Skvělá Plzeň se Spartou tlačí dva české kluby do Ligy mistrů! | iSport.cz
Karel Häring
22. února 2013 • 09:27

Skvělá Plzeň se Spartou tlačí dva české kluby do Ligy mistrů!

TOP VIDEA
Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1! Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1!
Vrba po prohře v Plzni: Ztráta Kalvacha? Aspoň prostřídáme sestavu Vrba po prohře v Plzni: Ztráta Kalvacha? Aspoň prostřídáme sestavu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Český fotbal zažívá druhou nejúspěšnější pohárovou sezonu v samostatné historii a vynikající výkony plzeňské Viktorie a pražské Sparty se podepisují na posunu v tabulce koeficientů. Gambrinus liga výrazně zvýšila svou šanci na návrat dvou zástupců do kvalifikace Ligy mistrů – nejdříve však od sezony 2015/2016.Po čtvrtečních odvetách Evropské ligy patří Česku v žebříčku pětiletých koeficientů sedmnáctá příčka, což je o dvě místa výš, než pozice, z níž do tohoto pohárového ročníku vstupovalo.

Tento posun ještě žádné výrazné výhody neznamená, protože i pro ročník 2014/2015, o který se nyní hraje, zůstává stejné rozdělení: mistr = 2. předkolo Ligy mistrů, vítěz Poháru České pošty = 3. předkolo Evropské ligy a 2. a 3. tým z domácí soutěže se zařadí už do druhého předkola EL.

Jenže povedené výsledky Plzně a Sparty přibližují český fotbal k dvojnásobnému zastoupení v kvalifikaci Champions League pro ročník 2015/2016.

Viktorii stačí získat v soubojích s Fenerbahce jeden bod a zástupci Gambrinus ligy se posunou v průběžném pořadí na klíčovou 15. příčku. K jejímu udržení však ještě musí české kluby odehrát alespoň průměrně nadcházející pohárový ročník.

Pokud by se jim povedl tak, jako ten probíhající, může dokonce zaútočit i na 12. pozici, která garantuje jedno přímé místo v základní skupině LM. Ovšem napodobit tuto sezonu nebude jednoduché.

Sparťanský brankář Tomáš Vaclík (uprostřed) likviduje obří šanci Fernanda Torrese
Sparťanský brankář Tomáš Vaclík (uprostřed) likviduje obří šanci Fernanda Torrese

S dosud získaným koeficientem 8,25 je druhá nejlepší v historii českého fotbalu od rozdělení federace. Lepší zůstává už jen památný ročník 1995/1996, v němž Slavia dokráčela až do semifinále Pohár UEFA.

Oba kluby, tedy jak Sparta, tak Plzeň, si zároveň vylepšují své vlastní koeficienty, podle kterých jsou rozdělovány při losu mezi (ne)nasazené.

Jejich současná hodnota je už na takové úrovni (29,195, respektive 27,695), že ať už se do kvalifikace LM dostane v létě kdokoliv z této dvojice, měl by být ve zvýhodněném koši od 2. předkola až po rozhodující play off.

 
Články odjinud


Články odjinud