Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Drsné detaily v nezvykle otevřené zpovědi Evy Samkové o smrti rodičů: Stejská se mi...

Autor: ber

Před rokem osiřela. Olympijská šampionka Eva Samková (28) se vyrovnává se ztrátou táty Romana (†54) i mámy Ludmily (†61). Statečná snowboardistka teď říká, že smrt nemá být tabu!

Nejtěžší chvíle zažila sympatická Evka loni v červnu, kdy jí rakovina náhle vzala maminku. Už v roce 2018 (měsíc před olympiádou v Jižní Koreji, kde vybojovala bronz) přitom po dlouhé nemoci zemřel i její tatínek. Samkovou znají fanoušci rozesmátou, s namalovaným knírkem při závodech. A teď hned dvojí rána osudu! „Hrozně se mi stejská a rodiče mi chybí. Ale člověk musí žít dál,“ svěřila se Evka v knize Příběhy o rakovině. O smutných událostech mluví rodačka z Vrchlabí otevřeně, aby pomohla onkologickým pacientům a jejich rodinám.

Táta je strašil

Když bylo Evě 10, dostal táta první epileptický záchvat, pak mu lékaři našli nádor na mozku. „Z ozařování mu vypadaly vlasy napůl, on nás se ségrou z legrace strašil,“ líčí pobaveně Samková, ale většinou jí do smíchu nebylo, táta Roman ke konci často ani nemohl mluvit. „Lidi si mysleli, že je ožrala“ smutní Eva, která až po otcově smrti zjistila, že bral antidepresiva.

Máma odešla rychle

Zatímco s tátovým skonem byla mistryně světa z roku 2019 tak nějak smířená, mámin odchod přišel nečekaně. Do nemocnice se totiž dostala kvůli bolavým zádům, ve špitále se zjistila zlomenina hrudní kosti a pak přišel krutý ortel: rakovina. „Úplně mě to rozsekalo,“ říká Samková. „Metastáze měla všude možně, i v žebrech, proto měla zlomenou hrudní kost. Ale původní nádor nemohli najít, a ani by to nic nezměnilo.“

Její maminka dostávala silné prášky na bolest. „Někdy měla záchvaty i halucinace. Byla tam sama a byla zmatená. Nevěděla jsem, co mám dělat, když mi vyděšená zavolá...“ vzpomíná Eva na zlé časy, kdy vše navíc komplikovala pandemie koronaviru. „Postupně se zhoršovala, neměla sílu ani v rukou, musela jsem ji zvedat. Byla tam ségra a psala mi, že máma vypadá jako táta poslední dny před smrtí. Pár hodin po tom umřela. Bylo to celý hrozně rychlý. Od chvíle, kdy jsme ji odvezli do nemocnice, zemřela asi za 6 nebo 8 týdnů,“ dodává.

Po roce se Samková občas ptá sama sebe, jestli nemohla udělat víc. „Vyčítám si, že jsem se víc neptala, víc to neřešila. Ale stejně nevím, jestli by to něco změnilo,“ uzavírá vyprávění žena, která dobře ví, že ztráta rodičů nepřebolí asi nikdy.

Hledá duchovno

Úplně sama po smrti rodičů nezůstala. Eva Samková má po boku mladší sestru Janu a také přítele, herce Marka Adamczyka (33). Kromě blízkých se však snowboardistka obrací i k víře, že existuje něco víc než život na zemi. „Hledám nějaké duchovno,“ prozradila o tom, co jí pomáhá překonat žal. „Zajímám se o různá náboženství a jak přistupují ke smrti,“ dodala Samková. Možná i kvůli tomu v knize otevřela své nitro ostatním.

Více o knize Příběhy o rakovině, v níž svou zkušenost se zákeřnou nemocí krom Evy popisuje například herečka Chantal Poullain, ilustrátorka Eliška Podzimková a další, zjistíte ZDE>>

Přítel Marek Evě pomáhal tišit žal.
Přítel Marek Evě pomáhal tišit žal.