3. prosince 2015 • 14:09

FIFA schválila reformy, o rozšíření MS se teprve rozhodne

Autor: ,
Dosluhující předseda FIFA Sepp Blatter a předseda UEFA Michel Platini, který by rád na jeho post nastoupil
TOP VIDEA
Slavia - Bohemians: Video zrušilo Škodův gól – kvůli Součkově ofsajdu Slavia - Bohemians: Video zrušilo Škodův gól – kvůli Součkově ofsajdu
17. den na ZOH: Němci senzační i ve finále, česká spokojenost s medailemi 17. den na ZOH: Němci senzační i ve finále, česká spokojenost s medailemi
VŠECHNA VIDEA ZDE

Výkonný výbor Mezinárodní fotbalové federace schválil reformy, které mají zvýšit transparentnost vedení FIFA po korupčním skandálu. Všichni vrcholní funkcionáři včetně předsedy mohu být zvoleni maximálně třikrát na dobu čtyř let. Výkonný výbor se změní na dozorčí radu, která bude mít 36 členů a bude rozhodovat jen o politických a strategických záležitostech, nikoli o obchodních věcech. To má přispět k omezení moci vysokých funkcionářů. Ti se dnes zabývali i možným rozšířením mistrovství světa."Tyto reformy posunou FIFA k větší transparentnosti a zodpovědnosti. Jde o důležitý krok k tomu, aby se FIFA stala důvěryhodnou, moderní a profesionální sportovní organizací," řekl dočasný prezident Issa Hayatou, který funkci převzal po suspendovaném Seppu Blatterovi, podezřelému z korupce. Blatter byl ve funkci 17 let, což už nyní nebude možné.

Změna výkonného výboru na dozorčí radu má pomoci oddělit manažerské a politické funkce. Rada se bude starat o politiku a strategii, komerční záležitosti přejdou pod generální sekretariát. Členové rady budou voleni jednotlivými konfederacemi, revizní komise FIFA však prověří jejich poctivost.

Součástí reforem je i povinnost, aby každá ze šesti konfederací vyslala do rady alespoň jednu ženu. Mezi nejvlivnější ženy v UEFA patří Dagmar Damková, která je členkou komise rozhodčích a mohla by tak být jednou z kandidátek.

Rozhodnutí o rozšíření MS odloženo

Rozhodnutí o případném rozšíření počtu účastníků fotbalového mistrovství světa od roku 2026 bylo odloženo. Výkonný výbor mezinárodní federace FIFA se na dnešním zasedání nedohodl na navrhovaném zvýšení z 32 na 40 týmů, které prosazují zejména zástupci Asie a Afriky.

Projednávání návrhu byl podle německého zástupce ve výkonném výboru Wolfganga Niersbacha odloženo na příští zasedání, které se uskuteční 24. února, dva dny před volebním kongresem FIFA.

"Hlavním bodem dnešního jednání bylo přijetí komplexního balíčku reforem. K rozhodnutí o navýšení počtu účastníků pro MS 2026 nedošlo. Návrh byl předán k dalšímu posouzení a řešit se bude na příštím zasedání," uvedl Niersbach.

Právě zvýšení počtu účastníků MS je jedním z významných bodů předvolebního boje o post předsedy FIFA. Ve svém programu slíbil početnější turnaj například evropský kandidát Gianni Infantino.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

Témata:  sport, fotbal, FIFA, blatter
 Klasická verze
Mobilní verze