Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C

Tajná schůzka bossů Slavie a FAČR? Tvrdík se důrazně ohradil!

Autor: nem

Před plzeňskými taláry probíhal další díl nekonečného procesu s někdejším diktátorem fotbalu Romanem Berbrem (69), obžalovaným z korupce a defraudace. Dějí se tam věci!

Tentokrát před soudní stolicí vypovídal jako svědek šéf FAČR Petr Fousek (60) a reportáž portálu iSport.cz zaznamenala, že byl dotlačen k šokujícímu prozrazení tajného »rande«. Týkalo se bývalého předsedy komise rozhodčích Radka Příhody (49), který v létě svoji funkci složil. Z výpovědi vyplynulo, že z profesionálních klubů se onoho setkání zúčastnil pouze boss Slavie Jaroslav Tvrdík (55). Před ostatními se něco tutlalo?

Tady je přepis toho, jak Fousek za ohrádkou v jednací síni kápnul božskou...

SÝKORA (obhájce Berbra): „Proběhla schůzka vás, pana Příhody a pana Tvrdíka, kde by se řešila budoucnost pana Příhody?“

Fousek dlouho kličkoval, dokud ho soudce nevyzval, ať jasně odpoví.

FOUSEK: „Ano.“

SÝKORA: „Byla to schůzka, kde byl pan Čupr?“

FOUSEK: „Ne.“

SÝKORA: „Pan Brabec?“

FOUSEK: „Ne.“

SÝKORA: „Pan Šádek?“

FOUSEK: „Ne.“

Takže. František Čupr (51) je výkonný místopředseda Sparty, Adolf Šádek (48) předseda Viktorie Plzeň a Václav Brabec (57) majitel ostravského Baníku. Byli svorně z jednání vyautováni, zatímco rival z Edenu Tvrdík si k obsazení klíčové pozice v českém fotbalu – předsedy orgánu rozhodčích, mohl za kulisami říct, co chtěl?

František Čupr Blesku napsal: „O této schůzce jsme nevěděli a překvapuje nás, že si nejvyšší představitel FAČR a Slavie dovolili uskutečnit takovou schůzku s předsedou komise rozhodčích bez účasti dalších klubů. Navíc pokud předseda komise rozhodčích po této schůzce rezignoval.“ Plzeň a Ostrava na dotaz Blesku do uzávěrky neodpověděly.

Podle bosse Slavie je ale všechno jinak: „Nebyla to žádná tajná schůzka. Kluby jsem o ní informoval,“ reagoval v pátek Tvrdík pro Blesk s tím, že ve věci chystá rozsáhlejší vyjádření.

V pátek večer Sparta prostřednictvím ředitele Tomáše Křivdy informovala, že došlo k nedorozumění a že o schůzce věděla. „František Čupr po pravdě odpověděl, že nevíme a jsme překvapeni. Nakonec to však vypadá, že se žádná taková schůzka, která by proběhla bezprostředně před rezignací, nekonala. O schůzce ze začátku června, tedy měsíc před odstoupením Radka Příhody, jsme informováni byli,“ uvedl Křivda.

Vyjádření FAČR

Nejednalo se o žádnou „tajnou“ schůzku, jak se spekuluje. Jednání se uskutečnilo 2. června, tedy týden po skončení ligy, při běžném pracovním obědě v restauraci, tedy ve veřejném prostoru, a bylo tedy zcela oficiální. Schůzka se uskutečnila na žádost SK Slavia Praha, jejíž předseda Jaroslav Tvrdík byl podle tehdejších pravidel osobou oprávněnou ke komunikaci za SKS (každý klub jmenuje jednu svoji oprávněnou osobu zplnomocněnou komunikovat s předsedou Komise rozhodčích FAČR). Jaroslav Tvrdík na schůzce vyjádřil výhrady vůči rozhodcovství v závěru jarní sezony směrem k Radku Příhodovi, předsedovi Komise rozhodčích FAČR. Vzhledem k závažnosti výhrad se schůzky jako garant zúčastnil i předseda FAČR Petr Fousek. Jaroslav Tvrdík svoji kritiku rozhodování v závěru sezony prezentoval na konci června opakovaně jak mediálně, ale také i na různých stupních jednáních klubů a posléze na Ligovém grémiu LFA 21. června za účasti vedení FAČR. Grémium LFA poté vydalo tříbodové usnesení, požadující zlepšení práce KR FAČR, kterým se 22. června zabýval Výkonný výbor FAČR. VV FAČR pak v průběhu léta přijal řadu opatření a změn v oblasti rozhodcovství a činnosti KR pro podzimní sezonu.

Petr Šedivý, tiskový mluvčí FAČR