Jessie Digginsová v cíli padla vyčerpáním a za podpory trenérů je odnášena do zázemí závodu. Američanka teď neprožívá nejlepší chvilky svého života, i když bere stříbrnou medaili.
Cíl'
Stříbro putuje do Ameriky a na krk Jessie Digginsové!

Naopak Ebba Anderssonová před stadionem vytuhla a je bez medaile. Pro bronz si dojela Kerttu Niskanenová, která v cílové rovince odvracela nápor Sundlingové a Sorinové. Anderssonová prožívá sportovní tragédii a patří ji až osmá příčka.
Cíl'
Jednoznačným způsobem si pro zlatou medaili dojela Therese Johaugová, která téměř celou cílovou rovinku rozbalovala norskou vlajku!
28,7km'
Myslím, že pokud se nic zásadního nestane, tak o olympijských medailích je rozhodnuto! Zlato bude brát Therese Johaugová, která jede s rozdílem dvou tříd na vedoucí pozici. Druhá Jessie Digginsová na norskou fenoménku ztrácí téměř dvě minuty a pod kopcem si ještě hlasitě zapištěla.

Ebba Anderssonová je pod obrovským tlakem, jelikož Kerttu Niskanenová na ní ztrácí pouze 14 vteřin. Kdo si dojede pro bronz?
25,4km'
Therese Johaugová je ve vedení už o 1 minutu 40 vteřin! Druhá Jessie Digginsová má na švédskou pronásledovatelku minutový náskok. Naopak Ebba Anderssonová ještě bude muset bojovat, protože skupina za ní začala závodit a ztrácí na ni 25 sekund.
23,8km'
Skvěle jede Kateřina Janatová, která se znovu posunula o jednu pozici výše. Česká reprezentantka jede v početné skupině, ale na vedoucí pozici ztrácí 6 minut 22 vteřin.
23,8km'
Krista Pärmäkoskiová se zdržela, jelikož potřebovala vyměnit hůl. Finská závodnice tak odpadá ze skupiny, která pronásleduje na třetím místě jedoucí Ebbu Anderssonovou!
21,2km'
Zajímavý závod jede Kateřina Janatová, která se v početné skupině posunula na 28. příčku, ale na vedoucí Norku už ztrácí 5 minut 41 vteřin.

Bohužel společnost pak nemá Petra Hynčicová, která jede na čtyřicáté pozici, ale na devětatřicátou Italku Anneu-Marieu Comeauovou ztrácí 1 minutu.
22,5km'
Závodnice znovu míří na stadion, kde budou moci vyměnit lyže, což první dvě závodnice odmítly! Rozdíl mezi Thereseou Johaugovou a Američankou se ustálil.

Ebba Anderssonová si na stadionu podívala, jak velký má náskok před početnou skupinou! Švédka může být v klidu, jelikož má 35 vteřin k dobru!
21,2km'
Therese Johaugová vypadá opravdu skvěle a své vedení na čele neustále navyšuje. Jessie Digginsová na Norku už ztrácí 1 minutu 8 vteřin.

Naopak znovuzrození prožívá Ebba Anderssonová, která na Američanku sice ztrácí 1 minutu, avšak osmičlennou skupinu za sebou drží o téměř čtyřicet vteřin.

Petra Nováková opravdu do cíle nedojede, jelikož v závodě už nepokračuje!
17,9km'
Kateřina Janatová jede na chvostu skupiny, která bojuje o devatenáctou pozici! Aktuálně je česká reprezentantka na 30. místě a ztrácí na čelo už téměř pět minut!

Také Petra Hynčicová drží "svou" 40. příčku, avšak jede zcela osamocená! Její ztráta na Thereseu Johaugovou už je téměř sedm minut.
17,9km'
O suverenitě norské závodnice se nemusíme ani bavit. Therese Johaugová jede opět svůj vlastní závod a míří za zlatou olympijskou medailí! Zatím to také vypadá, že Jessie Digginsová míří vstříc stříbru, aktuálně ztrácí 49 sekund.

Ebba Anderssonová stále bojuje před osmičlennou skupinou, kterou táhne především finský tandem Krista Pärmäkoskiová – Kerttu Niskanenová. Švédka na druhou Američanku ztrácí zhruba minutu, naopak na skupinu za sebou už má půlminutový náskok.
15km'
Bohužel to vypadá, že si vytrvalostní závod vzal další daň, kterou je odstoupení Petry Novákové. Informaci ještě potvrdíme v dalším průběhu!

Na třicátém místě je stále Kateřina Janatová, která na vedoucí Norku ztrácí 3 minuty 37 vteřin. O deset příček níže pak je Petra Hynčicová, která ztrácí už lehce přes 5 minut.
15km'
Therese Johaugová ani Jessie Digginsová nemění lyže, a tak ztráta Američanky je 27 vteřina. Ani Ebba Anderssonová se do depa nevydala a pokračuje na třetím místě se ztrátou 1 minuty 15 vteřin. Za švédskou závodnicí je devíti členná skupina, která na ni ztrácí jen 15 vteřin.
13,7km'
Norská závodnice už se pomalu blíží k polovině závodu. Therese Johaugová má 25 vteřin náskoku na Američanku Digginsovou. Třetí je stále Ebba Anderssonová, která ztrácí už lehce přes minutu. Ovšem na švédskou závodnici už začíná pomalu dorážet další skupina.
10,4km'
Kateřina Janatová se nachází stále na třicáté pozici a její ztráta na famózní Norku je 2 minuty 46 vteřin. Naopak Petra Hynčicová už ztrácí 3 minuty 30 vteřin a Petra Nováková dokonce 4 minuty 13 vteřin. Poslední česká závodnice se nachází na chvostu, když drží dvaačtyřicátou příčku.
10,4km'
Therese Johaugová má jasný cíl v dnešním závodu, získat zlatou medaili! Druhá Jessie Digginsová už ztrácí šestnáct vteřin a třetí Ebba Anderssonová dokonce dvaatřicet sekund! Kousek za ní se nachází Delphine Claudelová.

1 minutu 7 vteřin pak ztrácí dvojice Rosie Brennanová – Kerttu Niskanenová.
8,8km'
Vysoké tempo první skupiny si bere svou daň! Delphine Claudelová doplácí na ostrý první okruh a odpadá. Naopak Therese Johaugová na nikoho čekat nebude a znovu útočí! S norskou závodnicí drží tempo pouze Jessie Digginsová.
7,5km'
Závodnice projeli stadionem a vydávají se do druhého okruhu. Čtyřčlenná skupina má na čele závodu náskok 28 vteřin. Ve stíhací jízdě Niskanenové pomáhá Američanka Rosie Brennanová.

Kateřina Janatová jede se ztrátou 1 minuty 22 vteřin a je na třicátém místě. Petra Hynčicová je pouze pět míst za ní! Už přes dvě minuty ale ztrácí Petra Nováková, která jede na dvaačtyřicáté pozici.
6,2km'
Podle zpráv, které kolovaly před závodem, tak Natalja Něprjajevová měla žaludeční problémy. Jedna z největších favoritek odstupuje ze závodu!
6,2km'
Na čele závodu se utvořila čtyřčlenná skupina, kterou tvoří Therese Johaugová, Ebba Anderssonová, Jessie Digginsová a Delphine Claudelová. Všechny se vzorově střídají a vědí, že pojedou pro medaile. Zejména Norka "dupe" do každého stoupání! Jenže třicetikilometrový závod je stále ve svém začátku!

Sedmnáct vteřin ztrácí druhá skupina, která se snaží dotáhnout a vede ji finská reprezentantka Kerttu Niskanenová. Technika nezaznamenala Natalju Něprjajevovou, že by odstoupila?
2,9km'
Startovní balík žen se nám pořádně natahuje už na začátku vytrvalostního závodu. Therese Johaugová na nic nečeká a od úvodu pořádně kopla do vrtule! V deseti vteřinách je pouze sedm závodnic a Natalja Něprjajevová vede až třetí skupinu, když na norskou soupeřku ztrácí 28 vteřin.

Kde najdeme české reprezentantky? Petra Nováková se nachází na dvaatřicáté pozici, Kateřina Janatová je čtyři příčky za ní. Obě závodnice ztrácejí zhruba 50 vteřin. Na devětačtyřicáté příčce pak je Petra Hynčicová, která už nabrala více než minutu ztráty.
1,3km'
Kvůli silnému větru a velmi nízkým teplotám byl závod přesunut na dřívější dobu. Na čele závodu se nacházejí Therese Johaugová, Ebba Anderssonová nebo třeba Delphine Claudelová. Naopak Natalja Něprjajevová je takticky schovaná v balíku.
Start'
Zazněl startovní výstřel, a tak se pětašedesát závodnic vydalo na trať. V zadní části balíku upadla Miki Kodamová, naopak na čelo závodu se vydala Victoria Carlová.
Startovní listina

1. Natalja Něprjajevová (RUS)
2. Therese Johaugová (NOR)
3. Ebba Anderssonová (SWE)
4. Jessie Digginsová (USA)
5. Krista Pärmäkoskiová (FIN)
6. Kerttu Niskanenová (FIN)
7. Taťjana Sorinová (RUS)
8. Rosie Brennanová (USA)
9. Teresa Stadloberová (AUT)
10. Tiril Udnes Wengová (NOR)
11. Victoria Carlová (GER)
12. Delphine Claudelová (FRA)
13. Ragnhild Hagaová (NOR)
14. Johanna Matintalová (FIN)
15. Charlotte Kallaová (SWE)
16. Anastasia Rygalinová (RUS)
17. Lotta Udnes Wengová (NOR)
18. Anne Kyllönenová (FIN)
19. Pia Finková (GER)
20. Jonna Sundlingová (SWE)
21. Emma Ribomová (SWE)
22. Katherine Stewartová-Jonesová (CAN)
23. Marija Istominová (RUS)
24. Masako Išidaová (JPN)
25. Coralie Bentzová (FRA)
26. Anne-Marie Comeauová (CAN)
27. Čchun-süe Čch' (CHN)
28. Dinigír Jilamudžiangová (CHN)
29. Patricija Eiduková (LAT)
30. Ewelina Marciszová (POL)
31. Petra Nováková (CZE)
32. Lydia Hiernickelová (SUI)
33. Dahria Beattyová (CAN)
34. Antonia Fräbelová (GER)
35. Bayani Ťia-lin (CHN)
36. Kateřina Janatová (CZE)
37. Sophia Laukliová (USA)
38. Flora Dolciová (FRA)
39. Novie McCabeová (USA)
40. Sin Li (CHN)
41. Masae Cučijaová (JPN)
42. Cendrine Browneová (CAN)
43. Miki Kodamová (JPN)
44. Maryna Ancyborová (UKR)
45. Cristina Pittinová (ITA)
46. Caterina Ganzová (ITA)
47. Martina Di Centaová (ITA)
48. Juki Kobajašiová (JPN)
49. Petra Hynčicová (CZE)
50. Angelina Šurygová (KAZ)
51. Irina Bykovová (KAZ)
52. Jessica Yeatonová (AUS)
53. Carola Vilaová Obiolsová (AND)
54. Vedrana Malecová (CRO)
55. Anita Klemenčičová (SLO)
56. Hanna Karaljovová (BLR)
57. Viktorja Olechová (UKR)
58. Naděžda Stěpaškinová (KAZ)
59. Maria Ntanouová (GRE)
60. Baiba Bendiková (LAT)
61. Magdalena Kobieluszová (POL)
62. Sanja Kusmuková (BIH)
63. Laura Leclairová (CAN)
64. Casey Wrightová (AUS)
Největší favoritkou na vítězství zcela jistě bude Therese Johaugová, kterou by měla prohánět především Natalja Něprjajevová z Ruska. Dalšími kandidátkami na medaile jsou Ebba Anderssonová a Kerttu Niskanenová.

V závodě figurují také české závodnice – Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová.
Vítám vás u posledního lyžařského závodu pod pěti kruhy, na programu je totiž 30 km volně s hromadným startem žen.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 04:00.
Články odjinud