Židlický svým prvním gólem rozhodl o výhře Devils, zářil i Hejduk

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Český hokejista Marek Židlický zařídil v sobotním utkání NHL svým prvním gólem sezony výhru New Jersey 2:1 na ledě New Yorku Islanders. Pětatřicetiletý obránce, který byl do týmu Devils vyměněn před dvěma týdny z Minnesoty, rozhodl utkání střelou v z pravého kruhu v čase 58:35. Svou trefou navázal na spoluhráče Davida Clarksona, jenž o 14 sekund dříve vyrovnal skóre.

"Mým záměrem je střílet vždycky odkudkoli," uvedl Židlický, jenž byl vyhlášen první hvězdou zápasu. "Dostal jsem se do šance a je skvělé, že se mi tu povedlo dát svůj první gól," dodal.

Utkání připomínalo týden starý vzájemný souboj, v němž Islanders doma udrželi vedení 1:0. Tentokrát svítil stejný stav od 47. minuty, kdy otevřel skóre John Tavares, ale hosté v závěru zasadili soupeři dva rychlé údery.

"Bojovali jsme tvrdě a věděli jsme, že kdy vydržíme, něco se nám povede," řekl brankář Devils Johan Hedberg.

Špaček skóroval podruhé za sebou

Další český obránce Jaroslav Špaček přispěl jednou brankou k vítězství Caroliny 4:2 na ledě Tampy Bay. Zkušený zadák skóroval ve druhém utkání za sebou, když v přesilové hře ranou od modré čáry vyrovnal na 1:1.

Hlavním strůjcem úspěchu hostí byl Jeff Skinner, autor dvou branek. Hurricanes v zápase přišli o útočníka Jiřího Tlustého, který na začátku druhé třetiny odstoupil pro potíže v horní části těla.

Hejduk rozhodl v nájezdech

Kapitán Colorada Milan Hejduk se trefou v penaltovém rozstřelu zasloužil o výhru 3:2 nad Edmontonem po samostatných nájezdech.

Český útočník, který v 13 předchozích zápasech neskóroval a byl i přeřazen do čtvrté řady, se prosadil v prvním kole nájezdů střelou na lapačku Nikolaje Chabibulina. V základní hrací době si Hejduk připsal i asistenci, když jeho individuální akci zakončil Peter Mueller střelou do prázdné branky.

Nájezdy Coloradu se Semjonem Varlamovem jdou. Ruský brankář zvítězil ve všech sedmi rozstřelech, inkasoval jen dvakrát z 21 nájezdů. Celkově mají v letošním ročníku Avalanche bilanci 13:4, pokud zápas nebyl rozhodnutý po 60 minutách.

"Věříme si, když zápas dospěje do prodloužení nebo nájezdů. Čím více v nich vyhráváme, tím víc sebevědomí máme," řekl Hejduk.

Colorado mělo v utkání i štěstí, že ve třetí části nebyla uznána branka Aleše Hemského pro nedovolený kontakt jeho spoluhráče Sama Gagnera s Varlamovem.

"Říkali, že jsem byl v brankovišti. Ale já si na to dával pozor a myslím si, že proti pravidlům jsme se neprovinil. Gól měl platit," tvrdil Gagner. Hemský se dostal i v prodloužení do úniku, ale Varlamov jeho střelu zneškodnil.

Colorado se posunulo na osmou příčku v Západní konferenci a má bod náskoku na deváté San Jose. "Je dobře, že jsme ve hře. Zbývá nám dvanáct utkání, bude těžké se tam udržet, ale myslím, že máme tým, který to dokáže," uvedl Hejduk.

Na rozdíl od něj v penaltovém rozstřelu neuspěl Milan Michálek, který s Ottawou doma podlehl Buffalu 3:4 po nájezdech.

Vokoun pomohl k výhře

Brankář Tomáš Vokoun podpořil 30 zásahy výhru Washingtonu 4:3 v Bostonu a stal se druhou hvězdou utkání. Capitals si vítězstvím upevnili osmou příčku ve Východní konferenci, nyní mají dvoubodový náskok před Winnipegem a Buffalem.

V obraně Capitals nastoupil poprvé od 20. února Roman Hamrlík, s jehož výkony v předcházejících utkáních nebyl kouč Dale Hunter spokojen.

Po devítizápasové absenci kvůli zranění se vrátil do hry obránce Rostislav Klesla a s Phoenixem se mohl radovat z výhry 3:0 nad San Jose. Pro Coyotes, kteří v únoru vytěžili 23 z 24 možných bodů, to bylo v březnu první vítězství po pěti prohrách.

Brankář Mike Smith zastavil všech 42 střel, o góly se postarali ve druhé třetině Mikkel Boedker a Michael Stone. Pojistku přidal v závěrečné části Raffi Torres.

Do utkání nezásahl v dresu Coyotes Martin Hanzal. V minulém zápase si při pádu zřejmě poranil pravé zápěstí a zazněly obavy, že bude chybět delší dobu. Trenér Dave Tippett ale uvedl, že jeho návrat je otázkou několika dnů.

Bryzgalov má další nulu, Giroux rozhodl v nájezdech

Kvůli zraněním chybí i Pavel Kubina a Jakub Voráček v sestavě Philadelphie. I bez nich ale Flyers zvítězili v Torontu 1:0 po samostatných nájezdech. Jediným úspěšným aktérem rozstřelu byl Claude Giroux, jenž brilantním kouskem oklamal Jonase Gustavssona.

Na druhé straně zůstal Ilja Bryzgalov neprůstřelný a vychytal čisté konto ve třetím z posledních čtyř utkání. Jaromír Jágr nastoupil i přes potíže s kyčlí.

Bez překvapení se obešlo utkání mezi prvním a posledním týmem soutěže. St. Louis doma porazilo Columbus 4:1 a zvýšilo náskok před druhým Vancouverem na tři body. Canucks v sobotu doma nečekaně podlehli nejslabšímu týmu Východní konference Montrealu 1:4. Hosty nabudil návrat Andreje Markova, jenž laboroval 16 měsíců s vážným zraněním kolena.

"Jeho přítomnost pro nás byla vzpruhou. Je to špičkový hráč, rozumí si s pukem. Moc nám chyběl. Je zkrátka nenahraditelný," řekl brankář Carey Price. Hosté rozhodli v závěrečné části, v níž třemi góly zlomili stav 1:1. U třetí branky vítězů si připsal asistenci Tomáš Plekanec.

Boston - Washington 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)
Branky: 20. Lucic, 25. Marchand, 57. Boychuk - 8. Sjomin, 9. Hendricks, 32. Beagle, 38. Laich. Za Washington odchytal Tomáš Vokoun 59:52 minuty, z 33 střel inkasoval tři góly a úspěšnost zákroků měl 90,9 procenta. Střely na branku: 33:30. Diváci: 17.565.

Colorado - Edmonton 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 25. McLeod, 31. Mueller (Hejduk), rozhodující nájezd Hejduk - 20. Smyth, 56. Hall. Střely na branku: 32:30. Diváci: 15.683.

Toronto - Philadelphia 0:1 po sam. nájezdech
Rozhodující nájezd C. Giroux. Střely na branku: 29:27. Diváci: 19.559.

Ottawa - Buffalo 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 32. a 48. Karlsson, 9. Condra - 40. a rozhodující nájezd Ennis, 30. Gerbe, 56. Foligno. Střely na branku: 36:41. Diváci: 19.951.

NY Islanders - New Jersey 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Branky: 47. Tavares - 59. Clarkson, 59. Židlický. Střely na branku: 24:35. Diváci: 16.250.

Tampa Bay - Carolina 2:4 (2:2, 0:0, 0:2)
Branky: 2. Malone, 18. Thompson - 13. a 47. Skinner, 4. Špaček, 60. LaRose. Střely na branku: 38:26. Diváci: 18.554.

St. Louis - Columbus 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 7. Perron, 30. Ch. Stewart, 35. Oshie, 48. Pietrangelo - 23. Atkinson. Střely na branku: 29:22. Diváci: 19.150.

Nashville - Detroit 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
Branky: 12. a 45. A. Kosticyn, 8. Hörnqvist - 8. D. Miller, 55. Abdelkader. Střely na branku: 20:37. Diváci: 17.113.

Dallas - Anaheim 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky:
23. Morrow, 60. Ryder. Střely na branku: 23:21. Diváci: 18.228.

Phoenix - San Jose 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 34. Boedker, 39. Stone, 41. Torres. Střely na branku: 29:42. Diváci: 14.994.

Vancouver - Montreal 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Branky: 32. Kesler - 41. a 52. Cole, 39. Geoffrion, 46. Subban (Plekanec). Střely na branku: 33:35. Diváci: 18.890.