+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
17. července 2017 • 19:50

Po sudích chtějí za soustředění až 70 tisíc. Musí se šetřit, naznačil Berbr

Autor: ,
TOP VIDEA
NEJ góly bundesligy: Perfektní voleje, sólo i dělová rána Raffaela NEJ góly bundesligy: Perfektní voleje, sólo i dělová rána Raffaela
Tenisový svět truchlí! Co všechno dokázala Jana Novotná (†49)? Tenisový svět truchlí! Co všechno dokázala Jana Novotná (†49)?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Před startem ligy je kolem rušno kolem rozhodčích. Komise rozhodčích informovala o tom, že jednotlivým arbitrům přicházejí faktury vyzývající je k uhrazení prostředků za účast na zimním soustředění v Portugalsku. Za iniciátora tohoto kroku označila komise rozhodčích místopředsedu FAČR Romana Berbra. „Tento krok považujeme ze strany orgánů FAČR za bezprecedentní pokus o nátlak na rozhodčí profesionálních soutěží před nadcházejícím soutěžním ročníkem 2017/2018,“ informuje komise rozhodčích v prohlášení pro média. K vyhrocené situaci se v pondělí večer vyjádřil i Roman Berbr, který se odvolává na nutnost úspor v rámci asociace.Podle komise rozhodčích začaly výzvy k zpětnému zaplacení nákladů rozhodčím přicházet poté, co výkonný výbor FAČR o tom přijal usnesení na Berbrův návrh. „Komise rozhodčích FAČR považuje takto přijaté usnesení za nezákonné a jsoucí v rozporu s právním řádem České republiky,“ uvádí se v prohlášení.

Rozhodčí jsou vyzýváni k uhrazení částek v řádech několika desítek tisíc korun a podle informací iSport.cz se hovoří až o 70 tisících korunách na osobu. Vedení sudích ale doporučuje, aby částky arbitři neplatili.

"Komise rozhodčích považuje tento krok za další pokus o ovládnutí Komise rozhodčích a rozhodcovského sboru profesionálních soutěží, a to i jinými formami, než přímým útokem na jednotlivé členy Komise rozhodčích," informuje komise.

FAČR se proti tvrzení Komise rozhodčích ohradil. "Jednání komise rozhodčích nasvědčuje tomu, že není plně obeznámena s vážností ekonomického stavu FAČR, jinak by takové prohlášení nikdy neudělala," uvedl místopředseda FAČR Roman Berbr. "Snahou vedení FAČR není poškozovat něčí práva, jak by se mohlo zdát, ale zachovat rovnováhu při řešení ekonomické krize, ve které se FAČR v důsledku jednání MŠMT (ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy)  právě nachází," dodal Berbr.

Výkonný výbor přitom v červnu schválil, že komise rozhodčích bude působit ve stejném složení jako v minulé sezoně, tedy pod vedením současného šéfa Poláka Michala Listkiewicze. Právě jeho setrvání požadovaly profesionální kluby. Na jeho plat přispěla sázková kancelář Fortuna.

Berbr se netají tím, že s Listkiewiczem v čele komise není spokojený. "Myslím si, že to má řídit Čech. Pro mě je problém, že Listkiewicze nechtějí doma, a my ho chceme. Kdyby byl famózní, chtěli by ho doma,“ vysvětlil v rozhovoru pro deník Sport.

Prohlášení Komise rozhodčích FAČR

Od 14. července 2017 jsou rozhodčím profesionálních soutěží FAČR zasílány faktury na částky v řádech několika desítek tisíc korun, které mají být uhrazeny v souvislosti s náklady na zimní seminář rozhodčích profesionálních soutěží, který se uskutečnil na přelomu ledna/února 2017 v Portugalsku.

Komise rozhodčích jednoznačně prohlašuje, že veškeré závazky, které vznikly v souvislosti se zimním seminářem rozhodčích, byly smluvním závazkem FAČR a který také všechny závazky s tímto seminářem souvisejících poskytovatelů služeb (letecká přeprava; ubytování, služby a doprava v místě atp.) uhradil včas a řádně.

Neexistuje žádný smluvní závazek mezi rozhodčími profesionálních soutěží a FAČR, že by se rozhodčí profesionálních soutěží měli podílet na refundaci nákladů, které v souvislosti s tímto seminářem vznikly.

Veškeré smlouvy, které jsou v této souvislosti k dispozici a které má komise rozhodčích k dispozici, žádný takový smluvní závazek či právní titul k refundaci nákladů za zimní seminář neobsahují.

Veškeré tyto smlouvy jsou ze strany FAČR řádně podepsané k tomu odpovědnými funkcionáři v souladu se Stanovami FAČR. Pokud Výkonný výbor FAČR na návrh místopředsedy FAČR Romana Berbra přijal usnesení, že rozhodčí profesionálních soutěží mají retroaktivně a bez jakéhokoliv právního nebo smluvního titulu hradit neexistující závazky, považuje Komise rozhodčích FAČR takto přijaté usnesení za nezákonné a jsoucí v rozporu s právním řádem České republiky (zejména občanský zákoník).

Nezákonné rozhodnutí nemající oporu v žádném smluvním nebo právním titulu nemůže být důvodem k jakémukoliv plnění ani vymáhání na straně rozhodčích profesionálních soutěží.

Komise rozhodčích FAČR proto doporučuje rozhodčím profesionálních soutěží, kteří obdrželi výzvu k úhradě neexistující pohledávky, aby na tento požadavek nereflektovali.

Komise rozhodčích FAČR považuje tento krok ze strany orgánů FAČR za bezprecedentní pokus o nátlak na rozhodčí profesionálních soutěží před nadcházejícím soutěžním ročníkem 2017/2018. Komise rozhodčích považuje tento krok za další pokus o ovládnutí Komise rozhodčích a rozhodcovského sboru profesionálních soutěží, a to i jinými formami, než přímým útokem na jednotlivé členy Komise rozhodčích.

Výzva k plnění neexistujících pohledávek ze strany orgánů FAČR je pokusem o ekonomický nátlak na rozhodcovský sbor před klíčovým ročníkem profesionálních soutěží 2017/2018.

Komise rozhodčích jasně deklaruje, že nezaplacení neexistující pohledávky nemá a nebude mít vliv na obsazování rozhodčích k zápasům profesionálních soutěží.

Komise rozhodčích vyzývá rozhodčí profesionálních soutěží, aby i nadále pokračovali v přípravě na nadcházející soutěžní ročník a nenechali se znepokojit těmito pokusy o vyvolání nervozity/ před začátkem profesionálních soutěží.

Komise rozhodčích FAČR

Reakce FAČR na Komisi rozhodčích

FAČR reaguje na prohlášení Komise rozhodčích FAČR, které se objevilo v médiích, tímto způsobem:

FAČR odmítá konstrukci komise rozhodčích, že neexistuje právní důvod, na jehož základě by FAČR nemohla požadovat po rozhodčích uhrazení zmiňovaného školení v Portugalsku. FAČR poskytla rozhodčím službu a na základě této skutečnosti je oprávněna požadovat její úhradu.

Jinak řečeno, rozhodčí nejsou zaměstnanci FAČR, tudíž seminář v Portugalsku neměl parametry služební cesty a FAČR tak má plné právo vymáhat na rozhodčích finance spojené s touto akcí, stejně tak, jako tomu bývalo vždy v minulosti, kdy rozhodčí na seminář do ciziny cestovali.

Pokud komise rozhodčích tvrdí, že neexistuje právní důvod, na jehož základě rozhodčí seminář absolvovali, pak si sekretariát FAČR klade otázku, na základě čeho, se rozhodčí semináře vůbec zúčastnili. V neposlední řadě si pak FAČR není vědoma toho, že by komise rozhodčích zastupovala rozhodčí v soukromoprávních vztazích mezi ní a rozhodčími, otázkou pak v této spojitosti je, koho vlastně (a jestli vůbec někoho) v tomto případě komise rozhodčích svými kroky zastupuje.

FAČR zároveň jednoznačně odmítá, že by fakturace pobytu rozhodčích na semináři v Portugalsku, a s tím spojených služeb, byla jakýmkoliv aktuálním nátlakem na nezávislost komise rozhodčích ze strany vedení FAČR.

Vyjádření Romana Berbra

„Sekretariát FAČR se snaží pochopit pokus komise rozhodčích o ochranu práv rozhodčích, nicméně úkolem vedeni FAČR je dbát o zachování existence fotbalu v celém jeho rozsahu, nikoli pouze práv jedné skupiny. Bohužel, jednání komise rozhodčích nasvědčuje tomu, že není plně obeznámena s vážností ekonomického stavu FAČR, jinak by takové prohlášení nikdy neudělala. Snahou vedení FAČR není poškozovat něčí práva, jak by se mohlo zdát, ale zachovat rovnováhu při řešení ekonomické krize, ve které se FAČR v důsledku jednání MŠMT právě nachází.“ 

 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagram
Z V R P Skóre B
1.  Plzeň 14 14 0 0 32:5 42
2.  Olomouc 14 8 5 1 22:9 29
3.  Slavia 14 8 4 2 24:5 28
4.  Liberec 14 8 2 4 23:16 26
5.  Sparta 14 7 4 3 18:11 25
6.  Bohemians 1905 14 5 6 3 15:13 21
7.  Jablonec 14 5 5 4 20:17 20
8.  Teplice 14 5 4 5 18:17 19
9.  Ml. Boleslav 14 5 2 7 18:22 17
10.  Zlín 14 4 4 6 15:21 16
11.  Dukla 14 4 4 6 14:26 16
12.  Karviná 14 3 2 9 14:23 11
13.  Brno 14 3 2 9 9:22 11
14.  Jihlava 14 3 1 10 14:28 10
15.  Slovácko 14 1 6 7 10:20 9
16.  Ostrava 14 1 5 8 18:29 8Klasická verze
Mobilní verze