4. července 2007 • 00:00

Dvacítka si remízou zkomplikovala postup

Sparta - Baník: Birmančevič nádhernou skrytou střelou otevřel skóre! 1:0
Extraligový šerif má v play off víc práce. Jak se rodí tresty? Ujčík už ví, co bude po sezoně

Česká fotbalová dvacítka sahala proti KLDR na světovém šampionátu v Kanadě po téměř jistém postupu do osmifinále, ale nakonec se rozhodne v posledním zápase ve skupině.

Česká fotbalová dvacítka sahala na světovém šampionátu v Kanadě po téměř jistém postupu do osmifinále. V Ottawě dnes otočila nepříznivé skóre proti KLDR, ale minutu před koncem inkasovala z penalty na konečných 2:2. Do tabulky skupiny E si tak připsala druhý bod a v posledním utkání s Panamou potřebuje vyhrát. Další remíza totiž českým fotbalistům k postupu do osmifinále nemusí stačit. Trenér Miroslav Soukup dostál svým slibům a oproti remízovému duelu s Argentinou udělal dvě změny v sestavě. Místo Střeštíka poslal do útoku Pekharta, v záloze nastoupil Kalouda a Suchý se posunul k Šimůnkovi do stoperské dvojice, z níž překvapivě vypadl Mazuch. Jestliže Češi se proti Argentině na začátku jen stěží bránili, úvod proti nováčkovi na šampionátu dvacítek nabídl přesně opačný obraz. Mladí reprezentanti se snažili Kokorejce přitlačit, ale z úvodní územní převahy vytěžili jen střely ze střední vzdálenosti. Nebezpečnější byl v deváté minutě po šikovném zpracování Jandův pokus, ovšem korejský brankář byl na zemi včas. Po jedenácti minutách se osmělil i soupeř a český brankář Petr jen s námahou vyrazil střelu Kim Kuk-čina na roh. Soukupovi svěřenci však nevzali varování vážně, a tak přišel trest: ve 12. minutě pláchl Dohnálkovi kapitán Kim Kum-il a nechytatelně poslal výběr KLDR do vedení. Za dvě minuty mohl srovnat po přihrávce Fenina Kalouda, ale křížnou střelou těsně minul. Česká dvacítka se sice pokoušela Korejce zatlačit, jenže její snahu brzdily nepřesnosti i soupeřova zahuštěná a pružná obrana. Asijskému celku vůbec nevadila umělá tráva, na níž se v Ottawě hraje, a naopak k ohrožení se dostával mnohem snadněji než český tým. Po půlhodině hry zabránil Kim Kum-ilovi v druhém gólu gólman Petr, čtyři minuty před koncem poločasu zase těsně vedle hlavičkoval Čong Čo-min. Kouč Soukup o pauze posílil ofenzivu a právě čerstvý muž na hřišti Střeštík, který nahradil obránce Dohnálka, mohl po pár sekundách druhé půle vyrovnat. Po přiťuknutí Pekharta se mu naskytla podobná pozice jako při korejském gólu, ovšem těsně minul horní růžek. Češi přišli z kabin viditelně nažhaveni a soupeře zatlačili do hluboké defenzivy. Dvakrát zahrozil agilní Pekhart a především hlavička po centru Kaloudy v 52. minutě volala po gólu. Toho se Češi dočkali až o čtyři minuty později, kdy z dobrých dvaceti metrů napřáhl Kalouda a přízemní střelou k pravé tyči zaskočil Ču Kwang-mina. Čechy i jejich fanoušky v hledišti ottawského stadionu, kam zavítalo o mnoho tisícovek méně diváků než s Argentinou, polila živá voda. A deset minut od vyrovnání zavládla v českém táboře ještě větší radost. Na Jandovu kolmici si naběhl Kúdela, krásně zprava nacentroval a Fenin zblízka otočil skóre. Češi s přehledem kontrolovali další průběh, jenže v 88. minutě spadl po kontaktu s Jandou jeden z Korejců a španělský sudí ukázal na značku penalty. Brankář Petr sice pokus Čon Kwang-hjoka vyrazil, ale na dorážku už nedosáhl. Češi tak ztratili téměř jistý postup do osmifinále a v posledním utkání skupiny v pátek v noci proti Panamě budou muset nejspíš vyhrát. Výsledek: Česká republika "20" - KLDR "20" 2:2 (0:1) Branky: 56. Kalouda, 66. Fenin - 12. Kim Kum-il, 89. Čon Kwang-hjok z pen. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Martinez, Yuste Jimenez (všichni Šp.). ŽK: Šimůnek, Kúdela - Pak Song-čo, Čong Čo-min. Sestavy: ČR: Petr - Dohnálek (46. Střeštík), Suchý, Šimůnek, Kubáň - Gecov, Kalouda (83. Okleštěk), Kúdela, Janda - Fenin (90. Mičola), Pekhart. Trenér: Soukup. KLDR: Ču Kwang-min - Pak Nam-čo, Jun Jong-il, Ri Kwang-hjok, Čon Kwang-hjok - Kim Kuk-čin (63. Pak Čo-min), Pak Song-čo, Ri Čol-mjong, Kim Kjong-il (81. Ri Hung-ryong) - Čong Čo-min, Kim Kum-il. Trenér: Čo Tong-sol.

Témata:

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.