9. dubna 2008 • 00:00

ManU si to rozdá s Barcelonou

Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Fotbalisté Manchesteru United a Barcelony postoupili do semifinále Ligy mistrů. Oba velkokluby v odvetách čtvrtfinále proti AS Řím respektive Schalke 04 si doma připsali shodné výhry 1:0, které je posunuli do další fáze.

Fotbalisté Manchesteru United a Barcelony se mohou těšit na vzájemný souboj v semifinále Ligy mistrů. Oba velkokluby zvládly dnešní odvetné čtvrtfinálové zápasy a navázaly na výhry z minulého týdne ze hřišť soupeřů. Manchester porazil AS Řím 1:0 a Barcelona zdolala stejným poměrem Schalke 04. První zápasy semifinále, v němž se Manchester představí podruhé za sebou, se uskuteční za dva týdny, druhou dvojici tvoří angličtí rivalové Liverpool a Chelsea. Manchester si z Říma do domácí odvety přivezl dvoubrankový náskok a trenér Alex Ferguson si mohl dovolit luxus v podobě šetření hlavních ofenzivních opor Rooneyho a nejlepšího střelce Cristiana Ronalda. Na druhou stranu mohl poslat do hry obránce Ferdinanda, u kterého se nepotvrdila zlomená zánártní kůstka. Domácí si mohli odvetu zpříjemnit už v úvodní půlhodině, jenže římský brankář Doni dal svému týmu naději do dalšího dějství reflexivními zákroky proti střelám Hargreavese a Giggse. Po půl hodině mohl celý dvojzápas dostat nový rozměr. Stále odvážně hrající Římané, kteří chtěli dát zapomenout na loňský sedmibrankový debakl z Old Trafford, měli jedinečnou možnost jít do vedení. Reprezentační záložník De Rossi z přísně nařízené penalty po faulu na Manciniho však vysoko přestřelil branku. A domácí kouč Ferguson po vehementních protestech byl sudím vykázán z lavičky. Druhý tým italské ligy jako by nemohl zlomit komplex z duelů proti Manchesteru ani po poločase. Aktivní Římané několikrát obranu lídra Premier League přehráli, ale ránu Taddeie zblokoval Silvestre a proti hlavičce Juana zasáhl brankář Van der Sar. Trest přišel vzápětí, když se po centru Hargreavese efektní rybičkou vrhl po míči Tévéz a svým gólem udělal ze zbytku odvety dvacet minut před koncem pouhou formalitu. Manchester tak i v desátém letošním vystoupení v Lize mistrů udržel neporazitelnost a diváci na konci mohli aplaudovat i návratu obránce a kapitána Garryho Nevilla. Ten se na hřišti objevil po více než roční pauze zaviněné zraněním kotníku. Barcelona se proti Schalke také do ofenzivy nijak nehnala a spíše opatrně hledala skuliny v obraně soupeře. Výsledkem byl vyrovnaný první poločas, v němž se o střelbu dokonce pokoušeli více hosté. Jako první však zahrozila "Barca". Ve 12. minutě se do první šance řítil Iniesta, ale gólman Neuer jeho střelu zneškodnil a dál držel šance na případné zdramatizování souboje, které mohla přinést akce Kurányiho z 21. minuty. Německý reprezentační útočník s brazilskými kořeny se dostal za barcelonskou obranu, ale poskakující míč nedokázal trefit a ten utekl do zámezí. Ke gólu nevedly ani další slibné akce a hosté mohli litovat absence dánského útočníka Lövenkrandse. Ten se před zápasem odpojil od mužstva a odcestoval za vážně nemocnou dcerkou. Závěr poločasu už patřil zase domácím: Krkič sice ještě nedokázal svoji střelu z deseti metrů usměrnit tak, aby Neuer nezasáhl, ale ve 43. minutě už ani brankář neodvrátil gólovou pohromu. Po nepřehledné situaci se míč odrazil před prázdnou branku a číhající Yaya Touré vystřelil Barceloně definitivní postup. Ten domácí hladce kontrolovali a nároční diváci se zlobili na trenéra Rijkaarda, když dvacet minut před koncem stáhnul ze hřiště aktivního sedmnáctiletého Krkiče.

Výsledky: Manchester United - AS Řím 1:0 (0:0)
Branky: 70. Tévez. Rozhodčí: Övrebö (Nor.). Diváci: 74.423. První zápas 2:0, postupuje Manchester.
Manchester: Van der Sar - Brown, Ferdinand, Piqué, Silvestre - Hargreaves - Park, Carrick (74. O'Shea), Anderson (81. Neville), Giggs (74. Rooney) - Tévez. Trenér: Ferguson.
Řím: Doni - Panucci, Mexes, Juan, Cassetti (56. Tonetto) - De Rossi, Pizarro (69. Giuly) - Taddei (81. Esposito), Perrotta, Mancini - Vučinič. Trenér: Spaletti. FC Barcelona - Schalke 04 1:0 (1:0)
Branka: 43. Yaya Touré. Rozhodčí: Rossetti (It.). ŽK: Puyol - Rafinha, Westermann. Diváci: 75.000. První zápas 1:0, postupuje Barcelona.
Barcelona: Valdes - Zambrotta, Puyol, Thuram, Abidal - Xavi, Yaya Touré (81. Marquéz), Iniesta - Eto'o, Krkič (73. Giovani), Henry (90. Gudjohnsen). Trenér: Rijkaard.
Schalke: Neuer - Rafinha (77. Larsen), Bordon, Krstajič, Westermann - Ernst, Jones - Asamoah (69. Sánchez), Kobiašvili (32. Grossmüller) - Kurányi, Altintop. Trenér: Slomka.