Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Polojasno 22°C

Ukrajinský fotbalista o službě vlasti: Matka bydlela 60 metrů od ulice smrti v Buče!

Autor: ptr

Šílené zážitky a strach o rodinu, to provází v poslední době fotbalistu Tarase Pinčuka (32). Hrdý Ukrajinec neváhal a vstoupil do řad obránců své země, aby pomohl odrážet ruskou agresi. Teď promluvil o svém příběhu pro portál football24.ua.

Odchovanec Dynama Kyjev působí v posledních letech ve třetí nejvyšší soutěži v jiném kyjevském týmu Livyi Bereh a letos se svým týmem usiloval o postup do druhé. Současná situace mu ovšem naprosto zahnala myšlenky na »hru s kulatým nesmyslem«.

„Když válka začala, byli jsme na soustředění v Turecku. Moje matka a bratr žijí v Buče, kterou obsadili. Jakmile jsem dorazil na Ukrajinu, rozhodl jsem se jít do války. Měl jsem ale obavy, aby se to nikdo nedozvěděl. Kdyby se to stalo, moje matka a bratr už nežijí,“ svěřil se s obavami o své blízké.

Nyní už jeho rodina z Buče odešla a tak nemusí nic skrývat. „Celou dobu tam byli bez vody, elektřiny a plynu. Měli prostě jen štěstí, protože jejich dům zůstal nedotčen. To je opravdu zázrak. Vedle nich je ulice Kirov, které se teď říká ulice smrti. Máma a bratr byli od této hrůzy pouhých 60 metrů. Nechápu jak se jim podařilo přežít. Prostě zázrak,“ je Taras vděčný, že právě jeho rodina měla opravdové štěstí.

Podporu cítí i doma od své manželky a syna. „Lilia byla nejprve v šoku, ale plně schvaluje mou volbu. Synovi bude brzy sedm, takže tomu ještě zcela nerozumí. Má strach, aby se mi něco nestalo, ale také mě podporuje.“ Manželka se mu navíc snaží pomáhat i sháněním financí na vybavení k boji. „Přátelé, potřebuji pomoci s vybavením mého obránce, který šel do řad ozbrojených sil. Tentokrát nebude bránit branku svého týmu, ale naši budoucnost,“ napsala k žádosti o finanční pomoc.

Celé své povídání pak Pinčuk uzavřel velmi bojovně. „Nepřítel nás nedokáže porazit. Jen tomu ještě nerozumí. A my mu to musíme dokázat,“ je přesvědčen o vítězství své milované vlasti.

Ukrajinský fotbalista Taras Pinčuk se svým synem
Ukrajinský fotbalista Taras Pinčuk se svým synem