Sosin, střelecký kníže z Kypru | iSport.cz
11. října 2008 • 14:44

Sosin, střelecký kníže z Kypru

Autor: hp
Lukasz Sosin s Famagustou
TOP VIDEA
iSport podcast: Přestali hráči věřit Kozlově cestě? Ustoupil Baník z přebudování týmu?
MOMENTY 5. kola: Sparta stoprocentní, Fillo smolařem, liberečtí náhradníci selhali
VŠECHNA VIDEA ZDE

Znáte polského útočníka Lukasze Sosina? Pokud ne, rychle se seznamte. Jeho střelecké umění dnes večer dost možná pocítí česká reprezentace.Jedenatřicetiletý Polák na reprezentační pozvánku od kouče Lea Beenhakkera čekal dlouho.

Trenér vysokého kanonýra přehlížel, přestože dával jeden gól za druhým.
Střílel je totiž v podceňované kyperské lize. Až teď se Sosin dočkal.

Důvod? Fotbalový zázrak jménem Anorthosis Famagusta. Neznámý kyperský tým se probil mezi litu hrající Ligu mistrů a udivil celou Evropu. A právě Sosin na tom má lví podíl. Ve 2. předkole dal dva góly Rapidu Vídeň. A ve třetím jeden Olympiakosu Pireus, za který hraje kapitán polské reprezentace Michal Žewlakow.

„Vím, že jsem se do národního týmu dostal kvůli tomu, že jsem se ukázal v Evropě. V kyperské lize jsem nastřílel přes sto gólů a nikdo to nebral v úvahu,“ vysvětlil kanonýr. „A taky vím, že další šanci už dostat nemusím, proto ji chci využít,“ dodal.

Reprezentační premiéru zažil Sosin před dvěma lety. Saúdské Arábii dal tehdy v přátelském zápase dvě branky. Potom ho Beenhakkerův předchůdce Pawel Janas povolal ještě dvakrát, ale pouze k utkáním, ve kterých o nic nešlo. A nizozemský trenér už ani k těm.

Přitom v kyperské lize už čtyři sezony po sobě nikdo nenastřílel více gólů. Vloni na podzim slavil stou trefu na středomořském ostrově. Zul si tehdy kopačku, přiložil ji k uchu jako mobil a dělal, že telefonuje.

Kouč polského nároďáku ho však vyslyšel až teď. V době, kdy Polsko trápí nefungující útok. A právě od útok Sosina si Poláci Sosin slibují, že ho spraví. Spoluhráči z reprezentace mu začali říkat „kníže z Kypru“.

„Hráči ho mohou brát jako cíl, který mají trefit,“ poukázal Beenhakker na přednost Sosina. 190 centimetrů vysoký fotbalista je totiž věží, která většinu gólů střílí hlavou. Nepřipomíná vám to Jana Kollera? Nejen stylem hry, ale i příběhem?

Útočníka ze Smetanovy Lhoty reprezentace také dlouho míjela. Prosadil se v ní až v pětadvaceti letech. Sosinovi je sice už jedenatřicet let, ale soudě podle gólových statistik je v nejlepším fotbalovém věku. Potvrdí to kyperský kníže i dnes proti Česku?

Skupina 2
Články odjinud


Články odjinud