Sympatický otisk zanechal v mnoha českých srdcích. Německou legendu Franze Beckenbauera (†78), jenž v neděli zemřel, popisují pamětníci, kteří ho osobně poznali, bez výjimky jako fotbalového gentlemana.
Fotbalista Antonín Panenka: Zkazili jsme mu jubileum
Franz s Tondou si takhle povídali v roce 2006. • Profimedia.czBeckenbauer se soustředil na penaltu, kterou měl kopat na závěr jako pátý z Němců. Jenže Antonín Panenka (75) poslední českou v rozstřelu finále ME 1976 svým legendárním padáčkem proměnil a Franz už kopat nešel, bylo rozhodnuto! „Pro něj to byl stý zápas za reprezentaci a my mu to jubileum pokazili. On ale povídal, ať si užijeme oslavy, a v hotelu jsme si pak spolu dali malé pivo. Byl to opravdový rytíř fotbalu,“ zavzpomínal pro iSport.cz Panenka. Přitom trenér Vengloš prozradil, že už na stadionu pozval Čechy na šampus, který byl připravený původně na německou oslavu. „Od té doby jsme se párkrát viděli, a jelikož umím trochu německy, vždy jsme si příjemně popovídali,“ říká česká legenda. „Pamatuju si, jak si Franz na charitativním zápasu v Rakousku vzal slovo a povídal: Pánové, máme tu specialistu. Kdyby byl nějaký přímý kop, tak na něj půjde Antonín Panenka.“Fotbalista Jan Koller: Poslal mi kytici
Kollera povzbudil německý gentleman v těžké chvíli. • Sport-Michal Beránek„Když jsem hrál bundesligu za Dortmund, několikrát jsme se osobně setkali. Byl to sympaťák, férový chlap, měl jsem ho moc rád,“ vyprávěl pro TN.cz nejlepší střelec české reprezentace Jan Koller (50). Na světovém šampionátu v Německu 2006, za jehož pořádání v Německu Franz léta úspěšně lobboval, se Koller hned v prvním zápasu zranil. Sice stihl proti USA ještě skórovat, jenže koncem první půle si natrhl zadní stehenní sval. „Okamžitě jsem věděl, že je konec. Do toho smutku mi Beckenbauer poslal kytici s osobním přáním brzkého uzdravení. To mě hodně potěšilo. Byl jednou z největších fotbalových osobností, obrovská persona nejen v Německu,“ dodal Koller.Hudebník Karel Vágner: Věděl o mém rekordu
Karel Vágner si s Franzem prý před 16 lety padli do noty. • Profimedia.czS 278 góly je historicky nejlepším střelcem slavné Amfory. Nepočítaně mu jich přesnými pasy nachystaly legendy František Veselý a Antonín Panenka. Císaře Franze ale muzikant Karel Vágner (81), který v mládí na postu gólmana kopal nejvyšší dorosteneckou soutěž, poznal až díky letitému kamarádovi podnikateli Františku Piškaninovi (76). Ten se dal po revoluci dohromady s majitelem německého uzenářského impéria Rudolfem Houdkem (†94), rodákem z Ústí nad Labem, jenž byl dlouhá léta největším mecenášem a od roku 1961 členem představenstva Bayernu. „Říkali jsme mu děda Houdek. Byl duchovním otcem Bayernu. Jezdívali jsme s ním do Mnichova na fotbal, na olympijském stadionu měl svou loži. A taky na hory do Alp, kde měl chalupu. Když v lednu 2008 zemřel, na pohřbu, resp. na karu, jsem potkal Beckenbauera. Jak mě viděl, tak spustil: Hi, herr Vagner, vas ja znat, 278 gólů, Amfora…“ zavzpomínal Vágner pro Blesk. „Podlomila se mi kolena. Franz a Gary Lineker byli v mládí moje fotbalové vzory. Vzápětí mi samozřejmě došlo, že mě Franz vůbec nezná a že to na mě celé ušil Franta Piškanin. Ale pak mě Beckenbauer posadil ke stolu vedle Gerda Müllera, Uweho Seelera a docela dlouho jsme si povídali…“
Franz a Zagallo zemřeli během tří dnů: Z titánů zbyl jediný
Didier Deschamps • Profimedia.czJen tři fotbalisté na světě dokázali získat titul na MS v roli hráče i trenéra. Dva z nich odešli na věčnost během tří dnů tohoto roku. Brazilec Zagallo 5. ledna, Němec Beckenbauer 7. ledna. Prvním výjimečným se stal Mario Zagallo (†92), který vyhrál MS v letech 1958 a 1962 s brazilskou reprezentací, v roce 1970 ji k titulu přivedl jako trenér. Pokračoval Beckenbauer, titul získal jako kapitán týmu v roce 1974, jako trenér v roce 1990. Posledním žijícím je Francouz Didier Deschamps (55). O zlato z MS 1998 se zasloužil na hřišti, dvacet let poté mistry světa trénoval.Proč Císař? Protože se fotil s Procházkou!
Rok 1971 - Dva císaři v Hofburgu. Díky tomuto snímku s bustou Františka Josefa I. se z Franze stal »Kaiser.“ • Profimedia.czNic se neděje bez příčiny. Ani u zesnulého Franze Beckenbauera. Poslyšte příběh o tom, kterak kluk ze zchátralého činžáku v bavorském Giesingu k přezdívce Císař přišel.Může za to fotka! V roce 1971 hrál Bayern přátelák ve Vídni. Libero mnichovského mančaftu Franz zapózoval u busty bývalého rakouského císaře Františka Josefa I., kterému Češi neřekli jinak než Starej Procházka, a německý list Kicker napsal k snímku titulek: „Dva císaři se setkali v Hofburgu.“ Tak se z Beckenbauera stal »Kaiser«. Poté, co urval pro Německo titul mistrů světa jako hráč i trenér, už to nikdo nikdy nezpochybnil.
75 000 truchlících: Gigantický pohřeb v aréně
Tryzna za Franze by měla proběhnout mnichovské Allianz Areně. • Profimedia.czJak by mělo vypadat rozloučení s Franzem Beckenbauerem? Karl-Heinz Rummenigge (68) to vidí giganticky.„Německý fotbal ztratil největší osobnost své historie. Celý fotbalový svět i mimo něj truchlí nad ztrátou našeho přítele Franze. FC Bayern by měl na stadionu uspořádat vzpomínkový akt,“ řekl deníku Bild legendární střelec, bývalý generální ředitel a dnes člen dozorčí rady Bayernu »Kalle« Rummenigge. Čili tryzna by měla proběhnout v mnichovské Allianz Areně s kapacitou 75 024 diváků.