19. listopadu 2007 • 00:00

Tři góly, tři body

Češi si poradili se Slováky, Barošovi se ale nedařilo PRAHA - Slovenský odpor v Praze trval necelou čtvrthodinku. Pak se do vápna přiřítil Grygera a od té doby český tým ovládl trávník. Vítězství 3:1 Brücknerovu výběru sluší. Pokud získá tři body i ve středu na Kypru, vyhraje kvalifikační skupinu D. Sobotní večer pod deštivým letenským nebem viděl branky jenom z českých kopaček. I o tu, z níž měli radost slovenští fotbalisté, se postaral domácí hráč. "Míč mi odskočil tak nešťastně na holeň, že se od ní odrazil přímo do brány," popsal debutující levý obránce Michal Kadlec svůj nechtěný vlastní gól. Do konce zbývalo jedenáct minut a Slovensko snížilo na 1:2. Jeho naděje ale trvala jenom čtyři minuty. Tomáš Rosický se levačkou položil do voleje a bylo hotovo. "Dostal jsem krásný míč proti noze," lebedil si kapitán. V poslední vteřině mohl přidat i druhou branku, ale jeho další střela z první těsně minula pravou tyč. Co se dělo do té doby? Češi začali se dvěma tradičními útočníky, Kollerem a Barošem. To platilo ale jenom chvilku - Slováci měli v záloze převahu, kterou kouč Brückner řešil Barošovým stažením na pravý kraj zálohy. Od té doby Rosického parta dokazovala, že fotbal umí lépe. Možná i díky tomu, že trenér Kocian utopil svého špílmachra Hamšíka na levém kraji zálohy. Ve 14. minutě gólově převahu podtrhl Zdeněk Grygera. Před šestnáctkou se dostal k míči - a dál? "Měl jsme k němu ze všech nejblíž. Tak jsem se v akci snažil pokračovat. Někdo proti mně vyběhl, ale viděl jsem Zdena Pospěcha, tak jsem mu míč dal. On mi to z první vrátil a pak už to stačilo jen dobře trefit," líčil střelec svou trefu ke vzdálenější tyči. Slovenská odpověď? Přišla po pěti minutách, ale Mintálovo zakončení ve finále akce po levé straně mířilo vedle. Vítězný gól hostitelům darovala dvojice Čontofalský, Čech. Gólmanovi po srážce s vlastním obráncem vypadl míč z branky nejhůř, jak mohl -před prázdnou branku, kam jej docela pohodlně doklepl Marek Kulič. "Míč jsem měl v rukou, když do mě někdo vletěl a porazil mě," řekl gólman. Pak přišel Kadlecův vlastňák a Rosického pojistka. A po ní oslavy a ohňostroj. Teď zbývá udělat poslední krok - výhra na Kypru by ke kvalifikačnímu závěru patřila. *** skupina d ČESKO-SLOVENSKO 3:1 WALES-IRSKO 2:2 Branky: 23. a 89. z pen. Koumas - 31. Keane, 60. Doyle. Rozhodčí: Orechov (Ukr.). Poločas 1:1. Hráno v Cardiffu. WALES: Hennessey - Eardley (81. Cotterrill), Collins, Gabbidon, Gunter - Ledley, Koumas, Robinson (37. Edwards), Fletcher, S. Davies - Eastwood (59. Easter). IRSKO: Given - Finnan, McShane, O`Shea, Kilbane - McGeady, Carsley, Miller (59. Hunt), Reid (87. Potter) - Doyle, Keane. NĚMECKO-KYPR 4:0 Branky: 2. Fritz, 20. Klose, 53. Podolski, 82. Hitzlsperger. Rozhodčí: Rasmussen (Dán.). Poločas 2:0. Hráno v Hannoveru. NĚMECKO: Lehmann - Lahm, Metzelder, Mertesacker, Friedrich - Trochowski (66. Borowski), Hitzlsperger, Fritz (77. Hilbert) - Podolski, Gomez (73. Hanke), Klose. KYPR: Jorgalidis - Lambru, Theodotu (27. Nikolau), Christu, Garpozis - Okkas, Charalambidis (46. Theofilu), Satsias, Aloneftis, Makridis - M. Konstantinu (68. Jasumis). 1. NĚMECKO 11 8 2 1 35:7 26 2. ČESKO 11 8 2 1 25:5 26 3. Irsko 12 4 5 3 17:14 16 4. Wales 11 4 2 5 18:19 14 5. Kypr 11 4 2 5 17:22 14 6. Slovensko 11 4 1 6 28:23 13 7. San Marino 11 0 0 11 2:52 0 Pozn.: V průběhu kvalifikace rozhoduje při bodové rovnosti mezi dvěma týmy o pořadí v tabulce skóre, v konečné tabulce pak vzájemné zápasy. Odehráno: ČESKO-Wales 2:1, Německo-Irsko 1:0, Slovensko-Kypr 6:1, San Marino-Německo 0:13, Slovensko-ČESKO 0:3, ČESKO-San Marino 7:0, Wales-Slovensko 1:5, Kypr-Irsko 5:2, Irsko-ČESKO 1:1, Slovensko-Německo 1:4, Wales-Kypr 3:1, Irsko-San Marino 5:0, Kypr-Německo 1:1, San Marino-Irsko 1:2, ČESKO-Německo 1:2, Irsko-Wales 1:0, Kypr-Slovensko 1:3, ČESKO-Kypr 1:0, Irsko-Slovensko 1:0, Wales-San Marino 3:0, Německo-San Marino 6:0, Wales-ČESKO 0:0, Německo-Slovensko 2:1, San Marino-Kypr 0:1, San Marino-ČESKO 0:3, Wales-Německo 0:2, Slovensko-Irsko 2:2, ČESKO-Irsko 1:0, Slovensko-Wales 2:5, Kypr-San Marino 3:0, Irsko-Německo 0:0, Kypr-Wales 3:1, Slovensko-San Marino 7:0, San Marino-Wales 1:2, Irsko-Kypr 1:1, Německo-ČESKO 0:3. Zbývá odehrát - 21. 11. 2007: Kypr-ČESKO, Německo-Wales, San Marino-Slovensko. Kvalifikace EURO 2008 ČESKO 3 SLOVENSKO 1 Poločas 1:0 ČESKO b Blažek 5 o Pospěch 7 o Kováč 6 o Rozehnal 8 o Grygera 5 z Plašil 6 z Rosický 8 z Galásek 6 z Polák 5 ú Baroš 4 ú Koller 4 Trenér: Brückner SLOVENSKO b Čontofalský 3 o Krajčík 5 o Škrtel 4 o Michalík 4 o Čech 3 z Kisel 5 z Kozák 4 z Sapara 3 z Štrba 4 z Hamšík 5 ú Mintál 4 Trenér: Kocian Známkování: 10 - nejlepší, 1 - nejhorší FAKTA ZÁPASU Branky: 14. Grygera, 77. Kulič, 83. Rosický - 79. vlastní Kadlec. Rozhodčí: Asumaa - Koskela, Kotinurmi (všichni Fin.). ŽK: Čech, Štrba, Sapara. Střely na branku: 7:3. Rohy: 4:3. 15 651 diváků. Střídání: 46. Kadlec (4) za Grygeru, 70. Kulič za Baroše, 86. Matějovský za Poláka - 58. Hološko (3) za Hamšíka, 67. Šesták za Mintála, 86. Halenár za Kisela. MUŽ ZÁPASU TOMÁŠ ROSICKÝ se opět ukázal jako pravý vůdce týmu. Sám vstřelil třetí gól, spoluhráčům posílal chytré přihrávky a navíc stihl pomáhat i defenzivě. Zápas na Letné si užíval každou minutou. VERDIKT KARLA HÄRINGA ČESKO ****** SLOVENSKO ****

Témata:

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.