Středa 5. srpen 2020
Svátek slaví Kristián, zítra Oldřiška
Oblačno 23°C

Britská hvězdička zuří: Policejní rasismus! Černý muž v krásném autě...

Autor: ČTK, iSport.cz

Britská atletka Bianca Williamsová obvinila londýnské policisty z rasismu. Rozzlobil ji sobotní incident, při němž hlídka zastavila vůz jejího partnera podle jejího tvrzení „jen proto, že je černoch“ a k portugalskému sprinterovi Ricardu dos Santosovi se pak chovala velmi hrubě. Inspekce žádné pochybení na postupu policistů neshledala, předloňská mistryně Evropy ve sprinterské štafetě se nicméně hodlá obrátit na právníky.

Policie uvedla, že se řidič choval podezřele, jel po nesprávné straně silnice a při výzvě k zastavení naopak zrychlil. To Williamsová označila za výmysl. „Vidí černého muže v krásném černém autě a okamžitě předpokládají, že musí být zapojený do nějakého drogového gangu,“ řekla BBC.

„Ricardovi se to už stalo mockrát. Ale tohle, jak s ním mluvili, jako by byl jenom nějaká špína na botách, to bylo šokující,“ uvedla Williamsová, která na instagram umístila video ze zásahu a prohlídky mercedesu, v němž byl i jejich tříměsíční syn. „A to říkají, že v Británii nejsou rasisti. Nazrál čas na změnu, musí se něco stát. Ještě teď se z toho třesu,“ dodala.

Policejní zásah na partnera Bianky Williamsové a dalšího sprintera Ricarda dos Santose
Policejní zásah na partnera Bianky Williamsové a dalšího sprintera Ricarda dos Santose

Podpořil ji i její trenér Linford Christie, olympijský vítěz z Barcelony a mistr světa v běhu na 100 metrů. „Rasističtí policisté jsou nejen v Americe. Bylo podezřelé to auto, nebo ti černí lidé v něm?“ otázal se na twitteru.

Inspekce nicméně na kamerových záznamech žádnou chybu policistů neviděla. „Incident se stal v oblasti Londýna s vysokým výskytem kriminality. Jelikož řidičovo chování vzbuzovalo podezření, měli plné právo přikročit k akci,“ uvedla mluvčí Helen Harperová.