FIFA hrozí Polsku kontumací | iSport.cz
1. října 2008 • 19:10

FIFA hrozí Polsku kontumací

Autor: ČTK
TOP VIDEA
Mladá Boleslav - Jablonec: Škodův nadýchaný centr zužitkoval krásnou hlavičkou Mašek, 2:0
VIDEOGRAFIKA: Jak extraligoví střelci sbírali body v přesilovkách?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mezinárodní fotbalová federace FIFA dnes pohrozila Polsku vyřazením z kvalifikace mistrovství světa. Pokud se do pondělí 6. října nevrátí do funkcí vedení národního svazu (PZPN).V případě nesplnění této podmínky mohou být kontumovány nadcházející zápasy s Českou republikou a Slovenskem. Utkání se mají uskutečnit 11. a 15. října.

O ultimátu informoval odvolaného předsedu PZPN Michala Listkiewicze šéf FIFA Sepp Blatter. "Poslali jsme dopis, aby se námi uznané vedení svazu vrátilo do funkcí a mohlo pokračovat v organizaci nejbližších kvalifikačních zápasů," citovala agentura Reurers prohlášení FIFA. "Ve funkcích musí být nejpozději do poledne 6. října. Pokud ne, informovali jsme polský svaz o možných následcích."

Pokud by byly zápasy s Českou republikou a Slovenskem kontumovány, oba polští soupeři by do tabulky získali výhry 3:0.

Zástupci českého fotbalu takovému scénáři příliš nevěří. "Nepřikládáme tomu velkou váhu. Máme i zprávy, že v Polsku nemají obavy o to, že by se zápasy nehrály," řekl ČTK generální sekretář ČMFS Rudolf Řepka.

Také v Polsku si kontumaci zápasů nepřipouštějí. "Jsem přesvědčen, že do pondělí všechno zvládneme a utkání se uskuteční," citovala agentura Reuters místopředsedu PZPN Jerzyho Engela. "Máme dva dny na jednání. Uděláme vše pro to, abychom si vlastní problémy sami vyřešili a UEFA či FIFA nemusela zasahovat," dodal.

Vedení svazu v čele s Listkiewiczem odvolal v pondělí arbitrážní tribunál polského olympijského výboru, který o PZPN jednal na popud ministra sportu Miroslawa Drzewieckého. Ten vyčítá dosavadnímu vedení svazu neschopnost vypořádat se s rozsáhlou korupční aférou a chaotické řízení. Komise zároveň jmenovala správcem svazu Roberta Zawlockého.

V úterní reakci označila FIFA ve společném prohlášení s UEFA odvolání představitelů PZPN za nelegitimní a za právoplatné šéfy polského fotbalu stále považují suspendované vedení. Podle pravidel FIFA je nepřípustné vměšování státní moci do řízení fotbalu.

Verdikt nad Polskem měl podle prohlášení padnout na jednání výkonného výboru FIFA, jež je naplánováno na 23. a 24. říjen.

Kauza je bedlivě sledována i proto, že Polsko má v roce 2012 spolu s Ukrajinou pořádat mistrovství Evropy. Minulý týden jednala UEFA kvůli špatnému stavu příprav i o možnosti, že obě země o turnaj přijdou. Nakonec však organizátoři vyvázli jen s varováním.

Témata:  sport, fotbal, FIFA, polsko, kontumace
Články odjinud


Články odjinud