Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Úspěchy ve fotbale i rodinná tragédie: Syn oběti Lubiny (†54) Lokvenc slaví padesátku

Autor: ČTK, sm

Ve fotbale patřil mezi nepřehlédnutelné hráče. Nejen díky své výšce, která se blíží téměř ke dvěma metrům! V osobním životě se ale bývalý reprezentant Vratislav Lokvenc (50) musel vyrovnat s těžkou ztrátou tatínka (†61), kterého při autonehodě zabil hokejový trenér Ladislav Lubina (†54). Co všechno bývalý útočník Sparty a dnešní oslavenec za půlstoletí prožil? 

Bývalý fotbalový reprezentant Vratislav Lokvenc, který se narodil 27. září 1973 v Náchodě, kde od počátku nastupoval v útoku a vynikal v gólové produktivitě.

Jeho střelecké nadání nezůstalo bez povšimnutí, a tak talentovaný hráč ve třinácti letech zakotvil v královéhradeckém Spartaku. Prvoligovou premiéru si v hradeckém dresu odbyl v sezoně 1992/1993. V roce 1994 se stal hráčem Sparty a svými góly přispěl k pěti mistrovským titulům pražského týmu. Na jaře 2000 dal v dresu Sparty v zápase proti Českým Budějovicím čtyři branky a zařídil výhru na soupeřově hřišti 4:1. Stal se tak třetím čtyřgólovým střelcem v historii samostatné české ligy.

Angažmá v Německu i Rakousku

V roce 2000 odešel do německé Bundesligy, kde působil čtyři sezony v dresu Kaiserslauternu a poté přestoupil do Bochumi. V roce 2005 se stal hráčem rakouského Salcburku, krátce hostoval také ve švýcarské Basileji. S profesionální kariérou se rozloučil v roce 2009 v německém druholigovém Ingolstadtu.

Méně prostoru kvůli Kollera

V národním mužstvu debutoval v září 1995 v kvalifikačním utkání s Norskem o postup na mistrovství Evropy, v konečné nominaci na šampionát v Anglii však chyběl. Startoval až na Euru 2000 v Nizozemsku a Belgii, kde vzhledem k výborné formě jiného vysokého útočníka Jana Kollera strávil na trávníku jen minimum času. Zúčastnil se i evropského šampionátu o čtyři roky později v Portugalsku a s reprezentační kariérou se rozloučil na MS v Německu 2006. Za reprezentaci Lokvenc odehrál 74 zápasů a vstřelil 14 gólů.

Tragická nehoda tatínka

Lokvence během jeho kariéry provázela přezdívka "Šoula", kterou zdědil Lokvenc po svém otci, někdejším druholigovém hráči Ústí nad Labem. Lokvenc starší zahynul v červenci 2008 při dopravní nehodě, kterou způsobil bývalý hokejový reprezentant a trenér Ladislav Lubina na Královéhradecku. Lubina z místa nehody utekl, za více než šest hodin se přihlásil na policii. V květnu 2009 byl za nehodu, útěk od nehody a neposkytnutí pomoci odsouzen na dva roky podmíněně.