Trenére, postavte Svěrkoše | iSport.cz
Karel Häring
14. října 2008 • 12:00

Trenére, postavte Svěrkoše

Václav Svěrkoš
TOP VIDEA
Brno - Olomouc: Nebyl pod tlakem, přesto si Černín vstřelil výstavní vlastňák! 2:2
Brno - Olomouc: Velký závar před Mandousovou bránou zužitkoval Přichystal, 1:0!
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Dříve než kdokoliv čekal stojí čeští reprezentanti před jedním z klíčových zápasů 3. kvalifikační skupiny MS 2010. Zítra nesmí v Teplicích se Slovinskem zaváhat. Jinak dostanou postupové naděje povážlivé trhliny.Je jasné, že v porovnání s duelem v Polsku dozná sestava kvůli kartám minimálně jedné změny. Deník Sport jich pro zápas navrhuje více.

Není to poprvé, kdy národní tým stojí před zápasem, jehož výsledek výrazně napoví o postupových šancích mužstva na závěrečný turnaj. Loni v září se Češi chystali na bitvu s Irskem. Nebyl to přímý duel kdo s koho – stejně jako nyní.

Ale všichni věděli, že výhra výrazně přiblíží účast na EURO. Tato kvalifikace ještě není tak daleko, ale neúspěch by dostal výběr trenéra Petra Rady do mínusu.

Zápas s Irskem generace okolo Marka Jankulovského a spol. zvládla 1:0. Klíč ke třem bodům se Slovinskem leží i v dobře zvolené sestavě. Takhle by měla podle Sportu vypadat úvodní jedenáctka.

Brankář – za Čecha Zítka
I když reprezentace vydala prohlášení, podle kterého vyšetření na magnetické rezonanci neukázalo ani hematom či rupturu a Čechův start prý stále není vyloučený, podle informací Sportu je téměř jisté, že ho zraněný stehenní sval do branky nepustí.

V rolích náhradníků přijeli na říjnový sraz Daniel Zítka (Anderlecht) a Jaroslav Drobný (Hertha). Opora bruselského klubu se s národním týmem připravuje rok a měla by být sehranější. Proto by měla padnou volba na Zítku.

Obrana – beze změny
Deset gólů v pěti zápasech... Na to, v jakých klubech hráči z obranné čtyřky nastupují, to není působivá bilance. Jankulovskému se v posledních zápasech reprezentace nedaří tak jako dříve, ani střed defenzivy není pevný.
Ale za dvojici Ujfaluši–Rozehnal momentálně není adekvátní náhrada a dělat změnu pro změnu nemá smysl. Zbývá pozice pravého beka. Grygerovi utkání v Polsku nevyšlo, Pospěch se v záloze snažil, ale mnohem platnější je v obraně.

V jeho prospěch hovoří fakt, že s Sionkem jsou na sebe zvyklí z FC Kodaň. Pospěch i Grygera umí zaútočit a dobře odcentrovat, zadák Juventusu je přece jen sehranější se zbytkem obrany, proto může znovu začít.

Záloha - za Kováče Rajnoch
Největší rébus. Jasné je, že Sionko musí být zpátky v základu. Šírl je rovněž jistý. Jak vyřešit střed? Varianty jsou Rajnoch–Plašil nebo Plašil–Jarolím.

Trenér Petr Rada připustil, že za vykartovaného Kováče nasadí jednoho z dvojice Rajnoch–Kladrubský. První z nich je přece jen zkušenější. A co „věčný náhradník“ Jarolím? Za normální situace by měl nastoupit, jenže na lavičce by už nezbyl hráč, který by mohl změnit rytmus hry v průběhu zápasu.

Rada by neměl kam sáhnout v případě nepříznivého vývoje. To by se stalo i v případě, když vsadí od úvodu na dvojici Plašil–Jarolím. Proto by měl být záložník HSV, který je s týmem méně sehranější než Plašil, znovu obětován.

Útok - Baroš, pod ním Svěrkoš
Baroš byl hodně kritizovaný. Hodnota jeho „tureckých“ gólů se začala po Polsku snižovat, ale kdo viděl některé z jeho zápasů v dresu Galatasaraye, sledoval dravého a sebevědomého Baroše hrajícího se zaujetím.

Potřebuje balony za obranu. Spolu s Feninem vedle sebe typově nesedí, více si může vyhovět se Svěrkošem, který se může pohybovat mezi Barošem a zálohou (jakési 4 – 2 – 3 – 1). Ostravskému útočníkovi ostré střety na hrotu nesedí, je to typ, který si hledá volné místo.

Přestože toho odehrál v reprezentaci málo (5 startů), jeho efektivita je vysoká. Gólová přihrávka s Litvou i Polskem, trefa proti Švýcarsku, výrazný podíl na gólu se Skotskem či dobrý výkon s Anglií.

Témata:  sport, fotbal, ČR, Slovinsko
Skupina 2
Články odjinud


Články odjinud