OH - Atletika - Skok do výšky - finále (ženy) -  ONLINE PŘENOS -  7. srpna 2021   12:35

Ukončeno

Skok do výšky - finále (ženy)

12:35 O medaile (Finále) - ženy
ROV 1. M. Lasickeneová
AUS 2. N. McDermottová
UKR 3. J. Mahučichová
 
Přenos se aktualizuje automaticky

Konečné pořadí

1. Marija Lasickeneová (ROC) 2,04 m (SB)
2. Nicola McDermottová (AUS) 2,02 m (AR)
3. Jaroslava Mahučichová (UKR) 2,00 m
4. Iryna Geraščenková (UKR) 1,98 m (SB)
5. Eleanor Pattersonová (AUS) 1,96 m (SB)
6. Vashti Cunningghamová (USA) 1,96 m
6. Safina Sadullayevová (UZB) 1,96 m (PB)
8. Julija Levčenková (UKR) 1,96 m (SB)
9. Marija Vukovićová (MNE) 1,96 m
10. Marie-Laurence Jungfleischová (GER) 1,93 m
11. Kamila Licwinková (POL) 1,93 m
12. Mirela Demirevová (BUL) 1,93 m
13. Maja Nilssonová (SWE) 1,84 m
Morgan Lakeová (GBR) DNS
S těmito slovy se tedy s vámi z Olympijského stadionu v Tokiu loučím, užijte si zbytek olympijského programu a u dalších přenosů nejen z atletiky se s vámi budu těšit napočtenou.
Olympijské finále ve skoku do výšky žen je minulostí a tím končí i poslední atletická disciplína na prázdném Olympijském stadionu v Tokiu. A končí zlatem, které musí každý atletický fanoušek Mariji Lasickeneové přát. V Riu jí byla znemožněna účast kvůli ruské dopingové aféře, Lasickeneová byla připravena se se svojí vlastní atletickou federací v průběhu let i soudit kvůli tomu, že nedělá dost na to, aby sportovce očistila. Dominovala své disciplíně několik posledních let, letos ale málem o nominaci do Tokia přišla kvůli zranění stehenního svalu. Dala se však do pořádku, ve finále se dokázala po několika chybách zkoncentrovat a nakonec skočila ze všech nejvýš a za překonání laťky ve výšce 2,04 m si odveze zlatou medaili.

Dlouho byla na první pozici Australanka Nicola McDermottová, ale nakonec jí ani překonání rekordu svého kontinentu v hodnotě 2,02 m nestačilo na lepší než stříbrnou příčku. Posledním pokusem ale byla nesmírně blízko překonání laťky ještě o dva centimetry výš a ukázala, že v budoucnu od ní můžeme čekat ještě velké věci. A to samé v bleděmodrém, respektive ve žlutomodrém, platí o Ukrajince Jaroslavě Mahučichové. Ta nedávno vyhrála evropský šampionát do 23 let a nedlouho poté v devatenácti letech vybojovala ve svém prvním velkém dospělém finále olympijský bronz. Sebevědomí jí nechybí, věří si i na překonání světového rekordu. Techniku a dynamiku má parádní a možná jsme dnes sledovali dívku, která žezlo výškařské královny převezme po své dnešní přemožitelce Lasickeneové.

Další favoritky selhaly, Marija Vukovićová postupně nabalovala chyby, výšky nedokázala překonávat prvními pokusy a končí až devátá. Zklamaná bude i Vashti Cunningghamová, která se musela po nezdaru na 1,98 m spokojit až s děleným šestým místem.
Závod právě skončil.
Vypadá to, že Ruska už nemá dost sil, aby se třeba pokusila o překonání světového nebo olympijského rekordu. Zabalená do vlajky ruského olympijského výboru už obchází ovál a skákat už se nebude!
Marija Lasickeneová pláče štěstím, ale u toho se taky konečně doširoka usmívá! Suverénka posledních let to dokázala, i přes zdravotní trable se připravila na vrchol sezóny a v 28 letech se stává držitelkou zlaté medaile z Olympijských her v Tokiu.
2,04 m'
Je to jasné! Nicola McDermottová už nedokázala zlepšit australský rekord, ale tady by se mezi nohy Australanky a laťku snad nevešel ani list papíru! Neskutečně těsný pokus, ale přeci jen laťka spadla a Marija Lasickeneová je olympijskou vítězkou!
2,04 m'
Ukrajinka Jaroslava Mahučichová totiž posledním pokusem shazuje, odrážela se strašně daleko a technicky už zkrátka neměla na to výšku překonat. Zbývá jediný pokus pro Australanku.
2,04 m'
204 centimetrů dokázala Marija Lasickeneová překonat druhým pokusem a tohle byl zřejmě zlatý skok pro Rusku!
2,04 m'
Nene, vypadá to, že australský a oceánský rekord 2,02 m byl pro McDermottovou maximem. Další pokus na 2,04 m neměl vůbec naději na úspěch.
Na stadionu probíhá start štafety na 4x400 m mužů a tak si skokanky na další pokusy musí počkat.
2,04 m'
Jaroslava Mahučichová byla od překonání výšky 2,04 m trochu dál, ale energie Ukrajinky je úžasná. Dynamiku v nohách má a vypadá to, že i po 11 skocích má dost energie. Zbývá jí poslední pokus ve finále Olympijských her.
2,04 m'
Tohle bylo obrovsky těsné! Lasickeneová se rozběhla z krátkého rozběhu, i kvůli svým nedávným zdravotním problémům se stehenním svalem, a laťku jen lehoučce lízla nohama. Tady chyběly opravdu milimetry.
2,04 m'
Nicola McDermottová má však pokusy tři, protože předchozí výšku dokázala překonat. 2,04 m je na ni ale zatím až příliš. Svým pokusem se dostala dost vysoko, ale ne dostatečně daleko a laťka padá.
2,02 m'
Pro Mahučichovou nemělo smysl pokračovat a oba dva zbývající pokusy si nechává na 2,04 m. Na tuhle hodnotu se ještě venku nedostala, v hale má ale skočeno i 2,06 m. Zatlačí ještě na Lasickeneovou a McDermottovou?
2,02 m'
Nicola McDermottová zůstala na výšce 2,02 m a udělala dobře! Laťka zůstala na stojanu a 2,02 m je novým australským a oceánským rekordem! Uvidíme, zda ho dokáže posunout ještě o chlup výš!
2,02 m'
Jaroslava Mahučichová byla blízko blizoučko, ale nohama lehce škrtla o laťku, kterou tím shodila. A teď je důležité, jestli bude chtít bojovat o zlato a schová si dva pokusy na další výšku, nebo zda bude bojovat s Australankou o stříbro na 2,02 metrech.
2,02 m'
A úřadující mistryně světa Marija Lasickeneová hozenou rukavici zvedá! 2,02 m přeletěla napoprvé a jinak chladná Ruska konečně ukázala emoce, zaradovala se a má proč! Rázem je ona tou, která je nejblíže zlatu!
2,02 m'
Jdeme do finále, prvním pokusem Nicola McDermottová laťku shazuje a dává šanci svým dvěma konkurentkám na to, aby jí v pořadí přeskočily.
2 m'
Naopak její kolegyně Geraščenková ani napotřetí neuspěla a medaile jsou rozdány! Teď zůstává zodpovědět otázku, zda se medailové pořadí ještě změní. Je k tomu třeba překonat výšku 2,02 m.
2 m'
Pozor! Mladičká naděje Jaroslava Mahučichová z Ukrajiny s velkým přehledem přeletěla laťku ve dvoumetrové výšce a zůstává v boji o zlato!
2 m'
Matadorka Marija Lasickeneová letos skočila přes dva metry jen jednou, ale v Tokiu se jí to povedlo podruhé! Druhým pokusem laťku poměrně s rezervou přeletěla a pokračuje v soutěži. Pokud ale chce zlato, musí na další výšce Australanku překonat.
2 m'
Druhý pokus Iryny Geraščenkové končí neúspěšně a Ukrajince chybělo poměrně dost.
2 m'
V soutěži tedy pokračují čtyři výškařky. Jaroslava Mahučichová má momentálně nejhorší zápis, protože 1,98 skočila až napotřetí. Před ní jsou Marija Lasickeneová a Iryna Geraščenková, všechny tři čekají druhé pokusy na dvou metrech. A zatím v klidu zůstává Australanka McDermottová, která už má dva metry zdárně za sebou.
2 m'
Ani Julija Levčenková svůj poslední pokus neproměňuje a skončí osmá.
2 m'
Jaroslava Mahučichová nedávno vyhrála MS do 23 let a prohlašovala, že chce v Tokiu zaútočit na světový rekord. Ten zatím nepřekonala a nepřekonala zatím ani výšku dvou metrů. Bude na ni mít ještě dva pokusy.
2 m'
Vashti Cunningghamová medaili také nezíská, protože poslední pokus, který si přenesla z předchozí výšky, nezvládla. A ten poslední skok nebyl vůbec povedený, tlak si vybral svou daň. Američanka skončí na děleném šestém místě.
2 m'
Geraščenková i Lasickenová shazují
2 m'
Fantazie! Nicola McDermottová překonává laťku ve výšce rovných dvou metrů napoprvé a přibližuje se olympijské medaili! Zatím je v jejím zápise pouze jediná trhlina.
1,98 m'
Uzbecká reprezentantka Safina Sadullayevová posledním pokusem nepokořila 1,98 m a končí, naopak Ukrajinky Levčenková i Mahučichová, stejně jako Vashti Cunningghamová si schovaly poslední pokus na výšku 2 metry!
1,98 m'
Eleanor Pattersonová medaili nezíská, protože shodila laťku i napotřetí, stejně jako Marija Vukovićová z Černé Hory.
1,98 m'
Julija Levčenková si schovala svůj poslední pokus na další výšku. Ostatní výškařky budou skákat dál.
1,98 m'
Cunninghamová, Pattersonová, Mahučichová, Sadullajevová, Levčenková i Vukovićová i napodruhé kazí a uvidíme, jak naloží se svými posledními pokusy.
1,98 m'
Na druhý pokus skáče výšku 1,98 m i Iryna Geraščenková, která si svůj zápis pokazila první chybou, ale i tak v soutěži pokračuje. A úspěšná je i úřadující dvojnásobná mistryně světa Marija Lasickenová!
1,98 m'
Nicola McDermottová sice na předchozí výšce zaváhala, ale 1,98 m překonala jako jediná napoprvé a je velmi blízko olympijské medaili!
1,96 m'
Mariya Lasickenová se v soutěži udržela až třetím pokusem, stejně jako Vukovićová. Naopak Demirevová, Licwinková a Jungfleischová končí a dál pokračuje devítka výškařek.
1,96 m'
Na postupné výšce 1,98 m se druhým pokusem zachraňují Cunninghamová, Mahučichová, McDermottová, Levčenková a Sadullayevová, která si tímto výkonem vylepšila osobní maximum.
1,96 m'
Parádní zápis si uchovala už pouze Iryna Geraščenková a Eleanor Pattersonová, které i výšku 1,96 m překonaly napoprvé. Zbytek pole bude na této výšce skákat znovu.
1,93 m'
Polka se v soutěži také zachránila a na další výšku pokračuje kompletní dvanáctka závodnic.
1,93 m'
Bulharka Demirevová se nakonec v soutěži zachránila a třetím pokusem výšku 19,3 m překonává. Co na to Polka?
1,93 m'
Výška 1,93 m zatím startovní pole příliš neproseje. Jungfleischová, Levčenková, Vukovićová opravily a pokračují dál. Naopak Licwinková i Demirevová jsou v problémech a budou na této výšce skákat i potřetí.
1,93 m'
Na výšce 1,93 m opět nemají sebemenší problémy Geraščenková, McDermottová a Pattersonová, naopak Demirevová, Levčenková, Jungfleischová a překvapivě i Vukovićová budou opravovat.
1,89 m'
Nene, Nilssonová je první závodnicí, která v závode nepokračuje, její třetí pokus už byl plný křeče a laťka spadla i napotřetí.
1,89 m'
Maja Nilssonová je v problémech a bude na výšce 1,89 m skákat i potřetí!
1,89 m'
Vashti Cunninghamová nemá problémy s výškou 1,89 m, stejně jako Sadullayevová a Polka Licwinková překonává na první pokus. Jediná Nilssonová bude opravovat.
1,89 m'
Žádné problémy pro Lasickenovou, prvním pokusem překonává 1,89 m taky Pattersonová a Vukovićová.
1,89 m'
Levčenková, McDermottová ani Geraščenková nezaváhaly a překonávají 1,89 m taktéž napoprvé. Naopak Švédka Maja Nilssonová laťku shazuje.
1,89m'
Mirela Demirevová svůj nezdar na úvodní položce odčinila a 1,89 m skáče na první pokus, stejně jako Němka Jungfleischová.
Další postupnou výškou jdeme o pět centimetrů výš, tedy na 1,89 m.
Lake Morganová do soutěže nenastoupila, o cenné kovy tedy bojuje jen 13 skokanek do výšky.
1,84m'
Jediná výškařka, která na úvodní výšce zaváhala, je obhájkyně stříbra z Ria Mirela Demirevová, která laťku překonala až na druhý pokus.
1,84m'
Výškařky mají za sebou úvodní skoky na základní výšce 1,84 m. McDermottová, Sadullajevová a Mahučichová vynechávají, většina závodnic výšku skáče napoprvé.
Závod právě začal.
Startovní listina

1. Mirela Demirevová (BUL)
2. Marie-Laurence Jungfleischová (GER)
3. Iryna Geraščenková (UKR)
4. Nicola McDermottová (AUS)
5. Julija Levčenková (UKR)
6. Maja Nilssonová (SWE)
7. Eleanor Pattersonová (AUS)
8. Marija Vukovićová (MNE)
9. Marija Lasickenová (ROC)
10. Safina Sadullayevová (UZB)
11. Vashti Cunningghamová (USA)
12. Morgan Lakeová (GBR)
13. Jaroslava Mahučichová (UKR)
14. Kamila Licwinková (POL)
Do finále postoupila nakonec čtrnáctka nejlepších výškařek z kvalifikace, včetně obhájkyně stříbra z Ria Bulharky Mirely Demirevové, která bude tedy útočit na druhý cenný kov v řadě. Zlatá Beitiaová a bronzová Vlašićová už svou sportovní pouť ukončily.

Největší favoritkou je ale mistryně světa z posledních dvou šampionátů a suverénka posledních let Marija Lasickenová, která se na vrcholné akce vždy dokáže připravit perfektně, i když letos se dostala na výšku dvou metrů pouze jednou. Nejlepší letošní výkon má v držení Ukrajinka Jaroslava Mahučichová, teprve devatenáctiletá rostoucí hvězdička, která v červenci ve Stockholmu překonala laťku ve výšce 203 centimetrů. O týden později v Talinnu a ještě předtím v červnu v Lucku také zapsala dvoumetrové pokusy a je momentálně výškařkou s nejlepší formou.

Největšími vyzyvatelkami budou dvěma favoritkám zejména Marija Vukovićová z Černé hory a Nicola McDermottová z Austrálie. Obě totiž kvalifikaci zvládly bez jediného omylu, jako jediné ze startovního pole. Australanka je navíc autorkou dvou z letošních pouze osmi dvoumetrových výkonů. Do pořadí na stupních vítězek také bude chtít promluvit Američanka Vashti Cunninghamová, další z pětice žen, které letos překonaly magickou hodnotu dvou metrů.
Olympijský stadion v Tokiu dnes naposledy otevírá své brány pro atlety v rámci 32. Olympijkých her. Závěrečný nedělní maraton se totiž bude konat až v dalekém Sapporu, tak aby se běžci vyhnuli extrémním teplotám, které by měly navíc o dnešním víkendu v Tokiu dosahovat zatím nejvyšších hodnot. V rámci tohoto přenosu budeme sledovat zápolení žen ve skoku do výšky.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:35.
Články odjinud