Frolík bodoval posedmé v řadě, Pavelec potupně inkasoval z půlky

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

SOUHRN | Hokejový útočník Michael Frolík se potřetí za sebou střelecky prosadil v zápase NHL, navíc celkově bodoval posedmé v řadě, jeho Winnipeg ale v úterý prohrál na ledě St. Louis 4:5. Vítězný gól od obránce Barreta Jackmana inkasoval brankář Ondřej Pavelec z poloviny hřiště.

Frolík v 9. minutě svou šestnáctou trefou v sezoně otevřel skóre zápasu, jenže Blues následně otočili skóre čtyřmi góly a ve 32. minutě předčasně vyhnali z branky současnou jedničku Michaela Hutchinsona. Na led se tak po týdnu znovu dostal Pavelec a i díky jeho bezchybnému výkonu dokázali hosté ve třetí třetině tříbrankové manko smazat a vyrovnat na 4:4.

Jenže všech devatenáct zákroků českého gólmana nakonec přišlo vniveč. Znehodnotil je kiks 63 sekund před vypršením základní hrací doby, kdy ze středního pásma nahodil puk na branku obránce St. Louis Barret Jackman a k překvapení všech skončil za zády zaskočeného Pavelce.

"Jen jsem se pokusil dostat puk do útočného pásma a dát tak šanci našim útočníkům. Když jsem kotouč nahodil, myslel jsem si, že ho jejich gólman jednoduše chytí a rozehraje. Ale on ho nejspíš ztratil z očí a proletěl mu kolem lapačky," popsal rozhodující moment Jackman.

Brankář St. Louis Brian Elliott se Pavelce zastal. "Někdy se brankáři prostě stane, že mu puk splyne s hledištěm. Zvlášť, když nečekáte, že ho soupeř vystřelí místo podél mantinelu na branku. Když vám takhle kotouč zmizí, je těžké ho očima znovu najít, protože letí opravdu rychle. Myslím, že tohle byl právě ten případ. Je mi ho líto," vyjádřil soucit Elliott.

Pochopení měli i Pavelcovi spoluhráči. "Takový je hokej, přátelé," reagoval Blake Wheeler, který v 55. minutě vyrovnal ve vlastním oslabení na 4:4. "Pro Ondru bylo těžké přijít v půlce zápasu do branky. Znáte to, jste studený... Ale on předvedl několik skvělých zákroků a dal nám příležitost, abychom se dostali zpátky do hry," uvedl Wheeler.

"Nikdo se teď asi necítí hůř než on. Musíme ho povzbudit, protože pravdou je, že nebýt jeho, zápas bychom nikdy nevyrovnali. Bylo to bláznivé utkání, takové věci se prostě stávají," dodal Wheeler. Winnipeg prohrál teprve podruhé z posledních sedmi zápasů v základní hrací době, nicméně na sedmém místě tabulky Západní konference má už znovu jen jednobodový náskok před devátými Los Angeles Kings, kteří zvítězili 5:2 v Coloradu.

Pastrňák pomohl nahrávkou

Důležitou výhru vybojovali hokejisté Bostonu, kteří zvítězili v přímé bitvě o postup do play off 3:1 na ledě Ottawy. Bruins si tak připsali třetí výhru v řadě a na osmém místě tabulky Východní konference navýšili svůj náskok před desátou Ottawou na rozdíl sedmi bodů, devátá Florida ztrácí o bod méně. Jednou asistencí se na úspěchu Bostonu podílel David Pastrňák, který tak bodoval popáté z posledních šesti zápasů.

Bruins rozhodli zápas třemi góly ve druhé třetině, přičemž hned dvakrát se trefil sváteční střelec Ryan Spooner. Třiadvacetiletý kanadský útočník pochází právě z Ottawy a přiznal, že před zápasem ho kamarádi popichovali. "Asi čtyři kluci mi psali něco ve smyslu, abychom nechali Ottawu vyhrát, že nás potřebujou dohnat v tabulce. Samozřejmě jsem jim odpovídal, že ani náhodou," smál se nečekaný hrdina.

Spooner nepatří do základní sestavy Bruins a cestuje mezi prvním týmem a farmou. V Ottawě to byl pro něho teprve třináctý zápas v letošní sezoně v NHL a připsal si v něm druhý a třetí gól v kariéře. Ten první přitom vstřelil nedávno - koncem února svou trefou rozhodl o výhře nad New Jersey.

Voráček asistoval, Palát nedohrál

Zřejmě o poslední zbytky naděje na účast v play off přišla Philadelphia, která podlehla 1:2 Dallasu a na Boston ztrácí už devět bodů. Na jediný gól Flyers, který padl už po 73 sekundách hry, přihrál Jakub Voráček. Český útočník tak vylepšil svou letošní bilanci na 67 bodů v 68 zápasech a v tabulce produktivity ztrácí pět bodů na vedoucího Johna Tavarese, jenž se při prohře Islanders v newyorském derby s Rangers 1:2 neprosadil.

Ondřej Palát nedohrál zápas Tampy Bay v Montrealu, kde Lightning zvítězili 1:0 v prodloužení. Český útočník utrpěl zranění v dolní části těla, když ve druhé třetině zblokoval střelu obránce Andreje Markova. "Schytal ránu, víc nevím. Ale podle rychlého rentgenu by to snad mělo být v pořádku. Moudřejší budeme zítra," vyslovil nadějnou prognózu trenér Jon Cooper.

Kanadské bodování NHL:
1. Tavares (NY Islanders) - 72 bodů (33+39)
2. Ovečkin (Washington) - 69 bodů (44+25)
3. Bäckström (Washington) - 69 bodů (18+51)
4. Malkin (Pittsburgh) - 67 bodů (28+39)
5. Crosby (Pittsburgh) - 67 bodů (22+45)

Výsledky:

NY Islanders - NY Rangers 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Branky: 10. Lee - 32. Hayes, 43. Nash. Střely na branku: 30:22. Diváci: 16.170. Hvězdy utkání: 1. Nash, 2. Talbot (oba Rangers), 3. Lee (Islanders).

Philadelphia - Dallas 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky: 2. L. Schenn (Voráček) - 12. Ritchie, 54. Fiddler. Střely na branku: 26:39. Diváci: 18.723. Hvězdy utkání: 1. Lehtonen (Dallas), 2. Mason (Philadelphia), 3. Fiddler (Dallas).

Carolina - Columbus 3:4 po sam. nájezdech (3:1, 0:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 1. Faulk, 13. Rask, 20. E. Staal - 23. a 47. Hartnell, 19. Bourque, rozhodující sam. nájezd Johansen. Střely na branku: 32:32. Diváci: 10.418. Hvězdy utkání: 1. Faulk (Carolina), 2. Hartnell (Columbus), 3. Rask (Carolina).

Colorado - Los Angeles 2:5 (1:3, 0:1, 1:1)
Branky: 13. Barrie, 49. Tanguay - 8. Gáborík, 12. Carter, 15. McNabb, 36. Clifford, 50. Muzzin. Střely na branku: 23:30. Diváci: 15.724. Hvězdy utkání: 1. McNabb, 2. Clifford (oba Los Angeles), 3. Barrie (Colorado).

Ottawa - Boston 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)
Branky: 49. Puempel - 22. a 37. Spooner (na druhou Pastrňák), 36. Eriksson. Střely na branku: 40:22. Diváci: 18.961. Hvězdy utkání: 1. Spooner, 2. Rask (oba Boston), 3. Puempel (Ottawa).

St. Louis - Winnipeg 5:4 (1:1, 3:0, 1:3)
Branky: 15. Schwartz, 21. Tarasenko, 31. Ott, 32. Lehterä, 59. Jackman - 9. Frolík, 42. Ladd, 42. Stempniak, 55. Wheeler. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 28 minut, z 20 střel inkasoval jeden gól a úspěšnost zásahů měl 95 procent. Střely na branku: 27:16. Diváci: 19.297. Hvězdy utkání: 1. Schwartz, 2. Ott (oba St. Louis), 3. Ladd (Winnipeg).

Minnesota - New Jersey 6:2 (1:0, 3:1, 2:1)
Branky: 34. a 49. Vanek, 19. Bergenheim, 21. Stewart, 25. Spurgeon, 42. Pominville - 31. Zubrus (Eliáš), 49. Gomez. Střely na branku: 38:32. Diváci: 19.034. Hvězdy utkání: 1. Spurgeon, 2. Stewart, 3. Bergenheim (všichni Minnesota).

Montreal - Tampa Bay 0:1 v prodl. (0:0 0:0 0:0 - 0:1)
Branka: 62. Johnson. Střely na branku: 19:36. Diváci: 21.286. Hvězdy utkání: 1. Price (Montreal), 2. Bishop, 3. Johnson (oba Tampa Bay).