Křetínský: Lavička neuměl uznat chybu! | iSport.cz
8. října 2008 • 14:36

Křetínský: Lavička neuměl uznat chybu!

Autor: ČTK
Daniel Křetínský
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Pardubice mohou obrat i Baník. Vyplatí se vsadit na střelce Sparty
Liberec - Pardubice: Zacharčukův nedůraz dokázal potrestat Gríger, 3:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jako druhý trenér v pořadí uhnul z nastoupené cesty, proto musel Vítězslav Lavička opustit post trenéra fotbalové Sparty Praha. Podobně jako před ním Michal Bílek.Podle šéfa klubu Daniela Křetínského oba představili při svém příchodu výbornou sportovní koncepci a vizi, z níž ale pod tlakem okolností časem ustoupili.

Zvlášť u Lavičky to prý bylo velkým překvapením, neboť sliboval větší zabudování mladých hráčů do týmu, k čemuž ale nakonec nedošlo.

Oba trenéři už ve Spartě skončili, výzvy publika k odstoupení však slýchá při každé krizi klubu od svého příchodu na Letnou především samotný Křetínský.

Mladý manažer, kterému se daří v jiných oblastech, už na začátku své sparťanské éry udělal v očích fanoušků i podle svých slov zásadní chybu odvoláním Františka Straky a angažováním neoblíbeného "teoretika" Jaroslava Hřebíka.

Po jmenování Jozefa Chovance novým trenérem dnes letenský šéf přiznal celou řadu přehmatů, ale za nutným odchodem Lavičky si prý stojí.

"Zpočátku směřoval podle svých plánů, ale najednou z nich nic nezbylo a místo uznání chyb si dál sveřepě stál za svým," prohlásil Křetínský.
Osobně mu prý je při skandování tribun líto, že mu diváci křivdí.

Současně ale ví, že jejich pohled k podobnému hodnocení svádí. "Já těm lidem rozumím. Nemůže je zajímat, že se chod klubu neustále zlepšuje v mnoha oblastech. Chtějí výsledky a tam to skutečně neklape. Musíme proto udělat vše, aby se výsledky klubu zlepšily."

Křetínský uznává, že hlavním problémem Sparty je výběr trenérů. Postupně přivedl do klubu Hřebíka, Stanislava Grigu, Bílka a Lavičku, ale nikdo z nich nedokončil započaté dílo. Jediný úspěšný byl Bílek, který získal loni double.

Omylem prý byl už příchod Hřebíka v prosinci 2004 ve chvíli, kdy měl tým pod vedením Františka Straky devítibodový náskok v čele ligy.

"To si skutečně vyčítám, na to jsme nebyli připraveni. Měli jsme přivést pana Hřebíka na funkci sportovního ředitele. Jeho odbornosti si moc vážím, takovou jeho nástupci neměli, ale tato mise byla od začátku odsouzena k zániku," vrátil se Křetínský k příběhu, který nastartoval sparťanskou mizérii posledních let.

Příchody Grigy i Bílka byly už logickým vyústěním situace a omezené možnosti výběru, ke kterému klub mohl sáhnout. "Dávalo to smysl, ale třeba u pana Grigy nastaly velké problémy v ofenzivě a zjistili jsme, že to tak nemůže jít dále. Bílek zaznamenal úspěch, ale ke konci svého působení se také odklonil od své vize a najednou měl potíže, ke kterým přispěly i disciplinární důvody," vysvětloval letenský boss.

I proto bere jako svoji největší prohru, že se mu dosud nepodařilo najít trenéra na delší dobu. Všechny dosavadní kouče prý spojuje, že nedokázali svoje plány dotáhnout do konce. Z Lavičkova působení u něj podle všeho panuje zklamání i proto, že se kouč nedokázal nikdy sám přihlásit, když s něčím nesouhlasil.

Dnes přitom odvolaný kouč tvrdil, že Sparta by si zasloužila lepší hráčský kádr. To ale Křetínského zjevně popudilo. "Pokud by tuto větu řekl před svým nástupem, byly by dvě možnosti - buď bychom ho nikdy nevzali, nebo bychom na to reagovali příchodem hráčů," reagoval letenský šéf.

Tomu se nelíbilo u Lavičky především to, že nedal šanci mladým hráčům. "To byl jeden z důvodů, proč k nám šel. Jenže pak jsme se dozvěděli, že někteří nemají dostatek zkušeností. Přitom si myslím, že příchod Kúdely, Václava Kadlece, Vacka či návrat Kroba byly pro Spartu důležitými transfery pro budoucnost," řekl funkcionář.

Také proto teď má jeho velkou důvěru Chovanec. "Když odcházel Bílek, vůbec jsme o tom neuvažovali jako o dlouhodobém řešení, protože jsme nechtěli oslabit svoji pozici ve sportovním vedení. Nyní jdeme sice do rizika, ale je to nejlepší možná cesta, protože nový kouč byl u příchodu většiny hráčů. Navíc máme představu, že z vedení neodejde. Nechci mluvit o nějaké anglické cestě, ale chceme, aby se Chovanec obklopil silnými spolupracovníky u týmu a mohl současně pokračovat i ve své práci," naznačil Křetínský, jak by měl "sparťanský" model řízení vypadat.

Od Chovance si slibuje zapracování mladých hráčů do týmu. Nový kouč prý v tomto směru nebude postrádat odvahu. "A nejdéle tak do tří zápasů jejich příchodem i stabilizuje sestavu," věří v "léčbu" šokem.

Dokonce plánuje, že Sparta dál bude vyhledávat především mladé hráče, které by si ráda přivedla. "Již rok se snažíme získat jednoho hráče z ligy, ale stále se nám to nedaří," uvedl na závěr Křetínský a myslel při tom především na Jana Morávka z Bohemians 1905.

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud