Město se zachovalo líbivě. Koupě Bazalů se mu nevyplatí

Fotbalový Baník Ostrava trápí veliké dluhy (ilustrační foto)
Fotbalový Baník Ostrava trápí veliké dluhy (ilustrační foto)Zdroj: ČTK
Blogy
Začít diskusi (0)

Na to, zda město Ostrava měla odkoupit od Baníku jeho Bazaly a tím ho zachránit od krachu, se názory různí. Ten můj zní tak, že se město zachovalo líbivě, možná i politicky chytře, ale fakticky špatně. Pojďme si položit základní otázky kolem tohoto případu. Respektuju nesouhlasné názory, zvlášť ty z Ostravy, ale stejně bych psal o jakémkoli jiném klubu.

1. Je to legitimní krok?
ANO. Zcela jistě. Demokraticky zvolené zastupitelstvo si demokraticky odhlasovalo předložený návrh.

2. Je to fér vůči těm ostravským daňovým poplatníkům, které soukromá firma Baník nezajímá?
NENÍ. Město tu je od toho, aby se staralo o nemocnice, opravovalo chodníky, školy a to nutné minimum, které nepatří soukromníkovi. Jsou to veřejné peníze. Do fotbalu nepatří. A to při velkém uvědomění si toho, že Baník znamená pro Ostravu a okolní region velmi moc.

3. Má město podnikat?
NEMÁ. Může, ale historie a zkušenost veškerého podnikání říká, že subjekt typu města se do podnikání pouštět nemá. Proč? No protože to z podstaty věci neumí. To umí jedině soukromník. Nejedná se tu o podnikatelský záměr města (to k němu bylo donuceno), ale vlastníka klubu, který od samého počátku počítal s tím, že zahraje na baníkovskou strunu. Povedlo se.

4. Vyplatí se to městu?
NE! Častý argument obhájců tohoto kroku zní: město nic Baníku nedarovalo. Koupilo si od něj jeho majetek a bude s ním dál podnikat. Může to tak být, protože to je legální. Ale je to špatně. Město to jednak neumí, viz výše, druhak z toho důvodu, že to není rozumná, nýbrž politická a emocionální investice (a to v lepším případě – o případných levárnách, do nichž není vidět a které téměř vždy v případě veřejných peněz vstupují do hry, raději nepřemýšlejme). Pokud by se Baník koupal v penězích a nabídl městu Bazaly za 115 milionů, koupila by je radnice s vidinou příštího výdělku? Hm, určitě ne. Velmi čekám, jak bude město s nabytým majetkem pracovat. Jaká bude návratnost vynaložených a neuvěřitelných 115 milionů. V jakém horizontu? A nebude za rok (nebo i dřív) požadovat Baník další peníze, protože „my jsme Baník a to přece všem těm lidem tady nemůžete udělat“?

5. Co by se stalo, kdyby Baník zkrachoval?
POKUD JE SILNÝ, VSTAL BY. Nevěřím tomu, že by výkonný výbor Baník kvůli insolvenci vyloučil z FAČR, což mu řády umožňují. Vždyť jeho šéf Miroslav Pelta za klub lobboval u zastupitelů. Baník by žil dál, jen patrně pod vedením insolvenčního správce, který by uspokojoval věřitele. Klub by sestoupil do MSFL, možná ještě níž. Ale přežil by. A pokud ne? Pak by se ukázalo, že není natolik silným elementem v ostravském regionu, aby si zasloužil život. Kdyby ale povstal, pak jistě silnější, určitě zdravější a navíc s novým, neuvěřitelně působivým příběhem.

Začít diskuzi