Pavel Hartman
22. února 2011 • 10:04

ANALÝZA: Tresty pro Spartu jsou nízké

Vstoupit do diskuse
16
TOP VIDEA
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jaké tresty vynesla disciplinární komise? Vysoké, adekvátní nebo nízké? Z mezinárodního pohledu i z pohledu „Goldovy disciplinárky“, která slíbila, že bude těžké delikty trestat sankcemi na horní hranici sazby, platí varianta číslo tři.Šlo přece o podvod na reprezentaci. Dokonce s přesahem přes hranice. Zkrátka přečin nejvyššího kalibru.

Stop na dva zápasy, respektive deset týdnů natvrdo a pokuta 750 tisíc korun – málo, nebo hodně?

Nejdřív si připomeňme, s čím Golda a jeho členové nastupovali do úřadu a co opakují: „Závažná provinění budeme trestat tresty na horní hranici sazby.“

Teď si zopakujme, co Sparta provedla. Z rozhodnutí jejího generálního sportovního manažera a trenéra Jozefa Chovance nasadila do přípravného turnaje ve Španělsku tři hráče, které předtím kvůli zdravotním problémům vyvázala z reprezentace České republiky a Chorvatska.

Maskovala to tím, že trio navlékla do jiných dresů s jinými jmenovkami. Do ofi ciálního zápisu o utkání zapsala dotyčné pod jinými jmény a navíc skutečnou identitu zázračně uzdravených fotbalistů zapřela i po zápase. „Dva góly vstřelil Kadeřábek,“ informoval ofi ciální sparťanský klubový web, i když v reálu se dvakrát trefi l Václav Kadlec.

Co z toho bráno selským rozumem vyplývá? Že se jednalo o záměrný podvod. Kdyby ne, nic by přece Sparta netajila. Ostatně i svazový předseda Ivan Hašek po provalení aféry v rozhovoru pro Sport konstatoval: „Tady někdo lže. Nemůžou z nás dělat pitomce, reprezentace není holubník.“

Disciplinární komise však dospěla k tomu, že o podvod nešlo. „Takhle bych to nehodnotil,“ řekl Jiří Golda. Chovance a Spartu proto komise potrestala jen za porušení předpisu ČMFS a FIFA. Dvěma hráčům pak udělila dvojzápasový trest za nedostatečnou omluvu z reprezentace. Třetího „falešného hráče“ dokonce omilostnila vůbec, neboť byl v hledáčku chorvatského a ne českého národního mužstva...

U odsouzených hráčů sáhla po dolní hranici sazby. To znamená, že nemohou naskočit do utkání na Baníku Ostrava a s Příbramí, ale pro zápas jara v Plzni už budou k dispozici. Kdyby „disciplinárka“ zvolila horní hranici, nezahráli by si tři měsíce, neboli téměř celé jaro.

Manuel Pamič (vlevo) se může usmívat, od disciplinární komise ČMFS vyvázl bez trestu, Václav Kadlec a Tomáš Pekhart (nahoře) si nezahrají dva zápasy
Manuel Pamič (vlevo) se může usmívat, od disciplinární komise ČMFS vyvázl bez trestu, Václav Kadlec a Tomáš Pekhart (nahoře) si nezahrají dva zápasy

Ze Sparty to přitom zavánělo podvodem na druhou. Před disciplinární komisi totiž vyrukovala s novým popisem inkriminovaných událostí. Zatímco předtím Letenští tvrdili, že jediným viníkem je Chovanec, kterému také vedení klubu udělilo pokutu 200 tisíc korun, včera zničehonic přišli s verzí, že hlavní vina padá na vedoucího mužstva Davida Simona. Proč ho tedy samotná Sparta, potažmo Golda a spol., nepotrestali? To je další velký otazník.

Jen pro zajímavost krátká připomínka toho, jak na fingovaný start v přípravném turnaji reagovali v Turecku, které mnozí našinci považují za méně civilizovanou zemi než Česko. Basketbalový klub Galatasaray Istanbul nasadil v přípravném duelu v Německu hráče, jenž byl v trestu od turecké federace, pod jiným jménem.

Co se následovalo po provalení podvodu? Ihned se sešlo představenstvo klubu a vyhodilo téměř celý realizační tým v čele s trenéry. Tresty od svazové disciplinárky? Hráč byl vyloučen z ligy na dva roky a pokutován částkou 4500 eur. Hlavní trenér: stop na tři roky a pokuta rovněž 4500 eur. Klub byl potrestán kontumací každého do té doby odehraného ligového kola a navrch i odečtem pěti bodů z těch, které tým v lize po skandálu získal.

Jiný kraj, jiný mrav.

Vstoupit do diskuse
16

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

Články odjinud


Články odjinud