Šok. Penguins si sáhli na trofej! | iSport.cz
Zdeněk Janda
28. května 2009 • 04:00

Šok. Penguins si sáhli na trofej!

Vstoupit do diskuse
1
Sidney Crosby se spoluhráči a Prince of Wales Trophy
TOP VIDEA
Mladá Boleslav - Jablonec: Škodův nadýchaný centr zužitkoval krásnou hlavičkou Mašek, 2:0
VIDEOGRAFIKA: Jak extraligoví střelci sbírali body v přesilovkách?
VŠECHNA VIDEA ZDE

S vynuceným úsměvem se vyfotit. A rychle zmizet. Zarytá tradice padla. Sidney Crosby, kapitán Pittsburghu, se po vítězství nad Carolinou a postupu do finále Stanley Cupu dotkl trofeje pro vítěze Východní konference!Přinese to jeho týmu tentokrát štěstí? Loni mu nejopěvovanější pohár ve finiši vyfouknul Detroit.

Rozjel se ke stolku, na němž stál blyštivý pohár. Prince of Wales Trophy. Všichni čekali, že u ceny jen krátce zapózuje a vrátí se ke spoluhráčům. Tak velí tradice.

Omyl! Crosby se ho dotkl. A nejen to, potom ho popadl a rozjel se s ním směrem k ostatním hráčům Penguins. Jedno velké tabu padlo. Vždyť se v NHL traduje, že kdo se dotkne poháru pro vítěze konference, přinese mu to ve finále smůlu. I pověrčivost vládne.

Crosby, jednadvacetiletý lídr Pittsburghu, se ale rozhodl, že se osudu vzepře. „Loni jsme se trofeje nedotkli, a stejně jsme ve finále nevyhráli. Takže letos jsme se rozhodli to změnit,“ vysvětloval útočník zámořským novinářům.

„I když jsme ještě nedosáhli toho, co chceme, i tak se nám už něco podařilo. A můžeme si to užít,“ dodal. „Možná nám to pomůže získat i tu trofej, kterou opravdu chceme.“

Zámořští komentátoři v přímém televizním přenosu při ceremonii po utkání, v němž Pittsburgh vyhrál 4:1 a v celé sérii 4:0, neskrývali údiv.

Crosby o tom, že se poháru dotkne, nerozhodl sám. Už měl tuhle myšlenku v hlavě, ale na poslední chvíli všechno ještě zkonzultoval s osmatřicetiletým veteránem Billem Guerinem, držitelem Stanley Cupu z roku 1995 s týmem New Jersey Devils. Ten se nerozpakoval a poradil: Dotkni se!

S pověrčivostí na něj nechoďte. „S hokejem to nemá nic společného,“ říká Guerin.

Crosby s trofejí chvíli pojížděl po ledě, potom řekl i dalším spoluhráčům, aby se s ní pomazlili. Nic nenamítal ani kouč Dan Bylsma.

„Hodně se o tom mluví. Ale stejně o držiteli Stanley Cupu rozhodnou týmy, které ve finále hrají. Nerozhodne to, jestli někdo na něco sáhnul,“ uvedl trenér Penguins.

Navíc to není poprvé, kdy byla zavedená tradice porušena. Vždyť i legendární Mario Lemiuex si v letech 1991 a 1992 na Prince of Wales Trophy sáhnul a dokonce s ní projížděl po ledě. A jak jeho tým dopadl ve finále? V obou případech vyhrál!

Takže Crosby a spol. věří, že tentokrát to dopadne stejně. Úterní večerní zápas v Carolině sledoval Lemieux v čestné lóži a nadšeně tleskal.

Pittsburgh se ve finále Stanley Cupu představí podruhé v řadě. To se naposledy podařilo New Jersey v letech 2000 a 2001. Penguins se o slavnou trofej zřejmě opět utkají s Detroitem, který o svém postupu mohl rozhodnout už v nočním utkání s Chicagem. V sérii zatím vedl 3:1 a málokdo pochyboval, že mu postup unikne.

Stejné finále, to by byl hit! „Pro vás, novináře, je tam jistě hodně příběhů,“ s úsměvem to komentoval Crosby. Detroit naposledy v sérii zvítězil 4:2 a mohl slavit.

Ze hry o slavný grál je naopak definitivně Carolina. Ani její vyhlášená defenzivní taktika nedokázala eliminovat Pittsburgh, především duo Crosby – Malkin.

Témata:  sport, hokej, crosby, penguins, NHL, trofej
Vstoupit do diskuse
1
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud