Thorpe musel shodit 18 kilo marnosti. A napsal svou kuchařku

Když před pěti lety ukončil Australan Ian Thorpe kariéru, nenáviděl plavání, jež mu přineslo velké úspěchy, ale sebralo soukromí. Teď se však pětinásobný olympijský vítěz vrací ke staré lásce už bez zášti. Aby však mohl v listopadu znovu závodit, musel nejen znovu naskočit do antidopingového programu, ale také shodit 18 kilo, která nazýval váhou z marnivosti. A využil toho i obchodně, sepsal kuchařku s názvem „Vařte pro svůj život“.
V kuchyni se zanedlouho devětadvacetiletému majiteli jedenácti zlat z mistrovství světa zalíbilo už jako malému klukovi, když pomáhal chůvě péct koláče. Od teenagerovský let, kdy si prorazil cestu k úspěchům, se musel začít zajímat o výživu.
„To abych nemusel jíst tuny vitamínů,“ vysvětloval v článku na stránkách Sydney Morning Herald.
Když v roce 2006 skončil, sice výrazně omezil porce jídla, ale stejně dopřával tělu víc, než bylo zdrávo. Aby zhubnul, najel na režim, při kterém dohlíží na příjem bílkovin a třeba také hořčíku, ale uhlohydráty si dopřává jen při snídani. „Všechno je v jídle. Středně velký banán spálíte za deset minut cvičení, bramboru za 16 minut chůze. Když si dáte sklenku vína k večeři, nedávejte si dezert.“
Suši je pro něj výjimečnou pochutinou, těstoviny nahrazuje cuketou, do thajského jídla si místo nudlí krájí oliheň, kuskus si vyrábí z čerstvého květáku, má recept i na sladkou tečku bez mouky a cukru. „Dezert se nejí z hladu, ale z chuti. Dokáže zničit celodenní správné stravování.“ Sám jí místo sladkostí oříšky a bobule.
Každopádně kuchařka není jedinou aktivitou podobného druhu, Thorpe by se měl údajně vrátit i na televizní obrazovky v rámci lifestylové show, kterou bude sám produkovat. I to podporuje hlasy, podle nichž letos oznámil návrat do bazénů, aby oživil svou obchodní kariéru, která se v době jeho závodní pauzy nevyvíjela tak dobře, jak si možná sliboval. Vždyť jeho comeback vyhlásil jeho sponzor...
Ale pozor, Thorpe tvrdě pracuje i v bazénu. „Myslím, že na dvoustovce a čtyřstovce by mohl být rychlejší než dřív, ale na stovce musí dělat věci navíc. Musí se zlepšit jeho zrychlení. Pracuju na něm jako sochař. Mám velmi přesnou představu a vidím, že to dokáže. Musí využít výhodu svého věku. Teď je muž. Před deseti lety tak vypadal, ale neměl tolik síly,“ říká jeho trenér Gennadij Turecký, který připravoval někdejší hvězdu Alexandra Popova.
Kouč ho vrátil k technice, kterou plaval v začátcích, a teď ji upravuje. Thorpe se na návrat na závodech v Singapuru, Pekingu a Tokiu, který má být začátkem cesty na Hry do Londýna, chystá zejména ve Švýcarsku, kousek od italských hranic.
Ze svého podkrovního bytu s výhledem na jezero a hory to má jen pár kroků k bazénu, kde trénuje dvakrát denně. K tomu patří pět tréninků na suchu na sílu a kondici, koordinaci rozvíjí dvakrát týdně při tenise. „Po těch měsících už si konečně připadám, že se nepřipravuju na přípravu, ale na něco většího,“ říkal v australských médiích, jimž umožnil návštěvu na tréninku.
Když byl mimo závodní svět, zjistil prý, jaké štěstí je být sportovcem. „Nenáviděl jsem plavání, když jsem ho nechal. Ale když jsem se k něm vrátil, zjistil jsem, že ho miluju. Znovu jsem našel potěšení v tom, že chodím každý den do bazénu.“
Otázka je, co to přinese. „Dělám dva kroky dopředu a jeden zpět. Jeden den se cítím jako nejlepší plavec na světě a druhý den je mi hrozně. Až budu za pár týdnů závodit, nebudu tak rychlý, jak jsem byl zvyklý. Existuje možnost, že neuspěju. Ale cítím, že hodně chybějících kousků skládačky už zapadlo na místo.“