Tři olympijské vesnice v Pekingu, Jen-čchingu a Čang-ťia-kchou se začínají zaplňovat a sportovci už se tak sžívají s prostředím, v němž ze sebe budou chtít vymáčknout maximum. Areály je čekají výstavní, v tomto ohledu je Čína více než velkorysá. Většina přepychových hal sice hostila už letní Hry před čtrnácti lety, pořadatelé se ale mohli přetrhnout, aby i tak splňovaly ty nejvyšší standardy současnosti…
- Slavný stadion, jemuž se díky unikátnímu architektonickému vzhledu přezdívá »Ptačí hnízdo«, bude hostit - stejně jako při letní olympiádě v roce 2008 - zahajovací a závěrečný ceremoniál. Před čtrnácti lety se tady konaly i atletické soutěže a finálový zápas fotbalového turnaje.
Národní stadion
- Před čtrnácti lety se tady konaly všechny plavecké soutěže, včetně akvabel a skoků do vody. Však se také čarokrásné hale přezdívalo vodní kostka. Pro zimní Hry je kostkou ledovou a o medaile v ní budou bojovat curleři; tedy i česká dvojice Tomáš a Zuzana Paulovi.
Národní centrum pro vodní sporty
- Další skvostná stavba, které se pro svůj originální vzhled přezdívá »vějíř«. V létě 2008 se tady odehrála hned tři klání; moderní gymnastika, trampolína a házená. Teď bude sloužit výhradně hokeji. Už v roce 2015 v „zátěžovém testu“ hostila mistrovství světa žen!
Národní krytý stadion
- Supermoderní hala byla postavená díky sledovanému olympijskému turnaji basketbalistů. Teď bude víceúčelový komplex pro 18 tisíc fanoušků sloužit jako hlavní hokejová aréna. Odehraje se v ní jak finále mužů, tak žen.
Sportovní centrum Wukesong
- Jediné sportoviště v malebném olympijském parku postavené výhradně pro účely zimní olympiády. Stadion pro Sáblíkovou a spol. byl postaven na místě, kde v létě 2008 probíhaly turnaje v pozemním hokeji resp. lukostřelbě.
Národní rychlobruslařský ovál
- Před čtrnácti lety se tady odehrály dramatické volejbalové bitvy, teď by zde fanoušci měli hltat sledované krasobruslařské soutěže i souboje v tzv. short tracku – rychlobruslení na krátké dráze. V aréně postavené již v roce 1968 se před osmnácti lety uskutečnil jeden z prvních zápasů NBA na území Číny. V roce 1972 hostila, jako důkaz normalizace vzájemných vztahů, zápas ve stolním tenisu mezi Čínou a „nepřátelskými“ USA. Přihlížel mu i tehdejší prezident Spojených států amerických Richard Nixon.
Hlavní krytý stadion
- Pravděpodobně nejunikátnější sportoviště v dějišti Her bylo postaveno na místě bývalé ocelárny. Pozadí můstku tvoří hned čtyři průmyslové chladící věže. Ty však organizátoři, na rozdíl od rampy pro akrobaty, nenasvítili. Je to vůbec první areál vystavěný výhradně pro Big Air.
Big Air v Shougangu
- Centrum v Jen-čchingu je prvním svého druhu v Číně a teprve třetí v celé Asii. Podél trati jsou dva tisíce míst k sezení a dalších osm tisíc na stání. Uskuteční se tady soutěže bobistů, sáňkařů a skeletonistů.
Národní centrum kluzných sportů
- Areál se nachází v horské oblasti Xiaohaituo na severozápadě Jen-čchingu a skládá se ze sedmi různých sjezdovek, přičemž největší převýšení je 900 metrů. Po olympiádě bude i nadále hostit mezinárodní soutěže.
Národní centrum alpských disciplín
- Nachází se v Čang-ťia-kchou přibližně 180 kilometrů severozápadně od Pekingu. S hlavním městem ji pojí zbrusu nová železniční dráha, jež je propojena se všemi třemi dějištěm Her. Po olympiádě bude sloužit k tréninku, ale také jako turistická destinace.
Národní biatlonové centrum
- Architektonické řešení skokanských můstků má připomínat ceremoniální žezlo ruyi, které symbolizuje sílu, ale i štěstí a je hojně využívám jako talisman.Není divu, že kolbišti přezdívá Sněhové ruyi.
Národním skokanské centrum
- Zbrusu nový areál bude hostit závody v běhu na lyžích a severské kombinaci. Po Hrách bude přebudován na park a venkovní ledové centrum, kde veřejnost bude moci kempovat i si užívat sportovních radovánek.
Národní běžecké centrum
- Pohádková scenérie, takové je lyžařské středisko Genting Snow Park, které uspořádá freestyle disciplíny. Park A bude určen lyžařům, Park B snowboardistům. Každá aréna má kapacitu 7500 míst. V parku se odehrají soutěže v slopestylu, ski/snowboardcrossu, paralelním slalomu, jízdě na boulích i aeriasl – akrobatických skocích, které v Česku proslavil Aleš Valenta.
Sněhový park Genting
Témata:
hry, olympiáda, areály, ZOH22, ZOH2022, Peking 2022, Olympijské hry, Čína, Peking, soutěž, USA, NBA, sportovní soutěž, Zimní olympijské hry, Letní olympijské hry, sportoviště