22. srpna 2007 • 00:00

Lvíčata nepřesvědčila

Trenér Lavička načal novou éru »jednadvacítky« prohrou ve Skotsku FALKIRK/PRAHA - Nově složená reprezentace do jednadvaceti let prohrála v přípravném utkání ve Skotsku 0:1. Tým poprvé vedený koučem Vítězslavem Lavičkou nezachytil úvod zápasu a domácí Naismith už ve čtvrté minutě jediným gólem rozhodl. Do utkání zasáhlo pět úspěšných vicemistrů světa do 20 let z nedávného šampionátu v Kanadě. "Lvíčata" se znovu sejdou příští měsíc. Už 8. září vstoupí do evropské kvalifikace duelem v Arménii, o tři dny později doma hostí Lichtenštejnsko. Čeští mladíci, kterým z různých důvodů chyběli vicemistři světa do 20 let Petr, Šimůnek, Suchý, Janda, Mazuch či Fenin, ve Falkirku tvrdě pykali za jedinou vážnější chybu, jíž se během utkání dopustili. Jejich úvod sice byl hodně odvážný, ale už ve čtvrté minutě levý bek Kubáň špatně rozehrál, Naismith míč vypíchl a střelou k tyči ze sedmnácti metrů nedal Divišovi žádnou šanci. Vyrovnaný zápas pak postrádal výraznější šance, Češi občas zahrozili jen po standardní situaci, v dobré šanci nemířil přesně Kúdela. Pozorně bránící Skotové si těsný náskok hlídali, až chvíli před koncem nasadil k velkému sólu ostravský stoper Cigánek, jeho střela ovšem také k vyrovnání nevedla. "Určitě to byla hodně prospěšná prověrka a kvalitní test s velmi dobrým soupeřem. S výsledkem samozřejmě spokojeni nejsme, Ta rychlá branka nám vzala dech. Pak jsme byli aktivní, ale soupeř hrál organizovaně. Bylo dobře, že jsme si prověřili možnost zapracování nových hráčů, kteří zastoupili ty, kteří tady s námi nemohli být," řekl Vítězslav Lavička. Poprvé v historii si český fotbalový reprezentační dres oblékl hráč tmavé pleti - Theodor Gebreselassie, obránce Jihlavy. Trenér Lavička mu dal důvěru na druhý poločas. Více o hráčově minulosti čtěte na straně 9. SKOTSKO-ČESKO 1:0 Branka: 4. Naismith. Poločas 1:0. ČESKO: Diviš (46. Švengr) - Řezník, Cigánek, Kúdela, Kubáň (46. Gebreselassie) - Rajtoral, Švec, Holek (65. Mišinský), Kalouda (65. Dočkal) - Fillo, Pekhart (46. Střeštík). *** DALŠÍ VÝSLEDKY Srbsko-Moldavsko 1:1 (na penalty 7:6), Černá Hora- Slovinsko 1:2, Řecko-Bulharsko 1:4, Německo-Irsko 2:2, Ukrajina-Izrael 1:1 (na penalty 4:5), Švédsko-Wales 3:4, Anglie-Rumunsko 1:1, Itálie-Francie 2:1.