Pavel Hartman
8. srpna 2008 • 16:09

A teď útok na Ligu mistrů!

TOP VIDEA
Nechutný závěr poháru. Bitky fanoušků a zásah policie na hřišti
SESTŘIH: Plzeň - Sparta 1:2. Letenští mají double! Rozhodl Birmančevič
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sparťanská povinnost splněna, ale teprve teď jde do tuhého. České kluby čekají zápasy o vstupenky do milionářské Ligy mistrů. Získají obě, jen jednu, anebo žádnou?Nemluvme o Panathinaikosu Atény. Letenské embargo středečním vítězstvím nad Šerifem Tiraspol a definitivním potvrzením postupu (1:0 a 2:0) padlo. Naopak, sparťané naplno rozjeli přípravy na „zápasy sezony“ s řeckým velkoklubem.

Očima pozorovatele
Jsou jako vosy!
„Ve srovnání s Šeriffem Tiraspol jsou Atény snad o několik tříd výš. Všichni hráči Panathinaikosu umí perfektně s míčem, jsou v neustálém pohybu, rychlí, běhaví a agresivní.

V odvetě s Dinamem Tbilisi hráli hodně po zemi, snaží se předávat si míč po jednom či dvou dotycích. Jsou jako vosy!

Dinamo se vůbec neprosadilo. Atény jeho hráčům třeba několik minut vůbec nepůjčily míč, bylo vidět, jak z toho Gruzínci byli úplně zdrceni. Jen gól tomu ze strany Panathinaikosu scházel.

Základní rozestavení Atén je 4–4–2, ovšem je flexibilní. Ihned po ztrátě míče soupeře se totiž levý bek Spyropulos posouvá směrem dopředu až do zálohy, někdy k útočníkům.

Tím soupeře přečíslí. Pravou stranu mají pevnou, tam hráči tolik nerotují.

Ovšem neřekl bych, že by tím, že místy hrají jen na tři zadáky, vznikala v defenzivě velká okna.

Obránci jsou hodně důrazní, věří si v souboji jeden na jednoho. Nelze předpokládat, že našim útočníkům dají nějaký prostor, budou trvale pokryti.

Beci Panathinaikosu přistupují k hráčům velmi natěsno, hrají agresivně a předskakují je i za cenu ztráty míče.

Obranu diriguje stoper Goumas. Je to takový volný hráč, jakési libero. Před ním se pohybují dva hráči na černou práci.

Řecký reprezentant Vyntra a Mate Junior. Ten je velmi výrazný, rychlý a tvrdý.

Z individualit bych vyzdvihl právě Spyropulose. Je to velmi ofenzivní obránce, který si však poctivě plní i obranné úkoly.

Zapůsobil na mě jako jakýsi stěžejní prvek hry Panathinaikosu. Pak je tam také Gilberto Silva, který přišel z Arsenalu.

Ten za celý zápas neztratil míč! Je opravdu na vysoké technické úrovni, proti Dinamu šel na plac až jako střídající.

Obecně bych ovšem o individualitách nemluvil, ten tým je nesmírně vyrovnaný a široký. Bylo vidět, že střídající hráči vůbec neubrali na kvalitě hry, naopak ji ještě oživili a přispěli ke zkvalitnění.

Slyšel jsem, že když hrálo Dinamo Tbilisi v Aténách, přišlo tam šedesát tisíc lidí – rachot, prostředí bylo ohromné.

Panathinaikos doma hraje v podstatě jen na tři beky, věnuje se téměř výhradně ofenzivě, soupeře dostane pod trvalý tlak. Venku nás čeká peklo.

Jedinou možností, jak postoupit do Ligy mistrů, je hrát na Letné na hranici možností, vyrovnat se soupeři v nasazení a rychlosti.

Vše musíme zaměřit na domácí utkání příští středu. Jen v případě, že doma uhrajeme dobrý výsledek a neinkasujeme, můžeme uvažovat o eventuálním postupu.“

Daniel Drahokoupil, pozorovatel Sparty


Kouč Slavie Karel Jarolím se zase včera vrátil ze špionážní cesty do Itálie, kde si na vlastní oči proklepával Fiorentinu.

Třetí předkolo Champions League je na dohled! Bude českému fotbalu nakloněné? „Šance jsou v obou případech padesát na padesát. Ve vyrovnaném evropském fotbale a ve dvou utkáních může každý pomýšlet na úspěch.

Vyřazení Anderlechtu Brusel a Glasgow Rangers to jen potvrzuje,“ říká trenér Jaroslav Hřebík. „I když Sparta má relativně větší šance než Slavia,“ doplňuje a zdůraznil slovo relativně.

Fanoušci však tento pojem vynechávají. Pro ně narazí Lavičkovo mužstvo na schůdnějšího soka než slávisté. „To si říkali vždycky. Ale pak Panathinaikos vyřadil Spartu, Slavii, Liberec i Mladou Boleslav,“ upozorňuje internacionál Vladimír Táborský, expert na řecký fotbal.

„Panathinaikos je řecký klub, ovšem nejsou to řečtí hráči,“ připomíná houf cizinců ve službách aténského kolosu.

Ale dost spekulací. Rozhodují fakta a podstatné informace. Proto i Sparta měla ve středu zvěda na stadionu v Tbilisi, kde proti místnímu Dinamu potvrdil Panathinaikos postup bezbrankovou remízou (první duel vyhrál 3:0).
Správně přečíst protivníka, to je jedna z nezbytných podmínek úspěchu. „Musíte se snažit soupeřův způsob hry využít pro sebe. A dalším předpokladem úspěchu je hrát maximálně odpovědně a disciplinovaně, co se týká obranné hry,“ připojuje Hřebík.

V sezoně 2001/2002 vedl Spartu do dvou soubojů s Panathinaikosem v osmifinálové skupině Ligy mistrů. Dvakrát prohrál (0:2 a 1:2). „Ale nedalo se říct, že by nás soupeř přejel.

Vypracovali jsme si stejný počet nebezpečných situací, jenže oni je dokázali na rozdíl od nás využít,“ vzpomíná si Hřebík. „I teď by měl být poměr nebezpečných situací vyrovnaný.“

Aktuální síla a forma Panathinaikosu je zatím pro českou veřejnost tajemstvím. Dobře jsou známy pouze výsledky z „dvojboje“ s Dinamem Tbilisi.

I Sparta vyhrála nad Šerifem Tiraspol celkově 3:0. Co to pro oba znamená? Nic. Jen splněnou povinnost. I tu si je však třeba objektivně vyhodnotit. Opakující se nedostatky by mohly brzy přivolat zklamání.

„Sparta roli favorita zvládla, ale s otazníky,“ všímá si Táborský. Kde viděl rezervy? „Sparťané nemuseli dát za každou cenu gól, k postupu jim stačila i remíza.

Ale může to být jinak a v tu chvíli je třeba soupeře dostat pod souvislý tlak, z něhož se rodí chyby, které můžete následně potrestat,“ naznačuje prostor pro zlepšení. „Sparta hraje momentálně hodně pomalu dopředu,“ přidává se Hřebík. „Ale k rychlejší hře vás může přinutit soupeř.“

Příznivci si v obou případech pohrávají také s myšlenkou, že Panathinaikos i Fiorentina by mohly být méně rozehraní. Italská, respektive řecká liga startují až na konci srpna. Česká nejvyšší soutěž se už probudila z letního spánku.

„Panathinaikos nehraje v přípravě s týmy z druhé rakouské ligy,“ odpovídá těmto hlasům Táborský. „A Fiorentina nemá za cíl se jen dostat do základní části Ligy mistrů, ale i v ní má nemalé ambice.“

Co pořadí zápasů? Sparta nepojede nejdříve do Atén, jak bylo původně v plánu, nýbrž se tam představí až v odvetě. „Doba, kdy se spoléhalo na domácí prostředí, končí,“ říká Táborský.

Na obavy z bouřlivého řeckého prostředí má jasnou odpověď: „Na stadionech v Řecku už to není životu nebezpečné. Džungle a fanatismus jsou pryč.“

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud