Na okruhu ATP vyhrál Tomáš Berdych dvanáct turnajů, ten nejcennější grandslamový mu však stále chybí. Dosavadním maximem české tenisové jedničky bylo wimbledonské finále z roku 2010, další šanci prolomit prokletí velkých turnajů má na probíhajícím French Open. Zdaleka však není z velkých hráčů minulosti či současnosti sám, kdo marně vzhlíží k vysněné trofeji. Podívejte se na přehled deseti hráčů, kteří ve své sbírce grandslamový titul nemají.
TOMÁŠ BERDYCH
kariéra: 2002-?
nejvýš na žebříčku: 4.
tituly z ATP: 12
finále grandslamu: 1
semifinále grandslamu: 4
bilance na grandslamech: 124:50
"Řekl bych, že Tomáš Berdych je nejlepším tenistou současnosti, který zatím nevyhrál žádný grandslam," uvedl v rozhovoru pro deník Sport legendární Mats Wilander. Zatímco švédská legenda má na svém kontě sedm vavřínů z turnajů velké čtyřky, česká jednička dle řady odborníků doplácí na fakt, že se narodila do éry Novaka Djokoviče, Andy Murrayho, Rogera Federera či Rafaela Nadala.
Maximem rodáka z Valašského Meziřící tak bylo wimbledonské finále z roku 2010, čtyřikrát se pak probil do semifinále. Mezi poslední čtyři se dostal na každém grandslamovém turnaji, na stupínek nejvyšší se mu však zatím nikdy projít nepodařilo.
ALEX CORRETJA
kariéra: 1991-2005
nejvýš na žebříčku: 2.
tituly z ATP: 17
finále grandslamu: 2
semifinále grandslamu: 1
bilance na grandslamech: 61:37
Tělem i duší antukář. To byl během své aktivní kariéry dnes dvaačtyřicetiletý Alex Corretja. Není proto překvapením, že svá dvě grandslamová finále si zahrál na French Open. O titul bojoval v letech 1998 a 2001.
V prvním případě mu zkazil radost krajan Carlos Moya, ve druhém o tři roky později brazilská superstar Gustavo Kuerten. Do semifinále na turnajích velké čtyřky se Corretja probil jednou a jak jinak než na své milované antuce v Paříži. V roce 2002 mu cestu do boje o titul nekompromisně uzavřel obět krajan Albert Costa.
A další smůla španělského tenisty. Na pomyslný trůn nedosáhl ani pokud jde o žebříčkové postavení. Druhého února roku 1999 mu patřila druhá příčka.
DAVID FERRER
kariéra: 2000-?
nejvýš na žebříčku: 3.
tituly z ATP: 26
finále grandslamu: 1
semifinále grandslamu: 5
bilance na grandslamech: 137:52
Nezničitelný španělský bojovník David Ferrer má podobnou smůlu jako Tomáš Berdych, Jo-Wilfried Tsonga a další tenisté současnosti. Narodil se totiž do éry Djokoviče, Federera a spol. a to se neodpouští. O titul na grandslamu si stejně jako český tenista zahrál jen jednou a to v roce 2013 na své oblíbené antuce v Paříži.
Ve finále však potkal Rafaela Nadala a dál už to znáte. Na rozdíl od krajana Corretji Ferrer své největší soupeře trápil na grandslamech i mimo French Open. Dvakrát byl v semifinále v Melbourne, jednou na US Open a na Roland Garros.
O postup do čtvrtfinále letošního French Open bude shodou okolností bojovat s Tomášem Berdychem.
TODD MARTIN
kariéra: 1990-2004
nejvýš na žebříčku: 4.
tituly z ATP: 8
finále grandslamu: 2
semifinále grandslamu: 4
bilance na grandslamech: 102:48
Bývalý čtvrtý hráč světa a tenista s dělovým servisem Todd Martin se do finále grandslamu dostal dvakrát a nepřekvapí, že to bylo v roce 1994 na Australian Open a o pět let později na domácím Flashing Meadows.
Zatímco před dvaadvaceti lety neměl tehdy třiadvacetiletý Martin proti Samprasovi moc šancí, o pět let později už byl hodně blízko. Na US Open dodlehl v pětisetové bitvě dalšímu krajanovi André Agassimu.
MILOSLAV MEČÍŘ
kariéra: 1982-1990
nejvýš na žebříčku: 4.
tituly z ATP: 11
finále grandslamu: 2
semifinále grandslamu: 2
bilance na grandslamech: 20:23
Nebýt problémů se zády, mohla se ve sbírce Miloslava Mečíře už dávno vyhřívat grandslamová trofej. Rodák ze slovenských Bojnic, odkud mimo jiné pochází i manželka Rogera Federera Mirka, si o grandslamový titul zahrál dvakrát, pokaždé však neúspěšně.
První pokus přišel pro dvaadvacetiletého Čechoslováka v roce 1986 na US Open, proti mašině v podobě Ivana Lendla však neměl žádnou šanci a padl hladce ve třech setech.
Prakticky úplně stejně to dopadlo o tři roky později ve finále Australian Open. Opět Lendl a opět jasná záležitost. Ostravský rodák přenechal v té době stále ještě krajanovi pouhých šest gamů.
Hřát Miloslava Mečíře tak může zlaté medaile z olympiády ze Soulu z roku 1988, ale i slova Matse Wilandera, který Mečíře označil spolu s Berdychem za nejlepšího hráče bez grandslamového titulu.
DAVID NALBANDIAN
kariéra: 2000-2013
nejvýš na žebříčku: 3.
tituly z ATP: 11
finále grandslamu: 1
semifinále grandslamu: 4
bilance na grandslamech: 86:36
Jen jednu šanci na zisk grandslamového titulu dostal argentinský tenista David Nalbandian. V roce 2002 vyzval nevyzpytatelný hráč ve finále Lleytona Hewitta, na jakýkoliv úspěch však mohl zapomenout. Australanovi podlehl jasně 1:6, 3:6 a 2:6. Další šance už nepřišla.
Nalbandian se probil mezi poslední čtyři na všech turnajích a to celkem čtyřikrát. Emotivní tenista, který několikrát "proslul" svými vzteklými výstupy na kurtu, ukončil kariéru v roce 2013.
TOM OKKER
kariéra: 1964-1981
nejvýš na žebříčku: 3.
tituly z ATP: 26
finále grandslamu: 1
semifinále grandslamu: 4
bilance na grandslamech: 88:39
Prakticky stejnou kariérou (pokud jde o výsledky na grandslamech) jako David Nalbandian se může pochlubit nizozemský tenista Tom Samuel Okker. Také on si zahrál jednou o grandslamový titul, čtyřikrát se probil do semifinále každého z turnajů velké čtyřky a na žebříčku se dostal na maximálně třetí místo.
Jeho jediná šance na zisk titulu z turnajů velké čtyřky přišla na US Open v roce 1968, tam ale v obrovské pětisetové bitvě nestačil na domácí legendu Artura Asheho.
MARK PHILLIPOUSSIS
kariéra: 1994-2006
nejvýš na žebříčku: 8.
tituly z ATP: 11
finále grandslamu: 2
semifinále grandslamu: 0
bilance na grandslamech: 69:38
Dokázal vypálit podání letící rychlostí 230 kilometrů v hodině, a proto šel z něj strach především na betonech a rychlých površích. Australský tenista Mark Philippoussis se do závěrečného boje o grandslamový vavřín prokousal dvakrát.
Finále US Open si zahrál v roce 1998, když nestačil na krajana Patricka Raftera ve Wimbledonu o pět let později ztroskotal na Rogeru Federerovi. Na antukovém povrchu už tenista s řecko-italskými kořeny zdaleka tak nebezpečný nebyl. Na French Open bylo jeho maximem čtvrté kolo.
CEDRIC PIOLINE
kariéra: 1989-2002
nejvýš na žebříčku: 5.
tituly z ATP: 5
finále grandslamu: 2
semifinále grandslamu: 2
bilance na grandslamech: 76:47
Čtrnáct grandslamových titulů získal během své veleúspěšné kariéry Pete Sampras. Dvakrát podával po vítězném boji ruku Francouzi Cedricu Piolinovi. Stalo se v letech 1993 na US Open a 1997 ve Wimbledonu. Pokaždé se jednalo o pohodové třísetové vítězství.
Přesto se Cedric Pioline zapsal do historie francouzského tenisu, když řadu let byl jasnou jedničkou své země. Francii navíc dovedl v letech 1996 a 2001 k daviscupovému triumfu.
JO-WILFRIED TSONGA
kariéra: 2004-?
nejvýš na žebříčku: 5.
tituly z ATP: 12
finále grandslamu: 1
semifinále grandslamu: 5
bilance na grandslamech: 100:33
Po Berdychovi a Ferrerovi další z "nešťastníků", kteří by si mohli naříkat na fakt, že hrají asi v nejkvalitnější éře v historii tenisu. Jinak by se totiž i jednatřicetiletý Jo-Wilfried Tsonga už dost možná kochal z pohledu na pohár za grandslamové vítězství. Zatím dostal možnost bojovat o metu nejvyšší jen jednou v roce 2008 ve finále Australian Open. Jenže v cestě stál Djokovič...
Hned pětkrát si zahrál semifinále, jediný turnaj, kde se mezi nejlepší čtyři nedostal, je US Open. Vzhledem k pokročilému tenisovému věku má stejně jako Tomáš Berdych a David Ferrer jednu z posledních šancí zaútočit na slavný pohár. Nejbližší šanci dostane ve Wimbledonu.