Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C

Fotbalový svět truchlí: Zemřel německý mistr světa (†78)! Evropský triumf mu sebral Panenka

Autor: ČTK, pl

Bojoval statečně, ale bohužel to nestačilo. Bernd Hölzenbein (†78), legenda německého fotbalu, podlehl zákeřné nemoci. Za svou kariéru se nesmazatelně zapsal do historie nejen frankfurtského fotbalu, ale i německé reprezentace. Titul mistra Evropy mu ale vyfoukl Antonín Panenka (75) svým nezapomenutelným vršovickým dloubákem.

Německý fotbalový mistr světa z roku 1974 a legenda Eintrachtu Frankfurt Bernd Hölzenbein zemřel po těžké nemoci ve věku 78 let. O jeho pondělním úmrtí informovala německá agentura SID.

Hölzenbein se ve finále MS 1974 proti Nizozemsku zasloužil o penaltu pro domácí, ze které Němci vyrovnali na 1:1 a nakonec slavili titul. Na evropském šampionátu o dva roky později srovnal v duelu o zlato na 2:2. Penaltový rozstřel, zvlášť díky legendární Panenkově penaltě, ale zvládlo lépe tehdejší Československo. Startoval i na MS 1978 v Argentině.

Za reprezentaci Hölzenbein odehrál celkem 40 zápasů a vstřelil pět gólů. Dalších 160 jich zaznamenal v dresu Frankfurtu, s nímž v roce 1980 slavil triumf v Poháru UEFA, a je dodnes nejlepším kanonýrem klubu. Na sklonku kariéry působil v USA.

Hölzenbein je šestým zesnulým hráčem z kádru mistrů světa z roku 1974 po Franzi Beckenbauerovi, Gerdu Müllerovi, Jürgenu Grabowském, Horstu-Dieteru Höttgesovi a Heinzi Flohem.

Bernd Hölzenbein, legenda německého fotbalu, zemřel po boji s těžkou nemocí.
Bernd Hölzenbein, legenda německého fotbalu, zemřel po boji s těžkou nemocí.