Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Despotická trenérka Tutberidzeová mezi mlýnskými kameny: USA, nebo Rusko?

Autor: ptr

Veleúspěšná ale také velmi kontroverzní trenérka ruské krasobruslařské elity Eteri Tutberidzeová (48) má v poslední době zaděláno na problémy. Za vše může její snaha navštívit dceru, která žije a trénuje ve Spojených státech. Balancování mezi dvěma znesvářenými stranami jí příliš nejde a popudila řadu lidí na obou stranách.

Vše začalo, když ohlásila svůj úmysl odcestovat do Bostonu, kde se její dcera Diana Davisová (19) připravuje se svým tanečním partnerem Glebem Smolkinem. Diana se v USA narodila, a i když během sportovních klání reprezentuje vlast své matky, tak sídlí právě zde. Tutberidzeová jí chtěla pomoci s přípravou programu na novou sezónu.

Její ruské příznivce snaha navštívit USA samozřejmě nepotěšila, tím více, že byla doprovázena podivnou čistkou na sociálních sítích, odkud zmizely fotografie s ruským prezidentem Putinem. Ovšem ani ve Spojených státech nevzbudil její záměr žádné nadšení. Fanoušci krasobruslení se domnívají, že vzhledem k aktuální situaci a sankcím, nemá světoznámá trenérka na jejich půdě co pohledávat.

„Žije tam její jediná a drahá dcera! Eteri se ocitla mezi dvěma požáry. Její dcera je Američanka. Proč se nemohou vidět? Je mi jí líto. Nechci, aby to ovlivnilo její budoucí život a kariéru. Nyní je Tutberidzeová nepřítelem číslo jedna pro celé americké krasobruslařské prostředí.

Je to vynikající trenérka a všichni si dobře uvědomují, že jejím odstraněním zničí konkurenci. Jet tam je jistě nebezpečné, ale Eteri je statečný člověk. Nikdo nemá právo zakazovat jí vídat se s dcerou,“ shrnul problematiku kolega a dvojnásobný olympijský medailista Alexandr Žulin.

Bývalý mistr světa, který ovládl šampionát v roce 1993 v Praze, se dnes stejně jako Tutberidzová věnuje trénování ruských krasobruslařských nadějí a chová ke kolegyni patřičný respekt.

Eteri chce do Bostonu za svou dcerou. Způsobuje jí to ovšem jen trable.
Eteri chce do Bostonu za svou dcerou. Způsobuje jí to ovšem jen trable.