Sylvestre v Anglii: Vděčím za to české lize
ROZHOVOR - To je ale skok! Ještě před týdnem nastoupil v české lize – a o víkendu už válel v Premier League. Ludovic Sylvestre, do nedávna opora Mladé Boleslavi, byl půlhodiny u toho, když nováček z Blackpoolu senzačně zvítězil ve Wiganu 4:0!
Po hodině hry zasvítila u postranní čáry na tabuli devatenáctka. Ludovic Sylvestre, čerstvá posila Blackpoolu, vyběhl na hřiště nejsledovanější ligové soutěže fotbalového světa. „S českou ligou se to nedá vůbec srovnat,“ vypráví nadšeně.
První vystoupení v Premier League a výhra 4:0 na půdě Wiganu. Není to něco fantastického?
„To určitě. Vyhráli jsme přesvědčivě a troufám si říci, že naprosto zaslouženě. A dokonce jsme mohli zvítězit i vyšším rozdílem. Povedlo se nám všechno, domácí jsme rozložili. Nebudu ani líčit, jaké tu je nadšení. To zkrátka nejde.“
Blackpool je nováček soutěže. Je to pro odborníky velké překvapení?
„Ano, je to velké překvapení. I pro mě, pro všechny ostatní hráče. Nebudu zapírat, že jsme šli do prvního zápasu opatrně, až s pokorou, nevěděli jsme, co nás čeká. Ale vyhráli jsme 4:0! A venku! Nejsem přítelem statistik a rekordů, ale historicky to něco nejspíš znamená. Novináři vzpomínali, komu se to povedlo. Možná na něco přišli, ale dlouho si to nemohli vybavit.“
Jak si vysvětlujete tento výsledek?
„Nebyli jsme v utkání favority, což byla asi naše výhoda. Všichni šli do soubojů s maximálním nasazením, na dvě stě procent. Chtěli si vychutnat premiéru, vyhrát. “
Nepodcenili vás domácí?
„Ne, ne, to bych v žádném případě netvrdil. V anglické lize nikdo nic nepodcení, každý bojuje, jak umí. Byli jsme zkrátka lepší.“
Nekazí vám trochu dojem, že jste se nedostal do základní sestavy?
„Ale vůbec ne. To bylo rozhodnutí trenéra a já ho plně respektuju. Postavil výbornou taktiku, která nám vyšla. A já mám radost, že jsem se dostal na hřiště na třicet minut. I to bylo velkolepé a nádherné, moc jsem si to užíval. Byla to pro mě obrovská zkušenost a jsem za ni trenérovi nesmírně vděčný.“
Jste s mužstvem teprve týden. Nenastaly potíže se sehráním se s ostatními?
„Vůbec ne. Naopak si myslím, že si rozumíme velice dobře. Klub sice posiloval až do poslední chvíle, ještě po mně přišli tři noví hráči. Tvoří ho nyní vynikající fotbalisté, kteří snadno nalezli společnou řeč. Chybějící čas na sehrání vynahradila chuť předvést se.
Koho považujete za ideálního spoluhráče?
„To bych nechtěl zatím předvídat. Rozumím si se všemi a především chceme vystupovat jako mužstvo.“
Co vám řekl po utkání trenér Holloway?
„Byl nesmírně šťastný, o takové premiéře se mu ani nesnilo. Stejně jako ostatním. Ale také řekl, že se můžeme ještě zlepšovat. Věříme mu.“
Jak jste vnímal atmosféru Premier League?
„To se nedá s českou ligou vůbec srovnat, čímž ji nechci snižovat. Vděčím jí za mnoho, nebýt českých klubů, těžko bych teď hrál v Anglii. Ale Premier League je právě kvůli fanouškům něco úžasného. I když Wigan prohrál, fandili. Už se těším na naše v domácím střetnutí. Bohužel rozlosování je takové, že doma budeme hrát až ve třetím kole.“
Kontaktoval vás někdo z bývalých spoluhráčů z Mladé Boleslavi a blahopřál vám k vítězství?
„Ano, volal mi hned po utkání Alexandre Mendy. Byl skoro šokovaný, co jsme hned v prvním utkání dokázali, že jsme vyhráli takovým obrovským rozdílem. Příště nás čeká Arsenal, to bude fantastické utkání.“
Těšíte se na Tomáše Rosického?
„Na Spartě na něj vzpomínali jako na velkého hráče a vím, že je opravdu skvělý. Ale takové je celé mužstvo Arsenalu.“
Je pro vás pikantní, že je složené převážně z Francouzů včetně trenéra Wengera?
„Takhle jsem o tom nepřemýšlel. Je ale dobře, když se krajané v Anglii prosazují, dělá to dobré jméno celému našemu fotbalu. I mně.“
Je Blackpool schopen podávat takové výkony i v dalších zápasech?
„Proč by ne? Jak už jsem řekl, všichni jsou ochotni nechat na hřišti duši. Je to bojovné mužstvo, které má svou vnitřní sílu.“
Rok založení: 1887 Poslední účinkování v nejvyšší soutěži: 1970/1971 Největší úspěch: vítězství v Anglickém poháru v roce 1953 Nejslavnější hráči: sir Stanley Matthews (v roce 1956 získal Zlatý míč – ve 41 letech), Alan Ball (mistr světa z roku 1966) Zajímavost: Doposud nejdražším přestupem v historii byl loňský příchod skotského záložníka Charlieho Adama. Po půlročním hostování za něj klub vyplatil Glasgow Rangers 500 tisíc liber (14,5 milionu korun), což na ostrovní poměry není moc. Stadion Bloomfield Road má kapacitu pouze 12 555 míst, průměrná návštěva byla v roce postupu 8500 diváků. Po postupu do Premier League byl stadion rekonstruován a rozšířen na 17 625 sedadel. |