Tah šéfa Sparty Křetínského s kabelou nevyšel: Plzeň neuplácela!

Autor: Petr Žaloudek

Snažil se prokázat, že Martin Svoboda alias Chřestýš uplácel rozhodčí na pokyn Plzně. Marně. K nelibosti šéfa Sparty Daniela Křetínského policie propojení nenašla.

Až v polovině dubna začne soud, který bude řešit údajně uplacený mač Jablonec – Plzeň (0:2) z března 2012, viktoriáni si budou moct hodit nohy na stůl. Jméno jejich klubu by se mezi činnými aktéry nemělo vůbec objevit.

Bez důkazů
Přitom obsahem tajuplné kabely, kterou Křetínský přinesl předsedovi FAČR Peltovi, byla právě nekalá spolupráce Plzně s šíbrem Chřestýšem.

„Z fotbalového prostředí měl jednoznačnou informaci, že pan M. Svoboda systematicky působil ve prospěch FC Viktorie Plzeň, a to tak, že před zápasem kontaktoval rozhodčí s příslibem úplatku, který pak následně osobně předával,“ stojí v obžalobě.

Jenže informace nejsou důkazy. Ty se nenašly, a tak státní zástupce uvádí, že souvislost mezi uplácením zápasu a Plzní nebyla prokázána.

Mizerný tipař
Závěry policie majiteli Sparty radost neudělaly. Ač se v sobotu odmítl k aféře vyjádřit, určitě čekal, že se chytí mnohem větší ryby než obvinění rozhodčí Adámek s Býmou a zákulisní hráč Svoboda.

Toho k údajnému uplácení navíc mohly donutit vlastní problémy. Za tři roky projel v sázkách 2,5 milionu korun. „Já nemám prsty v ničem, ani v Jablonci. Musím se tomu smát,“ řekl však Blesku.

Jak se vyvíjí korupční aféra
 17. března 2012
Před utkáním se v Průhonicích setkávají sudí Adámek a Býma se šíbrem Svobodou. Ten jim má slíbit 200 tisíc za vítězství Plzně.

17. března 2012
Plzeň vítězí v Jablonci 2:0. Utkání je prosté sporných situací. Několik týdnů poté má být předán úplatek.

18. září 2012
Křetínský míří s kabelou na Strahov. Co předal Peltovi, zůstává záhadou. Šéf FAČR tvrdí, že je informacemi zdrcen.

8. listopadu 2012
FAČR dostává dopis od sudího Adámka, ve kterém tvrdí, že přijal od Svobody úplatek 200 tisíc, aby v Jablonci pomohl Plzni.

23. ledna 2013
Končí předseda disciplinárky Jiří Golda, kterému Pelta odebral vyšetřování případu. Ten od té chvíle řeší jen policie.

27. března 2013
Protikorupční policie obvinila trio Adámek, Býma a Svoboda z možného ovlivnění zápasu.

1. března 2014 Je zveřejněna obžaloba, podle které měl Křetínský informace, že Svoboda uplácí ve prospěch Plzně. Vyšetřování to nepotvrdilo. Duben 2014 Měl by začít soud, který projedná možná uplácení v zápase Jablonec – Plzeň.

Majitel pražské Sparty Daniel Křetínský
Majitel pražské Sparty Daniel Křetínský
Témata:  fotbalPlzeňpeltakřetínskýsportspartakabelaCHreštýš