Už je to týden, co Tomáš Vokoun vychytal Floridě vítězství nad Washingtonem v prodloužení. Od té doby se do branky Panthers v zápase nepostavil, přednost dostal třikrát po sobě náhradník Clemmensen. Český gólman je rozčarován, vedení klubu mlží. Jednou se zmíní o rozkolísaných výkonech, jindy se provalí zprávy o jednáních kolem nové smlouvy. Ve slunečném státě se rozhořela tichá válka…
xVokounovi po sezoně u Panthers končí smlouva. Nabízí se několik variant, jak to může dopadnout. Ať bude výsledek jakýkoli, je zřejmé, že v klubu začali taktizovat. Chceš pryč? Necháme tě vycukat. Rád bys zůstal a prodloužil smlouvu? Zkusíme, co vydržíš. Čachry, jaké v NHL v rozličných podobách zkoušejí snad na každém.
„Tohle je v Americe normální a vůbec nic bych za tím nehledal. Je to boj o peníze. Pokud Vokouna chtějí podepsat na delší dobu, trošku si ho vychutnávají,“ míní bývalý gólman Roman Čechmánek, který na sobě v NHL podobné šachy zažil i sám.
Střípky výroků z různých stran slova olympijského vítěze a trojnásobného mistra světa dokreslují. Napřed Vokouna posadili.
„Po vítězném zápase to není moc obvyklé. Jenže trenér měl jiný názor. S jeho vysvětlením nesouhlasím, ale je tu od toho, aby dělal rozhodnutí,“ neskrýval údiv Vokoun.
K výhře 4:3 nad Washingtonem pomohl 30 zákroky, do té doby pětkrát uhájil čisté konto. Bylo mu však vyčteno, že z posledních sedmi utkání šestkrát inkasoval tři a víc branek. „Musí podávat vyrovnanější výkony,“ nechal se slyšet generální manažer Dale Tallon.
Už od minulé sezony se navíc táhnou zvěsti, že Vokoun zamíří z Floridy do jiného týmu. Ve smlouvě má sice podmínku, že nesmí být proti své vůli vyměněn, v poslední době však jednání kolem jeho budoucnosti nabrala na síle.
Vedle Clemmensena mají Panthers navíc v zásobě Jacoba Markströma, kterého připravují na pozici jedničky. Jeho nástup v nejbližší době však manažer Tallon kategoricky vyloučil. „Vokoun ještě neodešel,“ ohradil se.
„Mluvili jsme s jeho agentem a zatímco on vyjádřil zájem zůstat, my mu dali najevo, aby neodcházel, pokud to bude dávat smysl,“ prohlásil boss Floridy.
„Možná počítají s tím, že Voky odejde,“ připouští Čechmánek.
„Ale Clemmensen byl vždycky dvojka. Nemá ambice, není nejmladší. Oni vědí, že s ním do budoucna počítat nemohou. Markström na to třeba má, ale záleží, jak si vede pod tlakem. Na tréninku je spousta gólmanů fantastických, ale pak přejdou do pozice jedničky a jsou rázem jinde,“ soudí bývalý brankář.
Co by bylo pro Vokouna lepší? Zůstat na Floridě, kde se on i rodina cítí dobře, ale kde je hvězdou mužstva bez vysokých ambic? Nebo přesídlit jinam, kde může pomýšlet na nejvyšší mety, zato musí počítat s ještě silnějšími tlaky?
Do uzávěrky přestupů, která bude 28. února, zbývá šest týdnů. Panthers jsou zrovna uprostřed série šesti domácích utkání. S Clemmensenem v brance porazili Nashville, vyhráli v prodloužení nad New Jersey a naposledy podlehli Atlantě po nájezdech. Na osmou postupovou příčku ve Východní konferenci týmu schází osm bodů.
„Roberto Luongo před časem taky odešel z Floridy, i když byl jejich suverénně nejlepší hráč, ale chtěl chytat play off . Voky už tam je taky nějaký pátek. Záleží na něm, jak se cítí, jestli potřebuje novou motivaci, nebo je spokojený s tím, co má,“ pokračuje Čechmánek.
V této sezoně bere Vokoun plat 6,3 milionu dolarů (110 milionů korun). Z něj se do platového stropu Panthers započítává 5,7 milionu. To je vedle práva veta na výměnu hlavní problém při vyjednávání s případnými zájemci.
Bude velmi záležet i na tom, jaké představy má největší opora Floridy. „Do
Tomáše nevidíme, ale pokud chce odejít, bude hledat tým, který by splnil jeho finanční podmínky a má taky ambice hrát play off . Ale třeba si Tomáš sám přeje, aby Panthers posílili. Je to klíčový hráč, bude chtít zůstat, ale v týmu, kde ještě něco dokáže,“ uzavírá Roman Čechmánek.
DETROIT Veterán Chris Osgood dožívá kariéru, navíc na něj po zdravotní stránce není největší spoleh. V cestě za Stanley Cupem Red Wings potřebují jistotu Vokounova kalibru.
|