Repre: Postup, nebo velký krach | iSport.cz
Karel Häring
5. ledna 2009 • 15:49

Repre: Postup, nebo velký krach

Petr Rada
TOP VIDEA
iSport podcast: Reprezentace je závislá na Slavii. Ale Šilhavý týmu dokázal dát nadšení iSport podcast: Reprezentace je závislá na Slavii. Ale Šilhavý týmu dokázal dát nadšení
Olomouc - Kladno: Na stadionu nefungoval mikrofon, fanoušci si hymnu zazpívali sami Olomouc - Kladno: Na stadionu nefungoval mikrofon, fanoušci si hymnu zazpívali sami
VŠECHNA VIDEA ZDE

Evropský šampionát v Rakousku a Švýcarsku už je dávnou minulostí, letošní rok je ve znamení kvalifikace MS 2010. Na podzim se dozvíme, jestli Česko vyrazí do Jihoafrické republiky. Co čeká v nejbližších měsících národní tým?A jaké jsou vyhlídky týmu vedeného trenérem Petrem Radou?

1. Rosického návrat
Koncem ledna to bude rok, co hrál Tomáš Rosický naposledy soutěžní zápas. Ještě v srpnu věřil, že by na říjnovou kvalifikaci v Polsku a se Slovinskem mohl být připravený, jenže komplikace neustále návrat odkládaly, až v listopadu podstoupil druhou operaci. Trenér Arsenalu poté odhadl dobu návratu na osm týdnů.

Od té doby nikdo prognózy týkající se návratu neaktualizoval. Kouč Petr Rada uvedl, že věří, že pro březnový kvalifikační dvojzápas pošle pozvánku i Rosickému. Důvod jeho přání je jasný, v podzimní části chyběla národnímu týmu právě invence v ofenzivní fázi (navíc chyběla i druhá alternativa na pozici kreativního záložníka, Marek Matějovský).

Jak to vidí Sport: Rosický se vrátil už v prosinci do Londýna a pracuje na tom, aby znovu hrál, nicméně ho čeká ještě dlouhá doba, než se objeví v nějakém soutěžním zápase. Z tohoto pohledu se jeví jeho účast ve dvou jarních zápasech kvalifikace stále nejistá. A otázkou je, jak se na „Malém Mozartovi“ projeví extrémně dlouhá pauza. Přes mimořádný talent a cit pro fotbal, který má, to potrvá. Pokud se mu vyhnou v průběhu roku další zdravotní potíže, mohou fanoušci počítat se „starým“ Rosickým až na podzim.

2. Ostré jaro
V první polovině tohoto roku čekají reprezentaci jen dva soutěžní zápasy (a dva přípravné), ovšem oba mohou výrazně ovlivnit postupové naděje. Na konci března (28.) se Radův výběr představí ve Slovinsku, první dubnový den pak hostí lídra 3. skupiny, národní tým Slovenska. Především v derby potřebují Čech a spol. získat tři body, jinak se jim první příčka a s ní i přímý postup hodně vzdálí. A to navzdory faktu, že v podzimním finále odehraje Česko tři ze čtyř utkání v domácím prostředí.

Jak to vidí Sport: Jak už v průběhu podzimu několikrát zaznělo, třetí skupina bude velmi vyrovnaná. A vypadá to, že tak zůstane až do samotného konce. Podle výkonů z podzimu nemá ani jeden z týmů kvality na to, aby do zbytku kvalifikace nezaváhal. Češi potřebují z jarního dvojutkání alespoň čtyři body. A to v kontextu s podzimními výkony není snadný úkol. Pokud je nezískají, bude účast na mistrovství světa ve velkém ohrožení.

3. Kdo bude v útoku?
Po Kollerově odchodu do reprezentační penze je to tradiční dilema. Petru Radovi se nabízí pět forvardů: Baroš, Svěrkoš, Fenin, Bednář a Necid. První z nich prožívá v dresu Galatasaraye Istanbul střeleckou renesanci, ještě ale musí získanou pohodu přenést do reprezentace. Fenin se v závěru bundesligového podzimu zvedl, a jestliže na to naváže i na jaře, vzroste síla českého útoku. Kouč národního týmu asi nejásá nad tím, že Svěrkoš a Necid v zimě přestoupili. Změna prostředí a riziko menší herní praxe je mohou dostat z pohody. To platí především o bývalém útočníkovi Slavie, kterého čeká tvrdý boj o místo v CSKA Moskva.

Jak to vidí Sport: Přestože má Baroš spoustu kritiků, jeho pozice v národním týmu se nemění. I nadále bude nastupovat v základní sestavě. Právě jemu výrazně chybí Rosického kreativní schopnosti, což v Galatasarayi obstarává Lincoln. Více prostoru si zaslouží i Roman Bednář. Český fotbal nemá tolik útočníků, aby mohl opomíjet hráče, jenž se prosazuje v Premier League. Ani Fenin se Svěrkošem by neměli chybět v nominaci. A Necid? Čas ukáže...

4. Vrátí se Galásek?
Spolehlivé výkony v dresu Baníku mu vynesly zahraniční prodlouženou v Mönchengladbachu a trenér Rada se před nedávnem nechal v německém tisku slyšet, že pokud by se defenzivní záložník chtěl vrátit do reprezentace, uvítal by ho. „Jasně že postrádá trochu rychlosti, ale díky svému taktickému myšlení je pořád konkurenceschopný,“ prohlásil Rada.

Jak to vidí Sport: Je jasné, že se zatím nepodařilo najít stabilního defenzivního záložníka, ale za normální situace, tedy pokud nebude příliš mnoho středopolařů ze hry, by už kouč neměl o návratu mnohonásobného reprezentanta uvažovat. Jednak to není řešení pro šampionát a za druhé, s Galáskem v základní sestavě by musel hrát s pětičlennou zálohou. Ve čtyřčlenné už má při vysokém tempu problémy.

5. Co provedou volby?
I když přímo nesouvisí s děním na hřišti, i výsledek valné hromady ČMFS může výrazně ovlivnit dění v reprezentaci. Luděk Vinš, majitel Viktorie Žižkov, který již oznámil kandidaturu, uvedl, že pokud by zvítězil, nabídl by Ivanu Haškovi velkou pravomoc v reprezentačním úseku. Je to stejné jako v klubu, když se změní majitel. Ten mívá své „koně“ a zpravidla i menší trpělivost se zděděnými trenéry v případě horších výsledků.

Jak to vidí Sport: Z pohledu Petra Rady to není ideální situace, ale platí: pokud budou výsledky, o funkci nepřijde.

 
Skupina A
Články odjinud


Články odjinud