Rozebrali jsme, proč Češi málem porazili Španěly: blok i mistr náběhů

Video placeholder
Hrajeme i pro Kuchtu, jiné angažmá si zaslouží. Snad mu vyjde, co si přeje, říká Černý
Pětičlenná obranná linie hlídá hranici vlastní šestnáctky, na její úroveň couvá i křídelník Jakub Pešek hlídající náběh Pabla Sarabii...
Španělsko se snaží od stoperů rozvinout postupný útok, kolmou přihrávku do útočníka dobře předvídá Jakub Brabec a soupeře předskakuje.
Zelenou barvou je znázorněno, kde všude Španělé drželi v zápase míč, červenou pak kde nejčastěji - tedy na polovině Česka před vápnem při postupném dobývání domácí obrany.
Česko - Španělsko
Náběhy
Náběhy
Náběhy
7
Fotogalerie
Liga národů
Vstoupit do diskuse (3)

Češi měli na lopatě jeden z nejlepších týmů světa, byť čelili bezmála tři čtvrtiny čistého času španělskému tlaku. Remízu vybojovali svěřenci Jaroslava Šilhavého především v poctivém nižším bloku a samozřejmě i díky spolupráci s vynikajícím Janem Kuchtou, mistrem výpadů středem soupeřovy obrany.

Pevný nízký blok

Češi vycházeli z jednoduché hypotézy: Španělé drží míč a používají tuto taktiku vesměs ve všech zápasech, ve kterých jsou zřejmými favority, takže i v Edenu. Proto trenér Jaroslav Šilhavý sesunul obranný blok na vlastní polovinu, kde rozehrávku Španělů nabourával i útočník Jan Kuchta, pětičlenná obrana pak zónově přebírala volně se pohybující soupeře na hrotu. Nejúspěšnější v činnosti vystupování a vyhrávání obranných duelů byla dvojice Jakub Brabec a David Zima. Dvakrát selhal Aleš Matějů, i v klíčové chvíli, kdy neubránil Erica Garciu při gólu na 2:2.

Úspěšnost defenzivních soubojů českých stoperů

Jakub Brabec: 10/8 - 80 %

David Zima: 6/6 - 100 %

Aleš Matějů: 6/4 - 67 %

Pětičlenná obranná linie hlídá hranici vlastní šestnáctky, na její úroveň couvá i křídelník Jakub Pešek hlídající náběh Pabla Sarabii...Pětičlenná obranná linie hlídá hranici vlastní šestnáctky, na její úroveň couvá i křídelník Jakub Pešek hlídající náběh Pabla Sarabii... • Sport

Španělsko se snaží od stoperů rozvinout postupný útok, kolmou přihrávku do útočníka dobře předvídá Jakub Brabec a soupeře předskakuje.Španělsko se snaží od stoperů rozvinout postupný útok, kolmou přihrávku do útočníka dobře předvídá Jakub Brabec a soupeře předskakuje. • Sport

Nárazové vystoupení výš

O něco vyšší postavení Češi používali nárazově ve chvíli, kdy se jim podařilo obsadit soupeře tak, že obránci Španělska shodili míč až ke svému brankáři. Napadání pak spustil Jan Kuchta a doplnili ho obě křídla Jakub Pešek a Ondřej Lingr. Když se z toho hosté vykombinovali, zůstali Češi ještě chvíli ve středním bloku, než zase couvli hlouběji a vrátili se do pevných obranných pozic. Kvůli tomuto způsobu hry měli Češi průměrně delší hřiště, celkově na 47 metrech, zatímco Španělé se průměrně pohybovali na 28 metrech.

Českodržení míčeŠpanělsko
21procenta79
12:42čistý čas44:11
9 sekundprůměrné držení míče na jednu sekvenci27 sekund
194přihrávky celkem841
76%úspěšnost92%

Zelenou barvou je znázorněno, kde všude Španělé drželi v zápase míč, červenou pak kde nejčastěji - tedy na polovině Česka před vápnem při postupném dobývání domácí obrany.Zelenou barvou je znázorněno, kde všude Španělé drželi v zápase míč, červenou pak kde nejčastěji - tedy na polovině Česka před vápnem při postupném dobývání domácí obrany. • Sport

Vysoko postavení stopeři Španělska

Chování španělských obránců, zejména stoperů, úzce s výkonem Jana Kuchty souvisí a není překvapení, že jsou nejvíce kritizovanými fotbalisty nedělního utkání v tamních médiích. Už kvůli taktickému nastavení obou týmů bylo postavení hostujících stoperů velmi vysoké, průměrně stáli kolem půlicí čáry, tedy v místě, kde útočník může využít náběhu z vlastní poloviny a ofsajd se neřeší, což Kuchta dokonale využil při gólu na 2:1. Tohle je vlastně pointa celého utkání: Španělé sice válcovali český tým, ovšem s malým efektem v ofenzivě a obranou, která špatně zachytávala domácí brejkovou hru.

Česko - Španělsko

Jan Kuchta, mistr náběhů

Až Jan Kuchta skončí s fotbalem, může si na Karlovce nechat certifikovat obor nabíhání do obrany soupeře a sofistikovaně o tom přednášet. Proti Španělsku se mu podařilo trhnout střed hostující defenzivy třikrát, dvakrát z toho byl díky jeho produktivitě gól. Důležité pro účinnost takové hry je i pochopení ostatních spoluhráčů na hřišti, zejména přihrávky Milana Havla a Václava Černého dávaly najevo, že mužstvo je na tento způsob připravené a hráči intuitivně v náběhu Kuchtu hledají. Pak šlo jen o to, aby přihrávky měly precizní provedení, což se Čechům dařilo.

Jan Kuchta v zápase

Góly/očekávané góly 1/0,22
Asistence/očekávané asistence 1/0,54
Střely/na bránu 2/1
Přihrávky/úspěšné 11/7
Získané míče/na soupeřově polovině 2/1

Náběhy

Náběhy

Náběhy

Vstoupit do diskuze (3)

Doporučujeme

Články z jiných titulů