Fantom Crosby: Jeho série trvá už 23 zápasů
Hvězdné války. Crosby versus Ovečkin. První z titánů má teď senzační formu, bodoval už ve 23 zápasech v řadě. Druhý hledá pohodu. Ale pořád umějí stvořit dokonalou bitvu, pro kterou si NHL aktuálně připravuje velkolepé kulisy. Na Nový rok se do sebe Pittsburgh s Washingtonem pustí pod širým nebem. Před Vánoci si daly zkoušku, Penguins ji sebrali poměrem 3:2 po nájezdech.
Šli po sobě, makali, vyždímali se. Takovou podívanou si fanoušci nechávají líbit v play off. Pittsburgh a Washington ji ve vzájemném souboji vystřihnou klidně v prosinci. Zapomeňte na sváteční atmosféru, v téhle partii půjde o prestiž, i kdyby se hrála uprostřed července kdesi v poušti.
Crosby nesmí prohrát s Ovečkinem.
Ovečkin nesmí prohrát s Crosbym.
Tentokrát byli zase jednou lepší Penguins. Od sezony 2008-09, co jejich vzájemné zápasy dostaly maximální grády a v rámci NHL není větší hit, to bylo jejich šesté vítězství. Z toho čtyři přišly v památné sérii play off 2009, kterou Crosby a spol. odstartovali jízdu za Stanley Cupem.
Washington uspěl v těchto bitvách desetkrát, takže Pittsburgh má ještě co dohánět. Poslední těsný triumf uzmuli Penguins po oceňovaném dramatu, rozřešení dodala až sedmá série nájezdů. Po ní nakonec smutnil Michal Neuvirth, český brankář Capitals.
23 |
Tolik zápasů v řadě už bodoval Sidney Crosby, za tu dobu posbíral 49 bodů (23+26). Rekord drží Wayne Gretzky s 51 utkáními v řadě. |
Obě party nemohly snad ani stvořit lákavější pozvánku na novoroční utkání před 67 tisíci fanoušky na fotbalovém stadionu Heinz Filed v Pittsburghu, kde hrají svoje domácí zápasy místní Steelers.
„Jsou to atraktivní týmy. Rivalita mezi Pens a Caps, Crosbym a Ovečkinem, ta vytváří úžasný příběh. Jsme přesvědčeni o tom, že jsme udělali dobře, když jsme pro další venkovní utkání vybrali tato dvě mužstva,“ vykládal šéf NHL Gary Bettman v rozhovoru pro list Pittsburgh Tribune-Review.
Náboj, jaký mají i běžné střety těch dvou, mu dává za pravdu. Navíc, na televizním kanálu HBO v zámoří aktuálně běží reality show „24/7“ přibližující život v kabinách obou celků, odkrývá i něco ze soukromí obou největších hvězd. Získáváte pocit, že 1. ledna se odehraje něco skutečně unikátního…
„Často slyšíte slova o očekávání, vyšroubovaném zájmu. A jakmile se v tomhle souboji vhodí puk, vidíte, že tohle za to opravdu stojí,“ uznal Dan Bylsma, kouč Pittsburghu. „Někdy jsou podobné předpoklady přehnané, ale poslední vzájemný zápas nám ukázal, že tohoto souboje se to rozhodně netýká. To bylo tempo play off.“
Díky gólu a asistenci proti Capitals natáhl svou bodovou sérii na 23 zápasů, během nichž posbíral 49 bodů (23+26).
Od sezony 1992-93, kdy Mats Sundin v Quebecu bodoval 30krát v řadě, NHL takovou šňůru nezažila.
„Snažím se na to nemyslet a dělat to samé večer co večer. Doufám, že se mi vždycky podaří z toho něco vytěžit a něco vytvořit,“ vysvětloval vedoucí muž bodování ligy.
Ve středu pomohl vyhnat z branky floridského Tomáše Vokouna, den nato dal gól i jinak výbornému Michalu Neuvirthovi, gólmanovi Capitals. Na Nový rok třeba bude mít mladý Čech další šanci pokusit se zastavit utržený vagon s číslem 87.
Ve vyšponované partii před 67 tisíci fanoušky.