Nadmořská výška: Bude se hrát i nad Sněžkou
Mistrovství světa v Mexiku 1970 a 1986 poznamenala nadmořská výška, na kterou si hráči z Evropy těžce zvykali. Stadiony v Jihoafrické republice sice nestojí na velehorách, ovšem třeba ty dva v Johannesburgu jsou výš než Sněžka. Jak to ovlivní výkony týmů?
Tím rébusem si lámou hlavu všichni účastníci mistrovství světa. Tedy, měli by. Hráči, kteří jsou zvyklí na hřiště v nízkých nadmořských výškách, najednou budou hrát důležité zápasy doslova na horách. Jak si s tím poradí?
Jen si to představte: nejvýše položený stadion v Anglii, The Hawthorns, na kterém hraje West Bromwich Albion, leží 168 metrů nad mořem. Stadion v Rustenburgu, kde Angličany čeká první soupeř, USA, je o 1332 metrů výš.
Nadmořská výška v pořádajících městech | |
![]() | |
Kapské Město Durban Nelson Mandela Bay/Port Elisabeth Nelspruit Tshwane/Pretoria Polokwane Mangaung/Bloemfontein Rustenburg Johannesburg | 0 m.n.m. 0 0 660 1214 1310 1400 1500 1753 |
I proto Fabio Capello už na konci dubna nahnal hráče do Altitude Center v Londýně, aby provedl důkladné testy jejich přizpůsobitelnosti na změnu nadmořské výšky. Dokonce se uvažovalo o tom, že angličtí fotbalisté dostanou na mistrovství tabletky viagry, která problém pohybu v řidším vzduchu částečně pomáhá řešit.
„Týmy z toho musejí mít zamotanou hlavu, musejí se pořádně logisticky připravit. Je potřeba dbát na pitný režim, vyšší zastoupení cukrů v potravě, důležité je spát v dané nadmořské výšce nebo aspoň podobných podmínkách, aby se organismus přizpůsobil,“ upozorňuje Jaroslav Větvička, předseda lékařské komise Českého olympijského výboru.
Jaký efekt má nadmořská výška na sportovce? Podle studie Patricka McSharryho, výzkumníka Královské strojírenské akademie Univerzity v Oxfordu, se velká nadmořská výška může projevit dýchavičností, bolestmi hlavy, únavou a dalšími, někdy vážnějšími příznaky.
„Je pravděpodobné, že hráčům budou ke konci zápasu docházet síly, vyčerpání tam bude určitě,“ přikyvuje Větvička. „A podle testů například při střelbě zbraní nebo na koš je jasně prokazatelná korelace mezi vyčerpáním a dovedností, technikou či přesností,“ upozorňuje.
Zkrátka žádné dobré zprávy pro týmy, které například do Johannesburgu, kde jsou dva nejvýše položené stadiony MS, dorazí z nížinné země. „Stoprocentní aklimatizace je možná po opravdu dlouhé době, ale počítá se s tím, že si tělo alespoň částečně přivykne minimálně po deseti čtrnácti dnech,“ odhaduje Větvička.
I proto se Angličané, nebo třeba i Slováci, připravovali v rakouských Alpách.
Pomůže jim to?