Haškův nástupce? Nejspíš asistent Bílek | iSport.cz
13. října 2009 • 04:01

Haškův nástupce? Nejspíš asistent Bílek

Autor: Marek Bílek
Vstoupit do diskuse
7
TOP VIDEA
INSIDER: Sparta měla koupit Jemelku, Horváth by byl jako Panenka
RUDEJ FANDA: Sparta dopředu? Jak Hřebíkův kosočtverec! Z Beauguela je Tecl kola
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Poslední zápas a boj o zázrak končí. Česká reprezentace s největší pravděpodobností nepostoupí na světový šampionát, což by znamenalo i konec trenéra Ivana Haška. Kdo jej ve sledované funkci nahradí?Fotbal na Facebooku

A co by se mělo v následných dnech kolem místa prvního kouče v zemi dít?

Posuňme se před středeční půlnoc. Ať český tým porazí v posledním kvalifikačním utkání Severní Irsko jakýmkoliv rozdílem, dá se těžko předpokládat, že Slovinci zaváhají v San Marinu.

Čtěte více:
Skončí Hašek? Řekne ve středu »
Analýza: Může za to Rada. A ti, co ho zvolili »


Tím pádem ze třetí kvalifikační skupiny postoupí na mistrovství světa Slovinsko a Slovensko. Česka se turnaj v Jihoafrické republice týkat nebude.

Ivan Hašek a Michal Bílek v dobré náladěIvan Hašek a Michal Bílek v dobré náladěFoto Jaroslav Legner (Sport)

A v ten moment patrně Hašek naznačí, co se stane s ním jako s reprezentačním trenérem. „V hlavě už něco mám," prozradil v neděli muž, který zároveň zastává funkce předsedy ČMFS a kouče národního týmu.

„Ta šance, že postoupíme na mistrovství světa je cca skoro nic. Proto už asi Ivan ví, jaké řešení ohledně reprezentačního trenéra zvolí," míní bývalý kanonýr a Haškův spoluhráč ze Sparty Horst Siegl. „Nevěřím, že by pokračoval dál v obou funkcích," dodal.

Čtěte také:
Šance na postup? Čtyři procenta »

„To se podle mě dlouhodobě ani nedá zvládnout," doplnil jej další člen sparťanského souboru z osmdesátých let minulého století Daniel Drahokoupil.

Když začátkem července výkonný výbor vybral nového reprezentačního trenéra, sám Hašek hned zdůraznil, že se jedná o provizorní řešení za daných okolností.

Prohlásil, že od 1. ledna 2010 česká reprezentace bezpodmínečně potřebuje trenéra s dlouhodobým pracovním horizontem. „Musí nastat koncepční řešení. To znamená trenér na čtyřletý cyklus od jednoho mistrovství světa k druhému," uvedl tehdy.

Tomáš Rosický odchází střídat, svým výkonem výrazně pomohl kouči Haškovi (vlevo) k vítězství nad Polskem
Tomáš Rosický odchází střídat, svým výkonem výrazně pomohl kouči Haškovi (vlevo) k vítězství nad Polskem

Pokud dodrží slovo, měl by Hašek pravděpodobně postupovat následně: Jako předseda najít sportovního ředitele ČMFS, jenž bude za práci svazových koučů zodpovědný. Ve spolupráci s ním předložit výkonnému výboru vhodné kandidáty. A z nich pak vybrat toho nejlepšího.

Adeptů by se jistě našlo mnoho. „Ale podle mě je největším favoritem současný asistent Míša Bílek," tipuje Drahokoupil. „Zdá se mi, že Michal Bílek má k tomu místu asi opravdu nejblíže," souhlasí Siegl.

Co hovoří pro Bílka? S Haškem se zná přes dvacet let, současný šéf svazu na něj nedá dopustit.

„Je to vítězný typ a úspěšný trenér," charakterizoval Bílka před časem Hašek. Navíc by tím předseda ČMFS neztratil absolutní kontrolu nad „hlavním zbožím". Bílek by s ním totiž jistě všechny kroky do detailu konzultoval.

„A asi by ani nebylo vhodné, kdyby se všechno překopávalo. Michal s národním mužstvem nějakou dobu je, zná prostředí i hráče," připomíná Siegl další plus pro Bílka. „Připadlo by mi to jako logický krok," tvrdí Drahokoupil.

Před časem se mluvilo ve spojitosti s reprezentačním trenérem o Karlu Jarolímovi. Kouč Slavie dokonce v červnu, kdy se stal Hašek předsedou, figuroval na prvním místě. Jenže Jarolím pak cuknul a zůstal v klubu.

Karel Jarolím při derby příliš důvodů k radosti nemělKarel Jarolím při derby příliš důvodů k radosti nemělFoto Pavel Mazáč (Sport)

„Myslím si, že teď nepřipadá v úvahu, že by se stal reprezentačním trenérem. Slavia ho nebude chtít uvolnit," tipuje Drahokoupil. Hašek možná Jarolímovi nenabídne funkci také z principu. Jednu šanci už přece dostal a nevyužil ji...

„Říká se, že dvakrát nevstoupíš do téže řeky. A to se teď skutečně může klidně stát," konstatuje Siegl.

Sám Hašek o sobě dlouhou dobu prohlašoval, že se cítí víc trenérem než funkcionářem. Že by v něm tyto pudy převládly, vzdal by se místa předsedy ČMFS a věnoval se pouze roli reprezentačního kouče?

„To neudělá," říká jednoznačně Siegl. „I když mu trénování bude chybět, zůstane předsedou. Vrhnul se na tuhle práci a bude ji chtít dokončit," věří Drahokoupil.

O všem se rozhodne v nejbližších dnech. Minimálně do zítřejší noci zůstává trenérem reprezentace Hašek.

A co skutečně bude dál? To ví momentálně asi jen on sám.

 

Vstoupit do diskuse
7
Skupina 2
Články odjinud


Články odjinud