Čtvrtek 6. srpen 2020
Svátek slaví Oldřiška, zítra Lada
Oblačno 23°C

Kobe Bryant (†41) vezl na zápas tři děti s rodiči! Kdo všechno zemřel v troskách vrtulníku?

Autor: ris

Měly před sebou celý život a i přes mladý věk věděly, co v něm chtějí dosáhnout; stát se hvězdou basketbalu. Osud jim ale cestu za snem tragicky překazil. V neděli večer středoevropského času obletěla svět šílená novina; legenda NBA Kobe Bryant (†41) zemřel v troskách svého vrtulníku. A spolu s ním dalších osm lidí, včetně rozkošné dcery basketbalisty Gianny (†13) a jejích dvou spoluhráček z Mamba týmu – Allysy Altobelliové a Payton Chesterová.

Gigi s Allysou byly nejlepší kamarádky, parťačky z družstva, které sám Kobe koučoval. Sport měly dívky v krvi. První z nich vzhlížela k otci jako k bohovi, druhá měla stoprocentní podporu u tatínka Johna (†56), úspěšného trenéra středoškolského baseballového týmu v Orange Coast, i maminky Keri.

Altobelli s manželkou a nejmladším potomkem po sobě nechali ještě dvě ratolesti! Dceru Alexis a dospělého syna JJ, který pracuje jako skaut pro hvězdnou organizaci MLB Boston Red Sox! „John byl zosobněním opravdového kouče. Do hry vložil vášeň a vychoval sportovce špičkové úrovně,“ tesknil mluvčí školy Juan Gutierrez.

„Lidé truchlí nad smrtí Kobeho Bryanta, ale rád bych vzpomenul i na dvě úžasné bytosti, které byly ve vrtulníku s ním; Sarah a Payton Chesterovy,“ uvedl v prohlášení Todd Schmidt, ředitel školy, do níž Payton chodila. „Spolupracujeme s některými úžasnými rodinami. A tohle byla jedna z nich.“

Podle Schmidta jsou Chesterovi rodinou obětavou, laskavou a starostlivou. Ať už k personálu institutu, tak k ostatním rodinám. „Jejich ztráta nás intenzivně zasáhla a zlomila nám srdce. Odpočívejte v pokoji. Budete nám moc chybět,“ dodal ředitel.

Kobe Bryant zahynul při nehodě soukromého vrtulníku společně se svou 13letou dcerou Gigi
Kobe Bryant zahynul při nehodě soukromého vrtulníku  společně se svou 13letou dcerou Gigi

Všichni společně se z letiště Johna Waynea v Santa Ana vydali na basketbalový turnaj v Thousand Oaks helikoptérou - devětadvacet let starým kolosem chartrové společnosti Sikorsky S-76B, jemuž sám Kobe říkal »Mamba Chopper«. Legendární hráč si ho oblíbil ještě během své kariéry, kdy mu přišlo nekomfortní cestování autem z domu do padesát mil vzdálené arény Staples Center. 

V roce 2016 byl vrtulník dočasně nastříkán načerno a zdobila ho Bryantova loga. Stal se součástí jeho života. Manželku v něm vzal na romantickou valentýnskou cestu, se spoluhráči tady oslavoval získané tituly a někdejšímu kolegovi Steve Blakeovi ji půjčil, aby se co nejrychleji dostal na vyšetření k doktorovi... 

V neděli do něho nasedla také jedna z trenérek týmu Černých mamb Christina Mauserová. Devátou obětí je pilot Ara Zobayan, který je měl bezpečně dopravit do cíle - Kobeho basketbalové akademie.

VIDEO: „Nenávidím, když holky z Mamba týmu hrají proti sobě,“ napsal Bryant pod záznam útočné akce jeho Gigi, kterou bránila její nejlepší kamarádka Allysa

Jenže nad oblastí jižní Kalifornie ležela hustá mlha. Dokonce taková, že ve vzduchu nebyly ani policejní helikoptéry. Přesto pilot zvedl vrtulník s osmi pasažéry na palubě do vzduchu. Podle zpráv TMZ.com asi šestkrát obkroužil oblast Burbanku v nízké letové hladině. „Jste příliš nízko,“ znělo pilotovi z rádia od letového dispečera krátce před havárií, jak uvádí server The Sun.

To samo o sobě nic nevypovídá o příčině pádu. „Příliš nízko“ byl stroj proto, aby mohl být dispečerem bezpečně navigován v okamžiku, kdy se blížil hornaté oblasti Las Virgenes Canyon, kde mají sídla slavní – včetně hvězdy realityshow Kim Kardashian. To se ale nepovedlo. Pilot podle dostupných informací ztratil orientaci a více než třítunový stroj poslal do skály.