14. dubna 2008 • 00:00

Bohemians poprvé vyhráli venku

Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?

V utkání mužstev nejvíce ohrožených sestupem z fotbalové ligy Mostu a Bohemians 1905 dnes získali tři nesmírně cenné body hosté, kteří v dohrávaném zápase 25. kola vyhráli 4:2.

V utkání mužstev nejvíce ohrožených sestupem z fotbalové ligy Mostu a Bohemians 1905 dnes získali tři nesmírně cenné body hosté, kteří v dohrávaném zápase 25. kola vyhráli 4:2. Bohemians v soutěži dokázali poprvé získat venku tři body a tabulce se vyhoupli na 14. místo před Kladno a Most. Trenér Michal Zach tak při své premiéře v roli hlavního kouče Pražanů výrazně zvedl naděje svého celku na záchranu v soutěži. Trenéři obou týmů postrádali opory. Domácí kouč nemohl postavit Procházku a na poslední chvíli se při rozcvičování zranil organizátor obrany Johana, hosté se museli obejít bez distancovaného střelce Rezka. Obě mužstva začala útočně, ofenzivnější ale přece jen byli domácí. Z první vážnější akce však uhodilo na druhé straně. Bartek vybojoval v osmé minutě roh, který kopal Šmarda. Po nepřehledné situaci střílel Milan Škoda a míč si do vlastní branky nešťastně srazil Webster. Na druhé straně v 11. minutě po dlouhém autu Loose zakončoval Trubila v akrobatické pozici, ale trefil jen Sňozíka, který se dnes vrátil do branky místo Zicha. Inkasovaný gól domácí vyburcoval. Byli aktivnější, hbití útočníci Rilke s Pešírem hodně zaměstnávali obranu Pražanů, ale ta, dirigovaná zkušeným duem Rada - Nikl, veškeré nebezpečí s přehledem odvracela. Vyrovnání se Most dočkal v 31. minutě. Po rozehraném přímém kopu střílel Pilař a Webster zblízka usměrnil míč do sítě; byla to jeho čtvrtá branka v sezoně. To domácí ještě více povzbudilo. Pešír poslal míč na nabíhajícího Gedeona, ale tomu sebral míč brankář Sňozík. Po rychlém brejku Pešír s Rilkem nezvládli včas zakončit, Pešírova tvrdá rána z 20 metrů šla jen o centimetry vedle tyče. Ještě do přestávky ale domácí vývoj skóre přece jen otočili. V 41. minutě se odražený míč dostal k Trubilovi, který propálil houštinu těl před sebou a Severočeši vedli. V ostrém tempu začali domácí i druhý poločas, přestože ofenzivu posílil hostující kouč. Hned v úvodu zahrozili Loos s Pešírem. V 49. minutě Pešír našel nabíhajícího Trubilu, ale Sňozík zachránil, o minutu později si poradil i s bombou Pešíra. I druhou branku si pak domácí dali sami. Střídající Kotyza odcentroval z pravé strany, míč skončil na zadní tyči a padající brankář Švenger si jej srazil do branky. Hosté už nebyli tak pasivní jako v prvním poločase, ale nebezpečnější byli dál fotbalisté Mostu; v 62. minutě Pilařova střela z trestného kopu mířila jen těsně vedle. Jedenáct minut před koncem měl šťastnou ruku při střídání kouč Zach. Na trávník poslal veterána Slezáka a tomu stačilo deset sekund k tomu, aby rozhodl. Zcela volný napřáhl z 22 metrů a Švenger se natahoval marně. V hektickém závěru mohli hosté výhru pojistit, domácí naopak vyrovnat. Šest minut před koncem Kotyza trefil břevno a Morávkovu dorážku Švenger kryl, na druhé straně Pešírovu ránu zastavila tyč branky Bohemians. Definitivní podobu výsledku dal v nastaveném čase Ordoš, který obešel i domácího gólmana a pohodlně poslal míč do sítě. Hodně rozladěný byl z prohry 2:4 s Bohemians 1905 domácí trenér Robert Žák. "Je to špatné, dostali jsme čtyři branky a byly dost nešťastné. Je strašidelné ztratit vedení 2:1 takovým způsobem, takovými góly, které normálně nemůžeme dostávat," řekl Žák. "Prohráli jsme a navíc způsobem, který nás srazil dolů. Musíme si to vyříkat v kabině a musíme bojovat dále. O záchranu se popereme i přes pro nás nepříznivý vývoj," pokračoval Žák. Litoval absence organizátora hry Johany, který prý týmu hodně chyběl. "Při rozcvičení jej začala bolet achilovka, takže nemohl nastoupit," dodal mostecký kouč. Naopak jeho protějšek Michal Zach zářil štěstím. "Utkání jsme začali dobře, dali rychlou branku a měli být na koni. Bohužel to byl naopak signál pro domácí, my neudrželi míč a náznaky protiútoků kazili již v zárodku. Domácí zaslouženě zápas do přestávky otočili," přiznal Zach. "Po určitých změnách ve druhém poločase se hra zlepšila, hodně nám pomohl šťastný vyrovnávací gól. Potom jsme se zaměřili na obranu, věděli jsme, že již nesmíme inkasovat. A když jsme dali třetí gól, tak jsem věřil, že uspějeme, i když domácí měli šance. Musím říci, že dnes jsme měli štěstí, které nám v minulých zápasech chybělo," uvedl Zach. I přes dnešní úspěch si ale myslí, že boj o záchranu je pořád otevřený. "Nejsme ani zdaleka zachráněni," dodal kouč Bohemians 1905. Výsledek: SIAD Most - Bohemians 1905 2:4 (2:1)
Branky: 31. Webster, 41. Trubila - 8. vlastní Webster, 52. vlastní Švenger, 79. Slezák, 90.+2 Ordoš. Rozhodčí: Franěk - Chytil, Slavík. ŽK: Pilař, J. Škoda, Gedeon, Pešír (všichni Most). Diváci: 6320. Sestavy: