Jsou ve finále!

Autor: Sport
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

Klidně se štípněte, ale není to sen. Čeští fotbalisté budou hrát v neděli v Torontu finále MS hráčů do 20 let! Postrčila je do něj semifinálová výhra 2:0, kterou v klání s Rakouskem zařídily góly Mičoly a Fenina.

Jsou tam! Každý z nich o tom jen tajně snil. Nevěřili, že se to splní. Jenže teď už je jisté, že se jim sen vyplní. Čeští mladíci jsou ve finále mistrovství světa! Paráda! Čeští junioři si v semifinále bez problémů poradili s Rakouskem (2:0) a v neděli si zahrají o zlato! Hráči se drží na střídačce za ramena. Realizační tým s nimi. Společně odpočítávají poslední vteřiny utkání. Jen jeden muž nervózně přešlapuje u postranní čáry. Trenér Miroslav Soukup. Z tribuny ke svým parťákům sbíhá zraněný Marcel Gecov. Schůdek po schůdku. Stihne to jen tak tak. "Ti Češi jsou vážně dobří," zahlásí muž na tribuně a v tom se ozve závěrečný hvizd rozhodčího. Ten znamená jediné, Češi porážejí Rakousko 2:0 a míří do finále! Někteří se objímají, jiní padnou na zem. Ti ze střídačky běží ke svým spoluhráčům na hřišti, již jim běží naproti. Někteří se však posadí na zadek. Jen tak sedí, a pokoušejí si uvědomit, co dokázali. Kubáň s Frydrychem slaví po svém. Nasadí si na hlavu speciální balonky na pérkách a s nezvyklou ozdobou pobíhají po trávníku. Každý slaví, jak jen může. Jen jeden muž chodí po hřišti smutně. Naplno se radovat nedokáže. Petr Janda dostal druhu žlutou kartu a o finále přišel. Pak se hráči chytí za ruce a společně jdou poděkovat divákům. Většina lidí už míří domů, stojí na schodech a pokoušejí se co nejrychleji dostat k východu. Jenže najednou se zastaví, na schodišti se otočí a bez zaváhání vzdají Soukupovým svěřencům hold. Zasloužený. A oslavy na hřišti pokračují. Oblíbený vláček nechybí. Strojvedoucím je Martin Fenin, který celý vláček táhne. Jenže záhy si jej ochočí kouč Miroslav Soukup. Nasedne na Fenina a nechá se vézt... Tak tahle vypadala česká radost. Finále mistrovství světa si nevykopete každý den. V české či československé historii si jej předtím vybojovaly jen dvě generace. Reprezentační A-tým bojoval o zlato jen na MS 1934 v Itálii a pak v roce 1962 v Chile. "Je to neuvěřitelný pocit! Máme medaili! Ještě jsem si to ani pořádně neuvědomil. Neumím to ani popsat," povídal po utkání Marek Střeštík. "První pocity jsou neskutečně krásné. Je to náš krásný sen, který jsme si splnili. Už je to realita! Jsme tam!" křičel zase Luboš Kalouda. "Máme už jistou medaili. Teď se akorát bude rozhodovat jakou. Budeme se snažit získat tu nejcennější. Jednou jsme tady a řekli jsme si, že uděláme co nejlepší výsledek," radoval se Lukáš Kubáň. Poslední krok do finále nebyl ani příliš těžký. Poprvé to nebylo drama. Prodloužení ani penaltový rozstřel se nekonal. Zápas byl prakticky rozhodnut už v 15. minutě. To už totiž Češi vedli 2:0. První úder přišel již ve 4. minutě. Kalouda zahrával z levé strany vápna volný přímý kop, rakouský brankář míč jen vyrazil a Mičola ho napálil do branky. Stál v pravý čas na pravém místě. Jak ale sám řekl, původně měl stát úplně jinde. "Bylo to velké štěstí. Protože bych měl být normálně na půlce a hlídat hráče. Ptal jsem se stoperů, jestli tam na to mám jít. Říkali mi pořád: ne, ne, ne. Najednou mě ale pustili. Šel jsem tam naslepo a padlo to tam. Štěstí," vyprávěl mladíček z Ostravy. A za chvíli to bylo 2:0. Na stejnou strunu jako při zápase s KLDR si zahráli Kúdela s Feninem. První dostal nápaditou přihrávku od Mičoly na pravé křídlo, ostře odcentroval a teplický útočník Fenin už pak míč zasunul do branky. "Využil jsem toho nového pravidla, že můžu stát v ofsajdu, když na mě neletí balon, a pak už to bylo jen o tom, jestli se Ondra dokáže dostat za beka. Dostal se tam a bylo to!" radoval se šikovný forvard. Čeští reprezentanti mohli v první půli ještě zvýšit. Ve vyložené pozici však rakouský brankář Střeštíkův pohotový pokus vyrazil nohou. Se začátkem druhé půle se Češi nechali trochu zatlačit na vlastní polovinu, později však hru při mexických vlnách obecenstva kontrolovali. Když pak střídající Okotie hlavičkou minul, mohly začít oslavy...

SEMIFINÁLE MS ČESKO - RAKOUSKO 2:0 (2:0) BRANKY: 4. Mičola, 15. Fenin. ROZHODČÍ: Webb - Cann, Mullarkey (všichni Ang.). ŽK: Suchý, Janda, Pekhart - Suttner, Gramann. 28 401 diváků. GÓLY: 1:0 - 4. minuta - Mičola posílá do branky míč vyražený rakouským gólmanem, který si neporadil s Kaloudovým trestným kopem. 2:0 - 13. minuta - Fenin je na konci nádherné akce, kterou vymyslel Mičola přihrávkou na Kúdelu. Ten z pravé strany centruje do vápna, přesně k Feninovi. STŘÍDÁNÍ: 61. Pekhart za Střeštíka, 72. Mareš za Mičolu, 81. Cihlář za Jandu - 46. Junuzovič (5) za Harnika, 59. Okotie (6) za Šimkoviče, 79. Morghentaler za Rasswaldera. MUŽ ZÁPASU MARTIN FENIN druhým gólem otupil naděje Rakušanů. Svým pohybem neustále zaměstnával obranu soupeře, několikrát v utkání ukázal svou vytříbenou techniku. OKAMŽIK ZÁPASU 40. Střeštík je na konci pohledné akce, jeho střelu ale gólman vyráží. Kdyby před poločasem zvýšil na 3:0, druhá půle by se dohrávala jen z povinnosti. CHYBA ZÁPASU 36. Janda ucítil kontakt, a tak ve vápně padl k zemi. Místo penalty ale viděl žlutou kartu za filmování. To ho stálo účast ve finále. STATISTIKA ZÁPASU 3 STŘELY NA BRÁNU 1 7 MIMO 7 3 ROHY 5 1 OFSAJDY 1 25 FAULY 10 VERDIKT ALEŠE ROLLA ČESKO ******* RAKOUSKO**** ČESKO Petr (7) Kúdela (8) Mazuch (7) Šimůnek (7) Kubáň (7) Mičola (8) Kalouda (8) Suchý (7) Janda (7) Fenin (8) Střeštík (7) TRENÉR MIROSLAV SOUKUP RAKOUSKO Zaglmair (6) Suttner (6) Proedl (5) Gramann (5) Rasswalder (5) Harnik (4) Hinum (6) Hackmair (4) Kavlak (5) Šimkovič (4) Hoffer (4) TRENÉR PAUL GLUDOVATZ