Vyšetřovatelé v Jaroslavli už našli obě černé skříňky
Z řeky Volhy byla během noci a rána vytažena těl všech obětí středeční letecké havárie. Nalezeny byla také obě černé skříňky, které pomohou osvětlit příčinu nehody, při níž ze 45 lidí na palubě letadla 43 zahynulo. Byli nimi také tři Češi. 14 těl už bylo identifikováno.
Ruští experti intenzivně zkoumají trosky letadla. První černou skříňku, která by mohla objasnit, proč stroj havaroval, potápěči našli v zadní části trupu letadla, jež dopadla do řeky Volhy.
Druhou objevili potápěči na mělkém dně při břehu. Oba aparáty budou nyní převezeny k expertíze do Moskvy.
Vyšetřovatelé doufají, že analýza černých skříněk spolu se zabavenou dokumentací z jaroslavlského letiště a vzorky paliva odhalí příčinu tragické nehody.
Nejpravděpodobnější příčinou tragédie, při které zemřeli i Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček, je porucha v motoru nebo použití špatného paliva. Druhou černou skříňku se zatím nepodařilo nalézt, podle některých odborníků mohla při pádu letadla shořet.
Rodinní příslušníci mrtvých hokejistů, kteří pocházeli z Jaroslavle, se večer shromáždili v márnici místní nemocnice, aby identifikovali těla obětí. V týmu bylo osm hráčů z Jaroslavle a blízkého Rybinska. Podle některých ruských médií bude k rozpoznání některých těl zapotřebí analýza DNA. Jisté je, že ruské úřady z řeky Volhy a okolí vyzvedly ostatky všech obětí.
České ministerstvo zahraničí nabídlo rodinám našich hráčů pomoc, asi pátek se rozhodne, zda i pozůstalí po Rachůnkovi, Markovi a Vašíčkovi pojedou kvůli identifikaci do Ruska.
Do Jaroslavle byl rovněž vyslán speciální letoun s týmem psychologů, kteří mají na místě poskytovat první pomoc pozůstalým. Na místo tragédie přiletěl také ruský prezident Dmitrij Medveděv.
Podle oficiální zprávy bylo na palubě letounu 45 lidí, z toho osm členů posádky. Mezi cestujícími bylo jedenáct cizinců.
Hokejista Alexandr Galimov má popáleniny na více než 80 procentech povrchu těla, palubní inženýr Alexandr Sizov na 20 procentech povrchu těla a utrpěl zlomeninu pánve, ale oba muži žijí.
Ruský generální prokurátor Jurij Čajka nařídil provedení hloubkové kontroly společnosti Jak-Servis, které letoun patřil, a rovněž všech letounů typu Jak-42, které jsou v Rusku v provozu.