Těla českých hokejistů Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka, kteří byli mezi 43 oběťmi středeční havárie letadla Lokomotivu Jaroslavl, byla převezena do Moskvy. Do České republiky je ještě v noci přepraví vládní speciál. Letoun už přistál na letišti Šeremeťjevo, kde byla odpoledne po převozu z místa neštěstí těla mrtvých hokejistů dočasně uložena.
"Nakonec jsme se dohodli s vládou České republiky a s armádou a pro kluky poletí dnes do Moskvy speciál," řekl šéf Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.
Do Moskvy byla těla převezena poté, co je dnes úřady identifikovaly. Přílet letadla z ČR se očekává dnes později večer na moskevském letišti Šeremeťjevo 2.
Král také oznámil, že poslední rozloučení s Markem, Vašíčkem a Rachůnkem proběhne v neděli odpoledne na Staroměstském náměstí. Rakve s hokejisty na místě oproti původním informacím vystaveny nebudou, budou převezeny přímo k rodinám.
Na náměstí bude podle Krále, který dnes spolu se Slavomírem Lenerem přišel na Staroměstské náměstí položit věnec, umístěna velkoplošná obrazovka, na níž budou připomenuty slavné okamžiky hokejistů. Následovat budou krátké proslovy a mše, kterou odslouží arcibiskup Dominik Duka. Po státní hymně se budou moct s hokejisty rozloučit i lidé.
Už v sobotu se uskuteční tryzna za zemřelé členy klubu přímo v Jaroslavli. Do svého bývalého působiště přiletí vyjádřit soustrast i trenér Vladimír Vůjtek starší, kouč, který dovedl klub dvakrát k vítězství v ruské superlize a trénoval jej i v minulé sezoně.
Do Jaroslavle se vydal i útočník Jan Peterek, který momentálně působí v Třinci, ale v minulosti za Lokomotiv také hrál. Přicestovat by měly i týmy Dynama a Spartaku, za které hrají Petr Čáslava, Filip Novák a Marek Kvapil. Zástupce Českého svazu ledního hokeje se do Jaroslavle nechystá, bude tam naopak prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel.
Smuteční pochody, při kterých fanoušci uctí památku obětí, se v sobotu uskuteční i v dalších městech. Například v Omsku nebo Čejlabinsku.
Pietní akce za zemřelé hokejisty pokračují i v dalších zemích včetně České republiky. Zlínem dnes prošel z náměstí Míru v centru města až k místnímu Zimnímu stadionu Luďka Čajky průvod asi 1500 lidí, kteří tak chtěli uctít památku svého rodáka Karla Rachůnka. V čele průvodu nesli černý transparent s bílým nápisem: Karle sbohem, nechyběly ani černé prapory.
Na Slovensku bylo na počest tragicky zesnulého útočníka Pavola Demitry rozhodnuto, že žádný jiný slovenský hokejista nebude nosit v reprezentaci jeho číslo 38. Památku bývalého kapitána bude připomínat vyšitý znak s osmatřicítkou na dresech v přípravných zápasech slovenského národního týmu během celé sezony.
Zdravotní stav hokejisty Alexandra Galimova, který havárii přežil, se nezměnil. Je stabilizovaný, ale nadále kritický. Galimov už podle médií hovořil nejen se svým otcem, ale i s manželkou, matkou a tchyní. Druhý přeživší, palubní inženýr Alexandr Sizov, je v lepším stavu, jeho vyhlídky na uzdravení jsou podle lékařů příznivé.
První výsledky analýzy černých skříněk havarovaného letounu Jak-42 nutí ruské experty zaměřit se na stav motorů. Ty pracovaly až do okamžiku nárazu letadla do země, ale neměly dostatek tažné síly, aby letoun dosáhl rychlosti potřebné k bezpečnému vzletu.
"Podle odborníků Mezistátního leteckého výboru (MAK), kteří skříňky zkoumají, je nutno příčinu hledat jedině v motorech," napsala ruská agentura ITAR-TASS.
Ruská federální agentura civilního letectví Rosaviacija dnes zakázala lety osmi letadlům Jak-42 a pozastavila činnost letecké společnosti Jak-Servis.
Vzlétnout nesmí pět jejích letounů Jak-42, další tři stroje tohoto typu až do odstranění zjištěných závad nesmějí provozovat letecké společnosti Groznyj Avia, Gazprom Avia a KrasAvia.