František Suchan
24. září 2012 • 20:15

Brankářka Manon Rhéaume. Kočka, kterou prostřelil slavný Shanahan

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Lačiho p**o vole! To odkoukáš na tréninku, směje se Podaný
Když se v NHL trefí brankář... Podívejte se, jak se to povedlo Jarrymu z Pittsburghu
VŠECHNA VIDEA ZDE

FOTO | Ta drobná postava se objevila v brance na jedinou třetinu přípravného utkání. Z devíti střel jejím směrem dvě skončily v síti. Ale stejně změnila historii. Nejen NHL, ale celého hokeje. Manon Rhéaume totiž byla žena. Před dvaceti lety, 23. září 1992, se sličná Kanaďanka stala první zástupkyní něžného pohlaví, která se objevila v profesionálním zápase.V první řadě to byl marketingový tah. Nápad generálního manažera Phila Esposita, jak upoutat pozornost na nový tým v prosluněné Floridě, na Tampu Bay. Shoda okolností mu přihrála do cesty Manon Rhéaume, tehdy dvacetiletou dívku, která si vedla výtečně ve svém sportu. V hokeji.

Nejen krásná žena, ale především vynikající hokejová brankářka. Obojí se snoubilo v osobě Manon RhéaumeFoto Profimedia.cz

Esposito si ji vyhlédl v juniorské lize, kde hrála s chlapci za Trois-Rivieres a v sezoně 1991-92 nastoupila – jak jinak – jako první žena v elitní juniorské soutěži.

Lightning ji pozvali do tréninkového kempu a nechal ji chytat třetinu proti St. Louis.

„Nebyl to Patrick Roy, ale předvedla pár dobrých zásahů, zasloužila si tam být,“ vzpomínal s odstupem let Brendan Shanahan, někdejší hvězda Blues a soupeř, který tehdy Rhéaume pokořil.

„Střílel jsem bez přípravy, dal jsem do té rány všechno a vůbec si nemyslím, že by to byla laciná branka. Nikdo jí nemohl nic vyčítat. To spíš druhý gól od Jeffa Browna jí nějak propadl,“ dodal Shanahan.

Mrštný drobeček s parametry 170 centimetrů a 60 kilo ovšem i tak předvedl za 20 minut sedm zákroků, rozhodně neztrapnil sebe ani tým.

Manon Rhéaume během focení pro pánský magazín
Manon Rhéaume během focení pro pánský magazín

„Byli lidé, kteří mě zrazovali s tím, co tam proboha budu dělat, ale i ti, kteří mě obrovsky podporovali,“ líčila sama Rhéaume. „Ve vlastní hlavě jsem si musela srovnat dvě věci. Zaprvé, že si nechci za deset let vyčítat, že jsem tohle nezkusila. A za druhé, že se sice říkalo, že mě pozvali jen proto, že jsem dívka, ale já si i tak musela svou šanci zasloužit na kempu. Trénovala jsem s hráči NHL, vypořádala jsem se s veškerou tou pozorností, jaká na mě byla upřená. Je třeba si uvědomit, že jsem musela něco ukázat, jinak by mě chytat nenechali.“

Vážně nebyla špatná. Na kariéru v samotné lize to nebylo, i tak ale si ale Rhéaume o rok později za Tampu Bay opět v kempu zachytala, tentokrát proti Bostonu. Jinak během let 1992-97 vystřídala sedm mužských týmů v nižších soutěžích, objevila se i v rakouském Feldkirchu nebo v profi lize in-line hokeje.

S reprezentací v ženském hokeji má dvě zlata z mistrovství světa a stříbro z olympijských her v Naganu. Chytala (i hrála útok) v zámořské ženské soutěži, byla trenérkou, pomáhala vyvíjet ženské hokejové chrániče, zahrála si v televizi a založila nadaci na podporu dívek, které hodlají dosáhnout svých snů proti předsudkům.

Zkrátka Manon Rhéaume udělala dost pro to, aby se hokej dostal do povědomí i jako ženský sport. A upřímně, byla to kočka…

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud