Jonáš Bartoš
7. září 2016 • 15:57

Jarolím: Mít Schicka v jednadvacítce je luxus. Talent převyšuje vrstevníky

TOP VIDEA
Přestupová sága je u konce, Stanciu je v Praze. Vítali ho agenti Přestupová sága je u konce, Stanciu je v Praze. Vítali ho agenti
Rada: Poháru klademe velkou váhu. Těší mě, že Pernica ještě zůstane Rada: Poháru klademe velkou váhu. Těší mě, že Pernica ještě zůstane
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kdo viděl úterní smolný zápas české jednadvacítky v Belgii (1:2), uznale tleskal individuálnímu představení Patrika Schicka. Dvacetiletý talent znovu patřil k nejlepším hráčům na trávníku a nahlas si řekl o to, aby povýšil do prvního týmu. „Je horký kandidát na to, aby v áčku byl,“ prohlásil na hodnotící tiskové konferenci po prvním srazu národního týmu trenér Karel Jarolím.Patrik Schick vyletěl v minulé sezoně, kdy na hostování v Bohemians zvládl nastřílet osm ligových branek. Ve velkém progresu pokračuje i v probíhajícím ročníku, kdy místo návratu do Sparty kývl na přestup do italské Sampdorie.

Dvacetiletý útočník v sobě skrývá nesmírný potenciál, ukázal to i v úterní kvalifikaci české jednadvacítky v Belgii. Skvělou akcí připravil vyrovnání na 1:1 pro kapitána Aleše Čermáka, nastřelil tyčku a na hřišti předvedl řadu zajímavých akcí.

„V obou zápasech patřil k nejlepším, svým výkonem ostatní hráče převyšoval. Nesporně má velký potenciál, když se podíváte na jeho produktivitu v porovnání s ostatními hráči v jiných týmech, ne nadarmo se pohybuje na těch nejvyšších příčkách,“ chválil ho trenér české jednadvacítky Vítězslav Lavička.

Schick je s deseti brankami nejlepší střelec kvalifikace, k tomu přidal čtyři asistence. Po přestupu do zahraničí pokračuje ve skvělých výkonech. „Patrikova čísla v kvalifikaci jsou hodně vysoká, je pro nás klíčovým hráčem,“ souhlasil Lavička.

Lavička o prohře s Belgií: Všichni cítíme zklamání a frustraci

Nešťastné utkání v Belgii, které čeští mladíci prohráli 1:2 až kvůli zbytečně inkasované brance v samotném závěru, sledovali na vlastní oči i trenéři českého áčka Karel Jarolím a Boris Kočí. Nástupce Pavla Vrby následně připustil, že nastala doba pro to, aby si šikovného střelce vytáhl k sobě do prvního týmu.

„Je to pravděpodobné. Patrik je typ útočníka, kterého v áčku momentálně nemáme. Uvidíme podle dalšího vývoje, jak se mu bude dařit, jestli bude dostávat prostor v klubu. Ale je to horký kandidát na to, aby v áčku byl,“ prohlásil Jarolím.

Jeho tým čeká za měsíc (8. října) nejtěžší zkouška světové kvalifikace, zápas na půdě úřadujících světových šampionů z Německa. O den dřív hrají doma závěrečné utkání kvalifikace o EURO v Polsku česká „Lvíčata“ proti Moldavsku.

Boj o postup, nebo povýšení?

Trenéři teď musí rozhodnout, do jakého výběru Schicka zařadí. „Komunikace mezi áčkem a jednadvacítkou je nastavená dobře. Máme pravidelné schůzky, koneckonců i kanceláře vedle sebe. Jarda (Jaromír Šeterle) koordinuje oba týmy manažersky, dohoda by neměla být problém. Pokud trenéři áčka dojdou k závěru, že Patrik pro ně bude klíčovým hráčem, budu to respektovat. Ale Karel (Jarolím) moc dobře ví, o co s Moldavskem budeme hrát,“ uvedl Lavička.

Jednadvacítka před závěrečným zápasem ve skupině nemá přímý postup (jen pro vítěze skupiny) ve svých rukách. Před Belgií vede o dva body, nicméně úterní soupeř má k dispozici ještě o zápas víc. Proto tým s Moldavskem nutně potřebuje uspět, aby měl větší šanci udržet vedoucí příčku.

Jarolím: Jsem zklamaný z výsledku, ne z výkonu

Jenže své problémy má i áčko. Z nominované útočné čtyřky Necid, Škoda, Vydra, Václav Kadlec se na posledním srazu gólově prosadil jen posledně jmenovaný proti Arménii. V důležitém utkání se Severním Irskem (0:0) koncovka drhla. Na otázku, zda v současné chvíli není držení Schicka v jednadvacítce zbytečný luxus, Jarolím odvětil: „Dá se to tak říct.“

Je tedy možné, že trenér Lavička bude v závěrečném zápase kvalifikace postrádat svého klíčového hráče. „Věřím, že se najde optimální řešení. Teď už s námi byl Lukáš Juliš, na hrotu může hrát i Standa Klobása, alternativy tedy máme,“ uvedl 53letý trenér.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze