Hokejistka bude hrát mužskou soutěž | iSport.cz
Petr Dias
22. července 2008 • 18:52

Hokejistka bude hrát mužskou soutěž

Autor: Petr Dias
Wickenheiserová
TOP VIDEA
SESTŘIH: Midtjylland - Slavia 4:1. Postup do LM v prachu, rozhodla opakovaná penalta
INSIDER: Sparta měla koupit Jemelku, Horváth by byl jako Panenka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ve Švédsku konkuruje hvězdám jako Sundin či Forsberg. Nejlepší kanadská hokejistka Hayley Wickenheiserová totiž oznámila, že se vrací do mužské soutěže.Uzavřela kontrakt s třetiligovým švédským celkem Eskilstuna Linden Hockey. A okamžitě si zajistila obrovskou pozornost médií.

Devětadvacetiletá dvojnásobná olympijská vítězka zkušenosti s mužským profesionálním hokejem sbírala ve Finsku. V roce 2002 se upsala klubu Salamat z druhé divize a 10. ledna 2003 si odbyla svůj debut.

Během dvou sezon zvládla 33 utkání (včetně play off), nastřílela 2 góly a nastřádala 11 bodů. Stala se první ženou, které se v mužské soutěži podařilo skórovat.

Není však úplně první ženou, která si zahrála s muži. Tou se stala kanadská brankářka Manon Rheaumeová. V roce 1992 se postavila do branky Tampy Bay ve dvou přípravných zápasech před sezonou NHL.

Přesto Wickenheiserové patří primát, před ní si to s muži vyzkoušely jen brankářky.

Hokeji se nová švédská posila věnovala už od malička, až do třinácti let dokonce hrála výhradně v chlapeckých týmech. Největší slávy se pak dočkala jako kapitánka kanadského výběru na olympiádách.

Poprvé stratovala v Naganu 1998, kde získala stříbro, na dalších dvou turnajích už slavila zlato. Svými výkony uchvátila dokonce i Phila Esposita, který ji lákal do ECHL a svého klubu Cincinnati Cyclones. Marně.

Wickenheiserová se hodně naučila od svého bratrance Douga Wickenheisera, bývalého útočníka St. Louis, NY Rangers a Washingtonu, jenž odehrál v NHL 556 zápasů. V sedmatřiceti letech (12. ledna 1999) však zemřel na rakovinu.

Nejslavnější kanadská hráčka nezářila jen na ledě, skvěle si vedla také v softballu. V roce 2000 na Hrách v Sydney byla členkou kanadské reprezentace, která vybojovala stříbro.

A díky dokonalé znalosti softballu se dostala na prestižní pozici v televizní stanici CBC, kde pracuje jako spolukomentátorka při softballových zápasech. Diváci kanadské stanice ji uvidí a uslyší během olympiády v Pekingu.

Televizní angažmá ukončí hned po olympiádě, neboť 25. srpna se má hlásit na hokejovém kempu ve svém novém švédském působišti.

Články odjinud