Pohádkový konec, ale předcházel mu nervydrásající thriller. Baník Ostrava po nečekaném průběhu zasedání ostravských zastupitelů sice slaví přežití, euforii však předcházely ty nejčernější myšlenky. Stomilionovou injekci totiž město nejprve neschválilo, záchrana přišla až v opakovaném hlasování. "Prožili jsme klinickou smrt," glosoval jednání funkcionář Baníku Petr Šafarčík.
Napoprvé se to nepovedlo, ale druhý pokus znamenal pro Baník záchranu. Mezi spokojené se po hlasování ostravských zastupitelů počítal i primátor města Petr Kajnar (ČSSD). "Spadl mi kámen ze srdce," řekl po hlasování, jehož výsledek znamená investici do prvoligového klubu.
Podle jeho mínění je Baník značkou Ostravy. "Je to důležité pro Ostravu, i když Baník jednoznačně nepatřil vždycky jenom k tomu pozitivnímu, co se o Ostravě říkalo," řekl Kajnar novinářům.
Připomněl, že když město dělalo průzkum s mimoostravskými obyvateli, na prvním místě si vybavili doly, pak znečištěné ovzduší a jako třetí právě Baník. "Takže z toho spektra je Baník pořád nejpozitivnější a bylo by škoda ho ztratit," uvedl.
"Určitě to není otázka dnů, nejdřív se musí připravit smlouvy, musíme se dohodnout na nových splátkových kalendářích," vyjmenoval primátor následující kroky k cestě za záchranou klubu.
"Baník si prožil pár minut klinické smrti," neskrýval obrovskou úlevu po nervydrásajících chvílích předseda představenstva Baníku Petr Šafarčík. Za záchranu může děkovat především dvojici Vojtěch Mynář (ČSSD) a Tomáš Mrázek (TOP 09), kteří po zdržení se při prvním pokusu při druhém hlasování svůj hlas změnili.
"Ale i po schválení nás čeká ještě hodně práce," dodal Šafarčík. O tom, zda obdrží profesionální licenci nutnou pro start v příští prvoligové sezoně, rozhodne Licenční tribunál. Verdikt musí vynést do 31. května.
Ještě zdaleka tak nemá vyhráno, největšímu ohrožení své existence se však Baník vynhul. Ačkoliv byl už několik minut mrtvý.