Francie sbírá skalpy favoritů, prý díky změně myšlení
Jako tzv. "zázrak na ledě" bývá označováno především slavné vítězství týmu USA složeného z univerzitních amatérů nad tehdejším - a na olympiádě takřka neporazitelným - Sovětským svazem v Lake Placid 1980. Výběr země galského kohouta jako kdyby se nechal inspirovat. Z pozice výrazného outsidera stihl za poslední rok na MS zdolat už tři favorizované celky. To vše prý jen díky změně myšlení, jinému přístupu k zápasu s papírovým favoritem.
"Zejména ten minulý rok nastavili trenéři a vůbec celý tým pro sebe zcela odlišné cíle," vzpomínal v rozhovoru pro server iihf.com zkušený Baptiste Amar, čtyřiatřicetiletý bek, jenž přispěl k poslední výhře 5:3 nad Slovenskem po fantastickém obratu z 1:3 dvěma gólovými zásahy.
"Řekli jsme si: 'OK, hrajeme proti týmům, jako jsou třeba Dánsko, Norsko nebo Rakousko. A s těmito týmy jsem schopní bojovat. Ale s těmi nejlepšími celky jsme to nikdy nedělali. Ale proč bychom to nemohli zkusit?' Až do minulého roku, odkdy nám trenéři říkají před každým zápasem, že ho jdeme zkusit vyhrát," porovnal s minulostí Amar a ocenil krok dlouholetého kouče Francouzů Davea Hendersona.
Francouzi jsou pro podobné vzpoury v dobré pozici. Ve světovém žebříčku Mezinárodní hokejové federace IIHF jim patří až 12. příčka. Mohou tedy kousat, ale bez tlaku, jenž na favority občas bývá. Když prohrají, není jejich neúspěch rozebírán ze všech úhlů. "Výhra nad Rusy (2:1) byla pro naše sebevědomí obrovským povzbuzením," připustil Amar.
"Francie možná není v hokeji žádným velkým pojmem, ale alespoň pro ten jeden daný den se můžeme poměřit s kýmkoliv. A tento rok přistupujeme právě takhle zvlášť ke každému zápasu. Jako proti Kanadě, kdy jsme vyhráli. S Italy jsme neodehráli zrovna povedené utkání (1:2), ale hned další den jsem otočili duel se Slováky," zhodnotil dosavadní vystoupení svého týmu v Minsku Amar.
Právě zadák Grenoblu má možnost hodnotit z vlastní zkušenosti, zda se Francouzi ubírají tím správným směrem a vykazují z dlouhodobější perspektivy zlepšení. Svou vlast reprezentuje mezi seniory už od roku 2000. Pamatuje tedy i debakl 1:8 právě se sbornou na MS v témže roce. Francie tehdy sestoupila a mezi elitu se vrátila znovu až v roce 2004. V Česku však tehdy znovu sestoupila, od návratu zpět před šesti lety už se však drží na nejvyšší úrovni nepřetržitě.
"Dobré věci se stávají, když o ně usilujete a snažíte se. Když to nezkusíte, nestane se nic. A když do toho jdete, tak můžete třeba alespoň pro ten večer být nejlepším týmem světa," uzavřel Amar.